Biokominek jak działa i czym się różni od tradycyjnego kominka?

Biokominek w salonie

Chyba nie ma osoby, która nie marzyłaby o przytulnym salonie z kominkiem. Niestety często układ pomieszczenia oraz brak możliwości podłączenia instalacji kominowej sprawia, że musimy zrezygnować z wymarzonego kominka w salonie. Ciekawą alternatywą do tradycyjnego kominka jest biokominek. To bardzo wygodna alternatywa nie tylko zdobiąca wnętrze, ale również jako źródło ciepła. Biokominek jest w bardzo zbliżony sposób podobny do kominka i mimo że zewnętrznie często nie znajdziemy zbyt wiele różnic to konstrukcyjną i funkcjonalnością różni się bardzo od tradycyjnego kominka.

Jak zbudowany jest biokominek

Biokominek składa się z paleniska a jego i konstrukcja jest bardzo lekka. Wykonany zazwyczaj jest ze stali nierdzewnej lub szkła i kamienia. Ponieważ konstrukcja takiego kominka nie wymaga ciężkiej, żeliwnej lub stalowej ramy – to jego kształty mogą przybierać przeróżne formy. Paleniska w biokominku mogą być otwarte lub zamknięte. A jego głównym paliwem jest bioetanol- płyn na bazie alkoholu etylowego. We wnętrzu kominka znajduje się specjalny pojemnik, do którego wlewamy bioetanol, a następnie go podpalamy. Paliwo to płonie delikatnie niebieskim płomieniem i wolno się spala przypominając do złudzenia płomienie pochodzące z takiego opału jak drewno czy inny tradycyjny kominkowy opał.

Uniwersalny montaż biokominka

Biokominek możemy zamontować dosłownie wszędzie. Jego budowa nie wymaga podłączenia go do przewodu kominowego. Taki kominek możemy ustawić przy ścianie lub na środku pokoju. Lekka, mobilna i ergonomiczna konstrukcja pozwala w łatwy sposób montować i przesuwać biokominek. Jedynie musimy mieć gwarancje sprawnej i działającej wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniu, w którym chcemy taki kominek zainstalować. Ważne jest, aby nasze pomieszczenie nie było całkowicie szczelne i zachodziła w nim naturalna wymiana powietrza. Bezsprzecznym atutem biokominka jest brak przewodu dymowego i żeliwnej bądź stalowej obudowy.

Moc grzewcza biokominka

Moc cieplna takiego urządzenie jest niestety niewielka w porównaniu z tradycyjnym kominkiem opalanym drewnem. Moc biokominka mieści się w przedziale 1,5-4 kW, podczas gdy kominek opalany drewnem ma średnią moc 10 kW. Biokominek na pewno dogrzeje nam pokój do 25m2. Spotyka się biokominki o bardzo dużej mocy, dochodzącej nawet do 17kW – ale są to bardzo drogie instalacje zarówno w zakupie jak i użytkowaniu.

Średnio do zbiornika w palenisku biokominka mieści się od 1 l do 3 l paliwa. To zapewnia czas spalania pomiędzy 2 a 5 godzin. Podczas spalania biopaliwa w naturalny sposób wytwarza się para wodna, która podnosi wilgotność w pomieszczeniu i niewielkie ilości dwutlenku węgla. Rozwiązanie to całkowicie zapobiega wytwarzaniu się zabójczego tlenku węgla- zwanego czadem, jak to ma miejsce w tradycyjnych kominkach. Niewątpliwa zaletą biokominka jest to, że nagrzewa się bardzo szybko, ale niestety równie szybko traci ciepło. Można wtedy nasz kominek zaopatrzyć w specjalne ceramiczną obudowę, która kumuluje ciepło.

Biokominki są praktycznie bezobsługowe i nie wymagają specjalnej konserwacji. Nie musimy wybierać z nich popiołu, czyścic szyby. Nasze zadanie ogranicza się jedynie do dolewania biopaliwa i wyczyszczeniu urządzenia po zakończeniu sezonu grzewczego.