Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak uzyskać efekt betonu na ścianie, beton architektoniczny - imitacja betonu. Przykładowe aranżacje.

Aboutdecor - shutterstock

Betonowa ściana - nowoczesna, surowa i interesująca jeśli chodzi o formę to prawdziwy hit wnętrzarski. Urządzając pokój dzienny coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie właśnie takiej ściany w tym wnętrzu, zestawiając ją z innymi, interesującymi dodatkami. W jaki sposób taką ścianę wykonać i do jakich aranżacji będzie ona idealnie pasować?

Jak uzyskać efekt betonu na ścianie?

0
Betonowy tynk można zabarwiać na wiele kolorów.

Tradycyjny beton może stanowić ogromne obciążenie dla ściany, dlatego też lepiej zdecydować się na inne, nowocześniejsze produkty, które pozwolą nam uzyskać ścianę o dużych walorach dekoracyjnych. Rozwiązaniem dla leniwych byłoby zakupienie fototapety imitującej beton, jednakże taka ściana nie będzie tak efektowna ze względu na brak trójwymiarowości oraz oryginalnej struktury betonu. Dlatego też lepszym rozwiązaniem jest specjalna zaprawa tynkarska, która również jest tania, ale i czasochłonna w wykonaniu. Taką zaprawę trzeba oczywiście nakładać ręcznie, co zajmuje czas, ale daje naprawdę dobre efekty - wszystko wygląda bardzo naturalnie. Przed nakładaniem zaprawy koniecznie trzeba odpowiednio zagruntować ścianę. Obok zaprawy popularnym rozwiązaniem jest też tynk dekoracyjny. Taki tynk można zabarwiać na dowolny kolor, można też wybierać spośród wielu dostępnych struktur i faktur betonu, jaki chcielibyśmy uzyskać. Tynk dekoracyjny jest lekki, wytrzymały, wygląda bardzo naturalnie i stwarza ogromne możliwości aranżacyjne.

A może beton architektoniczny?

Wydaje się, że najłatwiejszym rozwiązaniem co do tego, w jaki sposób wykonać beton na ścianę jest zakup gotowych płyt betonu architektonicznego. Jest on wykonany z drobnego kruszywa, polimerów i plastyfikatorów oraz cementu. Dostępne na rynku warianty betonu architektonicznego to zarówno beton o idealnie gładkiej strukturze, jak i posiadający określoną porowatość lub strukturę. To zdecydowanie najprostsze rozwiązanie, gdyż sprzedawany w formie paneli nie wymaga żadnego malowania czy tynkowania. Jest to uniwersalny materiał wykończeniowy stosowany jako okładzina ścienna.

Do jakich aranżacji betonowa ściana będzie strzałem w dziesiątkę?

Taka ściana sama w sobie robi wrażenie i wygląda wprost fenomenalnie. Zaskakuje swoim projektem, fakturą i nowoczesnością. Możemy więc zastosować ją w miejscu, które od razu widać po przekroczeniu drzwi pomieszczenia jako element dekoracyjny. Betonowa ściana sama w sobie ma charakter bardzo surowy i minimalistyczny. Z tego też względu raczej najlepiej będzie prezentowała się we wnętrzach typowo nowoczesnych, jasnych, przestronnych, minimalistycznych. Można spróbować zaaranżować ją także we wnętrzu skandynawskim, gdyż ze względu na swój naturalny, surowy charakter może być ciekawym elementem projektu. Z całą pewnością natomiast taka ściana doskonale będzie wyglądała we wnętrzach industrialnych oraz loftowych, gdzie użycie takich materiałów i faktur jest jak najbardziej uzasadnione. Z pewnością - w jakimkolwiek wnętrzu by się nie znalazła będzie na siebie zwracała uwagę i podkreśli charakter całej przestrzeni

Architektoniczny beton w łazience to wyjątkowo modna aranżacja.