Dzisiejsze kuchnie zdecydowanie różnią się od swoich starszych wersji, chociażby takich, które pamiętamy z domów naszych babć. Kuchenne sprzęty zmieniły się i unowocześniły, a meble zyskały inny styl. Nowoczesna kuchnia to pomieszczenie zdecydowanie bardziej funkcjonalne, z kolei starsza już od progu bije swoim wyjątkowym ciepłem i klimatem. Jak połączyć oba te światy, zyskując pełną pulę walorów? Jak wkomponować stary kredens do nowoczesnej kuchni?
Co wyróżnia stary kredens?
Kredens w dawnym stylu to mebel, który kilkadziesiąt lat temu znaleźć można było w niemal każdej kuchni. Stanowił on jeden z podstawowych elementów pomieszczenia, charakteryzował się dużą pojemnością, którą gwarantowała spora ilość szafek, szuflad i półek. W dawnej kuchni kredens pełnił rolę mebla do przechowywania najróżniejszych naczyń, akcesoriów oraz drobiazgów.
Najczęściej składał się on z pojemnej, dwudrzwiowej zamykanej szafki w dolnej części, otwartych półek w części środkowej oraz przeszklonych szafek u góry konstrukcji. Był on także wyposażony w rząd niewielkich szufladek. Taka budowa pozwalała na przechowywanie w kredensie zróżnicowanych pod kątem gabarytów i przeznaczenia przedmiotów, od dużych garnków i patelni, poprzez zastawę stołową, na obrusach, sztućcach czy niciach kończąc.
Kredens w starym stylu charakteryzuje się dużą pojemnością i funkcjonalnością, ale także – a może przede wszystkim – pewnym niepowtarzalnym klimatem. Być może to właśnie sprawiło, że od kilku lat mebel ten przeżywa prawdziwy renesans. Jeszcze do niedawna znany jedynie ze starych fotografii i wspomnień kredens coraz częściej pojawia się w nowoczesnych kuchniach. Odpowiednio odnowiony ponownie spełnia się w jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu.
Jak odnowić stary kredens?
Na stronach z ogłoszeniami znaleźć można wiele ofert starych kredensów w lepszym lub gorszym stanie, wymagających renowacji o różnym poziomie zaawansowania. Aby z kilkudziesięcioletniego kredensu stworzyć przyciągający spojrzenie, klimatyczny element swojej kuchni, konieczne jest dokładne sprawdzenie i ocenienie jego stanu, a także odpowiednie odnowienie.
Prace należy rozpocząć przede wszystkim od starannego obejrzenia kredensu, sprawdzenia jego stanu i oceny ilości koniecznych do wykonania prac. Pozwoli nam to oszacować, czego będziemy potrzebować, aby osiągnąć pożądany efekt wizualny.
Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest wyczyszczenie kredensu oraz przetarcie go papierem ściernym, w celu pozbycia się starych warstw farby i lakieru. Warto sprawdzić także, czy w meblu nie zagnieździły się korniki. Jeśli tak, konieczne jest użycie specjalnego preparatu, który skutecznie pozbędzie się szkodników.
Kolejnym krokiem jest wymiana starych zawiasów, półek wewnętrznych oraz szyb w szafkach – o ile oczywiście tego wymagają. Dla ciekawszego efektu możemy także wymienić stare szybki na kolorowe czy witrażowe przeszklenia. Teraz wystarczy już tylko starannie pomalować mebel dobrej jakości farbą, na kolor dopasowany do wnętrza oraz pozostałych części jego wyposażenia. Kredens warto pokryć ochronną warstwą wosku lub lakieru, który pozwoli na dłużej zachować efekt renowacji.
Kredens możemy dodatkowo ozdobić oryginalnymi, ciekawymi gałkami czy nóżkami w wybranym przez siebie stylu.
Jak wkomponować stary kredens?
Odpowiednio odnowiony stary kredens stanowić będzie szczególny element wystroju każdej kuchni. Doskonale sprawdzi się w pomieszczeniu w stylu rustykalnym, skandynawskim, prowansalskim czy angielskim. Aby stanowił on spójną całość wraz z pozostałymi elementami w pomieszczeniu, musimy dopasować jego kolor i styl do reszty mebli. Dzięki temu nasz odnowiony kredens z łatwością wkomponuje się w nowoczesną zabudowę. Możemy umieścić go przy lub pomiędzy nowymi szafkami, jednak zdecydowanie najlepiej będzie się on prezentował samodzielnie, na osobnej ścianie w pomieszczeniu, gdzie najskuteczniej przyciągnie wzrok wszystkich domowników oraz odwiedzających kuchnię gości.