Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak przedłużyć krokwie dachowe - wydłużenie okapu dachu kopertowego?

Najprościej i zdecydowanie najtaniej jest przedłużyć krokwie poza obrys budynku dzięki dołączeniu do istniejących belek nowych drewnianych krokwi.

Jesteś w trakcie budowy domu, w zasadzie na wykończeniu i nagle dochodzisz do wniosku, że chcesz wydłużyć dach. Jest jednak jeden szkopuł – już masz ukończone prace z zadaszeniem. Zastanawiasz się, czy można coś na to poradzić bez konieczności całkowitej rozbiórki dachu. Czy wiesz, jak przedłużyć krokwie dachowe w konstrukcji kopertowej, by uzyskać upragniony efekt? Przeczytaj nasz artykuł, a z pewnością znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Do dzieła!

Dach kopertowy – co to jest? Wady i zalety

Kształt połaci zależy od rodzaju zadaszenia.

Pierwsze pytanie: czym jest dach kopertowy i jakie są jego cechy charakterystyczne? Z pewnością, spoglądając na zadaszenia, od razu będziesz w stanie ustalić, które z nich jest kopertowe. Dlaczego? Otóż, w przeciwieństwie do zadaszeń tradycyjnych, wariant kopertowy (albo namiotowy) składa się z czterech połaci – innymi słowy: dach kopertowy jest czterospadowy. 

Kształt połaci zależy od rodzaju zadaszenia – w przypadku dachu kopertowego „spady” mogą przybierać formę trójkątów oraz trapezów, trójkątnego – zgodnie z nazewnictwem, a więc trójkątów. Skąd wiadomo, jakie rozwiązanie sprawdzi się w naszym domu? Dach namiotowy sprawdza się na stropach o planie kwadratu, natomiast kopertowy stawia się na stropie o planie kwadratu lub prostokąta. Zanim przejdziemy do części poświęconej temu, jak przedłużyć krokwie dachowe, pokrótce omówmy wady i zalety dachu kopertowego.

Co przemawia na korzyść dachu kopertowego? Przede wszystkim:

  • cztery połacie zapewniają sztywność konstrukcji (odporne na huraganowe wiatry),

  • wpasowuje się w klimat domów o klasycznej architekturze,

  • nie występuje problem zalegającej wody opadowej oraz śniegu,

  • nieużytkowane poddasze sprawdza się jako miejsce składowania rzadko używanych przedmiotów, mebli oraz urządzeń.

Jakie są wady dachu kopertowego? W głównej mierze: 

  • więźba dachu jest bardziej skomplikowana i przez to droższa,

  • na pokrycie połaci zużywasz więcej elementów – czyli znowu wychodzi drożej,

  • powierzchnia pod dachem nie nadaje się do zamieszkania (mała przestrzeń użytkowa).

Czy można wydłużyć dach?

Odpowiedź nie jest tak jednoznaczna. W określonych przypadkach wydłużenie istniejącego dachu nie będzie możliwe, ponieważ jego konstrukcja i kąt nachylenia mogą to skutecznie uniemożliwić. W innych przypadkach z kolei istnieje możliwość przedłużenia dachu – zatem jak przedłużyć krokwie dachowe?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek czynności, należy zasięgnąć opinii fachowców, którzy określą charakter planowanych czynności. Innymi słowy, trzeba jasno doprecyzować, czy wydłużenie dachu w naszym przypadku będzie budową, remontem, rozbudową czy przebudową. Dlaczego to istotne? Ponieważ może okazać się, że będzie nam potrzebne uzyskanie stosownego pozwolenia na budowę (np. jeśli zmieni się konstrukcja dachu).

Jak przedłużyć krokwie dachowe?

Teraz przejdźmy do konkretów – jak przedłużyć krokwie dachowe? Najprościej i zdecydowanie najtaniej jest przedłużyć krokwie poza obrys budynku dzięki dołączeniu do istniejących belek nowych drewnianych krokwi. To rozwiązanie skuteczne i nie wymaga większych robót. 

Problem może pojawić się w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dachem bez okapu, a więc takim, który kończy się wraz z obrysem budynku. Brak poziomej belki (tzw. murłaty) powoduje, że trzeba wywiercać dziury w ścianach, by móc przytwierdzić nowe krokwie i tym samym je wydłużyć poza konstrukcję budynku.

Standardowo okap wystaje poza krawędź domu o 50–90 cm. Wydłużenie okapu dachu jest możliwe, wiele jednak zależy od tego, w jakim celu dokonujemy przedłużenia i o ile. Jeśli chcesz z pokrycia stworzyć zadaszenie nad sporym tarasem – będzie potrzebna nie tylko solidna podpora do dołączonych krokwi, ale także dodatkowe wsparcie „z dołu” (np. dodatkowe słupy, filary). Gdy z kolei wydłużenie ma być mniejsze, trzeba zadbać o solidne połączenie krokwi (im większy rozstaw śrub, tym lepiej) – pamiętaj bowiem, że na wydłużonej części będzie spoczywać ciężar opadającego śniegu czy spływającej wody opadowej.


Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek czynności, należy zasięgnąć opinii fachowców, którzy określą charakter planowanych czynności.