W niewielkich mieszkaniach, szczególnie w starych blokach, pomieszczenia i korytarze są niezwykle wąskie i ciasne. Nie wygląda to dobrze i w wielu przypadkach bardzo trudno dobrze umeblować takie pomieszczenie. Na szczęście istnieje kilka metod, dzięki którym można wizualnie takie miejsca powiększyć, by wyglądały dużo lepiej. Jednocześnie proponujemy meble, które będą użyteczne, a dodatkowo wpłyną pozytywnie na wygląd całości.
Zacznij od koloru
Odpowiedni kolor będzie miał ogromne znaczenie w odbiorze danego pomieszczenia. Jasne barwy oddalają przeciwne ściany, wizualnie powiększając przestrzeń między nimi. Jest to bardzo ciekawy efekt, z którego możesz skorzystać. Ciemne kolory z kolei będą zbliżać się do siebie. To także może zostać sprytnie wykorzystane w długich korytarzach. Wystarczy większe ściany pomalować na jasny kolor, natomiast mniejsze ściany na ciemno. W ten sposób całe pomieszczenie stanie się bardziej prostokątne, przestronne, zbliżone do kwadratu. Efekt końcowy uzależniony jest oczywiście od sytuacji początkowej.
Zamiast ciemnych barw równie dobrze mogą sprawdzić się pasy na ścianie. Poziome linie zdobiące ściany także zbliżają do siebie optycznie powierzchnie, na których są naniesione.
Wyższy stopień zaawansowania: iluzja
Ludzki wzrok daje się bardzo łatwo oszukiwać. Odpowiednia fototapeta może zdziałać cuda. Szczególnie te o jasnych barwach, które dodatkowo rozświetlą i powiększą pomieszczenie. Efekt trójwymiarowości natomiast doda jeszcze więcej przestrzeni całości.
Podobne działanie iluzji można wykorzystać, malując poszczególne strefy pomieszczenia innymi barwami. Stworzą one praktyczne podziały w zależności od funkcji danego obszaru, a jednocześnie nadadzą pomieszczeniu więcej przestrzeni.
Odpowiednie umeblowanie
Ażurowe regały oraz przepierzenia w roli ścianek działowych, także mogą znacząco poprawić wizualny odbiór danego pomieszczenia. Istotne jest, aby zastosowane meble nie były ciężkie i masywne, ale delikatne i lekkie. Stworzy to lepszą atmosferę i doda tej lekkości całości wystroju. Jest to prosty sposób, by w praktyczny sposób powiększyć przestrzennie pokój, a także nadać mu więcej funkcjonalności dzięki dodatkowym półkom.
Jeszcze lepsze efekty mogą dać przeszklenia oraz kotary. Choć wymagają one więcej pracy, mogą stanowić bardzo ciekawy i miły element wystroju, nadający zupełnie nowy styl całości.
Rola światła w ciasnych pomieszczeniach
Oświetlenie jest niezwykle ważne i pozwala w bardzo znaczny sposób wpływać na odbiór danego pomieszczenia. Istotna jest liczba okien. Najczęściej znajdują się one na dłuższej ścianie, co ułatwi doświetlenie całości pokoju. Jednak w przypadku niewielkiego okna na krótszej ścianie należy założyć odpowiednie oświetlenie, które doświetli całość i zapewni dobrą widoczność. Dodatkowe lustro na ścianie przy większej ilości światła potęguje efekt powiększania pomieszczenia. Wybór wyposażenia o wysokim połysku zamiast matowych dodatkowo wpłynie pozytywnie na wielkość pokoju.
Zaaranżuj najlepszy mały pokój na świecie
Niewielkie pomieszczenia rzadko kiedy są powodem do radości. Są trudne do zagospodarowania i umeblowania. Jednocześnie wizualnie nie pasują do standardów przestrzennych i wygodnych domów.
Jednak posiadanie wąskiego pokoju lub korytarza to nie koniec świata. Istnieje całkiem dużo ciekawych sposobów, aby powiększyć małe pomieszczenie i nadać mu nowy charakter. Wystarczy odrobina kreatywności i znajomość powyższych zasad, by nawet z najmniejszego pomieszczenia stworzyć coś ciekawego i intrygującego.
Zastanów się, jak jeszcze rozjaśnić wąski korytarz i jakie meble można zastosować do środka, aby nadać pomieszczeniu więcej przestrzeni. Z pewnością znajdziesz jeszcze wiele innych pomysłów, które warto sprawdzić i przetestować. Metodą prób i błędów możesz znaleźć najlepsze rozwiązanie w danej sytuacji.