Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak urządzić spiżarnię w domu?

Domowa spiżarnia to miejsce, w którym przechowywać będziemy zapasy swojej żywności, zarówno wekowane słoiki, jak i warzywa, ale również sery, wędliny.

Spiżarnia to szczególnie pomieszczenie, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu znaleźć można było w każdym domu. Dziś ponownie cieszy się stale rosnącą popularnością i coraz częściej urządzana jest w domach. Domowa spiżarnia do praktyczne rozwiązanie, z którego zdecydowanie warto skorzystać. Jak urządzić spiżarnię w domu? Odpowiedź znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

Najlepsze miejsce na domową spiżarnię

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest urządzenie domowej spiżarni bezpośrednio przy kuchni.

Pierwszym krokiem do stworzenia domowej spiżarni jest wybór jej umiejscowienia. Do wyboru mamy najczęściej kilka możliwości, a każda z nich ma swoje zalety. Wybierając miejsce na spiżarnię, pamiętajmy o tym, że pomieszczenie to musi charakteryzować się nieco niższą temperaturą, sprzyjającą przechowywanym w nim produktom. 

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest urządzenie domowej spiżarni bezpośrednio przy kuchni. To zdecydowanie najwygodniejsze i najbardziej praktyczne rozwiązanie, które umożliwia szybkie i sprawne podjęcie potrzebnych produktów w trakcie gotowania. Jeżeli spiżarnia nie została wydzielona już na etapie budowy, możemy stworzyć ją, dzieląc kuchenną przestrzeń cienką ścianką, stworzyć odpowiednich rozmiarów pojemną wnękę lub przearanżować znajdująca się bezpośrednio przy kuchni przestrzeń, na przykład pomieszczenie gospodarcze czy komórkę pod schodami. 

Jeżeli nie mamy możliwości urządzenia domowej spiżarni przy kuchni, możemy stworzyć ją w garażu lub piwnicy. Są to zazwyczaj przestronne, nie w pełni zagospodarowane pomieszczenia, w których bez trudu wydzielimy odpowiednią przestrzeń. Zarówno w garażu, jak i piwnicy panuje najczęściej także pożądana w przypadku spiżarki nieco niższa temperatura.  

Jakie warunki powinny panować w spiżarni?

Domowa spiżarnia to miejsce, w którym przechowywać będziemy zapasy swojej żywności, zarówno wekowane słoiki, jak i warzywa, ale również sery, wędliny. Dlatego też tak ważne jest, aby w pomieszczeniu panowały odpowiednie warunki. Optymalna temperatura dla spiżarki to 10 do 15, najwyżej 16 stopni Celsjusza. Na spiżarnię warto także wybrać miejsce pozbawione okien, o dużej wilgotności, w granicach 50–65%. Niezbędna jest także odpowiednia wentylacja pomieszczenia, która zapobiegnie powstawaniu problemu pleśni i grzybów. W spiżarce warto więc zamontować wentylator lub specjalne, podcięte od dołu drzwi. Domowa spiżarnia powinna mieć powierzchnię co najmniej 5 metrów kwadratowych, abyśmy mogli bez trudu pomieścić w niej wybrane produkty. 

Ściany spiżarni najlepiej pokryć odporną na eksploatację i ewentualne zabrudzenia farbą lateksową. Z kolei na podłodze najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne lub gresowe, wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu odpowiedniej czystości. 

Jak urządzić i wyposażyć spiżarnię?

Jednym z najbardziej oczywistych i potrzebnych elementów wyposażenia domowej spiżarni są szafki i półki, które umożliwią nam przechowywanie produktów spożywczych. Najlepiej sprawdzą się półki drewniane lub metalowe. Przydadzą się także różnych rozmiarów szczelnie zamykane pudełka, słoiki oraz kosze. Duża liczba różnego rodzaju, gabarytów i przeznaczenia naczyń i pojemników pozwoli nam na bezpieczne przechowywanie poszczególnych produktów zgodnie z ich przeznaczeniem, a co za tym idzie także utrzymanie ich w znacznie dłuższej świeżości i przydatności do spożycia. 

Przechowywane w spiżarni produkty powinniśmy układać według ciężaru oraz częstotliwości użycia. Przetwory w słoikach powinny znaleźć się w głębi dolnych półek, gdzie doczekają czasu ich spożycia. Dolna część spiżarki jest także dobrym miejscem na własnoręcznie robione alkohole – nalewki czy likiery – które również wymagają czasu na dojrzewanie. Na wysokości pasa możemy umieścić popularne, często używane i nieco lżejsze produkty, takie jak ryż, makaron czy mąka. Najwyższe półki to miejsce na lekkie produkty, takie jak przyprawy czy słodycze.

W spiżarce możemy przechowywać nie tylko produkty spożywcze, lecz także dużych gabarytów lub rzadziej używane naczynia. Pomieszczenie to doskonale sprawdzi się jako miejsce na kilkulitrowe garnki oraz duże patelnie i naczynia żaroodporne, używane jedynie na specjalne okazje. 

Spiżarnia to szczególnie pomieszczenie, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu znaleźć można było w każdym domu.