Marzy Ci się ogród jak z okładki, gdzie wszystkie rośliny mają swoje miejsce, a trawa rośnie równo i tylko tam, gdzie tego chcesz? W takim razie będzie Ci potrzebne solidne i wytrzymałe obrzeże trawnikowe. Z naszego poradnika dowiesz się, jak wkopać obrzeże trawnikowe, aby Twój ogród zachwycał wszystkich domowników i gości, oszczędzając Ci przy okazji czasu i nerwów. Wiesz już, jakie obrzeże trawnikowe wybrać?
Obrzeże trawnikowe – co to takiego?
Zanim skoncentrujemy się na tym, jak wkopać obrzeże trawnikowe – warto najpierw wiedzieć, o czym w ogóle mowa. Obrzeże trawnikowe to nic innego jak rozdzielacz trawnika od rabaty albo ścieżki ogrodowej. Jego zadanie wydaje się zatem dość precyzyjne – trzymać chodnik „w ryzach” i zagwarantować, że trawa z drugiej strony nie będzie się rozrastać po ogrodzie.
I choć znajdą się tutaj również zwolennicy ogrodu naturalnego, gdzie tak naprawdę nie sprawujemy nad nim żadnej kontroli, a jedynie kosimy trawę od czasu do czasu – zdecydowana większość ogrodników amatorów preferuje ustawianie stabilnej i wytrzymałej „bariery ochronnej”, która pozwoli stworzyć widoczne przejścia między trawnikiem a ścieżką ogrodową czy rabatami.
Rodzaje obrzeży trawnikowych
Wiesz już, czym są obrzeża trawnikowe. Czas więc na znalezienie odpowiedzi na kolejne pytanie: jakie są rodzaje obrzeży i które z nich wybrać do mojego ogrodu? Postaramy się pokrótce wyjaśnić, czym się różnią poszczególne rozwiązania i co sprawdza się najlepiej w konkretnych sytuacjach.
Wyróżnia się obrzeża trawnikowe:
-
plastikowe,
-
drewniane,
-
betonowe.
Obrzeża trawnikowe wykonane z plastiku należą do najtańszych. Jeśli chodzi o kwestie estetyczne – tworzywo sztuczne średnio odnajduje się w naturalnym ogrodzie. To, co przemawia na ich korzyść, to cena oraz możliwości wykorzystania do fantazyjnych aranżacji. Obrzeża plastikowe są dość elastyczne, mogą być także faliste – przede wszystkim jednak są odporne na działanie wilgoci (czego nie „potrafi” drewno). Jak wkopać obrzeże trawnikowe wykonane z plastiku? Wrócimy do tego za chwilę.
Obrzeża drewniane są zdecydowanie bardziej w stylu ogrodowym – drewno to w końcu surowiec naturalny. Szerokie pasy równo wyciętych kołków drewnianych (zaokrąglonych lub wyciętych w szpic) nazywa się fachowo rollborderami. Obrzeża z drewna prezentują się bardziej efektownie od plastiku, jednak tutaj nie mamy aż takiej elastyczności w kwestii aranżacji.
Obrzeża betonowe to rozwiązanie najbardziej trwałe i odporne na zarysowania czy uszkodzenia. To także rozwiązanie stosunkowo drogie oraz trudne do ponownej aranżacji, gdy zmieni się nasza koncepcja dekoracji części ogrodowej. Nie ma tutaj także szans na elastyczne, idealnie zaokrąglone przejścia.
Do sedna, czyli jak wkopać obrzeża trawnikowe?
Nadal wahasz się, co wybrać? Jeśli zależy Ci na szybkim i mało inwazyjnym rozwiązaniu, wybierz obrzeża trawnikowe z plastiku. Co prawda ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne czy działanie słońca jest dość słaba, to jednak ich montaż nie należy do skomplikowanych – nie potrzebujesz też specjalistycznych narzędzi oraz wieloetapowego przygotowania.
Jak wkopać obrzeża trawnikowe wykonane z plastiku? Będziesz potrzebować:
-
taśmy dylatacyjnej do trawnika,
-
szpadla.
Cała procedura wygląda następująco:
-
przy pomocy szpadla wykonujesz nacięcie w podłożu – wystarczy mniej więcej 15 cm głębokości,
-
nacięcie przeprowadzasz według wyznaczonej trasy ścieżki chodnikowej czy rabaty – najlepiej posługiwać się gotowym projektem, aby nie dziurawić bez sensu trawnika,
-
do nacięcia (rowku) wsuwasz taśmę dylatacyjną.
Jak sam widzisz, proces ten nie jest ani skomplikowany, ani żmudny. Obrzeże trawnikowe plastikowe najczęściej dostaniesz w kolorze brązowym lub zielonym, choć zdarzają się także czarne, a nawet szare – wszystko zależy od przyjętego projektu ścieżek ogrodowych czy rabat. Cena takiego rozwiązania nie jest jednoznaczna, bo może sięgać 130 zł za rolkę 50 metrów, ale dostępne są także propozycje niskobudżetowe (np. 12 zł za rolkę 9 metrów).