Chyba nie ma osoby, która nie marzyłaby o przytulnym salonie z kominkiem. Niestety często układ pomieszczenia oraz brak możliwości podłączenia instalacji kominowej sprawia, że musimy zrezygnować z wymarzonego kominka w salonie. Ciekawą alternatywą do tradycyjnego kominka jest biokominek. To bardzo wygodna alternatywa nie tylko zdobiąca wnętrze, ale również jako źródło ciepła. Biokominek jest w bardzo zbliżony sposób podobny do kominka i mimo że zewnętrznie często nie znajdziemy zbyt wiele różnic to konstrukcyjną i funkcjonalnością różni się bardzo od tradycyjnego kominka.
Jak zbudowany jest biokominek
Biokominek składa się z paleniska a jego i konstrukcja jest bardzo lekka. Wykonany zazwyczaj jest ze stali nierdzewnej lub szkła i kamienia. Ponieważ konstrukcja takiego kominka nie wymaga ciężkiej, żeliwnej lub stalowej ramy – to jego kształty mogą przybierać przeróżne formy. Paleniska w biokominku mogą być otwarte lub zamknięte. A jego głównym paliwem jest bioetanol- płyn na bazie alkoholu etylowego. We wnętrzu kominka znajduje się specjalny pojemnik, do którego wlewamy bioetanol, a następnie go podpalamy. Paliwo to płonie delikatnie niebieskim płomieniem i wolno się spala przypominając do złudzenia płomienie pochodzące z takiego opału jak drewno czy inny tradycyjny kominkowy opał.
Uniwersalny montaż biokominka
Biokominek możemy zamontować dosłownie wszędzie. Doskonale prezentować się będzie w salonie. Jego budowa nie wymaga podłączenia go do przewodu kominowego. Taki kominek możemy ustawić przy ścianie lub na środku pokoju. Lekka, mobilna i ergonomiczna konstrukcja pozwala w łatwy sposób montować i przesuwać biokominek. Jedynie musimy mieć gwarancje sprawnej i działającej wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniu, w którym chcemy taki kominek zainstalować. Ważne jest, aby nasze pomieszczenie nie było całkowicie szczelne i zachodziła w nim naturalna wymiana powietrza. Bezsprzecznym atutem biokominka jest brak przewodu dymowego i żeliwnej bądź stalowej obudowy.
Moc grzewcza biokominka
Moc cieplna takiego urządzenie jest niestety niewielka w porównaniu z tradycyjnym kominkiem opalanym drewnem. Moc biokominka mieści się w przedziale 1,5-4 kW, podczas gdy kominek opalany drewnem ma średnią moc 10 kW. Biokominek na pewno dogrzeje nam pokój do 25m2. Spotyka się biokominki o bardzo dużej mocy, dochodzącej nawet do 17kW – ale są to bardzo drogie instalacje zarówno w zakupie jak i użytkowaniu.
Średnio do zbiornika w palenisku biokominka mieści się od 1 l do 3 l paliwa. To zapewnia czas spalania pomiędzy 2 a 5 godzin. Podczas spalania biopaliwa w naturalny sposób wytwarza się para wodna, która podnosi wilgotność w pomieszczeniu i niewielkie ilości dwutlenku węgla. Rozwiązanie to całkowicie zapobiega wytwarzaniu się zabójczego tlenku węgla- zwanego czadem, jak to ma miejsce w tradycyjnych kominkach. Niewątpliwa zaletą biokominka jest to, że nagrzewa się bardzo szybko, ale niestety równie szybko traci ciepło. Można wtedy nasz kominek zaopatrzyć w specjalne ceramiczną obudowę, która kumuluje ciepło.
Biokominki są praktycznie bezobsługowe i nie wymagają specjalnej konserwacji. Nie musimy wybierać z nich popiołu, czyścic szyby. Nasze zadanie ogranicza się jedynie do dolewania biopaliwa i wyczyszczeniu urządzenia po zakończeniu sezonu grzewczego.