Jak samemu zrobić lampion adwentowy?

Jeśli obawiamy się umieszczać źródło żywego ognia wewnątrz tekturowego lampionu, możemy skorzystać z alternatywnych źródeł światła, dzięki którym osiągniemy równie estetyczny efekt.

Adwent to szczególny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. W czasie adwentu w kościele odbywają się szczególne msze święte, zwane roratami, na które wierni przychodzą ze świecami oraz lampionami – zakupionymi lub wykonanymi własnoręcznie. Adwentowy lampion warto wykonać samemu, wraz z dziećmi, pokazując im tę ciekawą i piękną tradycję. Jak zrobić lampion adwentowy, nazywany także lampionem roratnim? Poniżej przedstawiamy potrzebne wskazówki!

Czym są roraty?

Klasycznym wypełnieniem adwentowego lampionu powinna być niewielka świeczka.

Zanim przejdziemy do samodzielnego wykonywania i składania lampionu adwentowego, warto odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie – czym dokładnie są msze roratnie, powszechnie nazywane roratami? Jest to szczególny rodzaj mszy świętej, odprawiany jeszcze przed lub o wschodzie słońca. Msze odprawiane są w okresie adwentu, w intencji Najświętszej Maryi Panny. 

Nazwa roraty pochodzi od łacińskich słów pieśni rozpoczynającej mszę rorate cæli desuper, które tłumaczyć można jako „spuśćcie rosę niebiosa”. Jednym z charakterystycznych elementów mszy jest zapalanie przed jej rozpoczęciem specjalnej świecy roratniej, która ulokowana jest bezpośrednio przy ołtarzu. Świeca ta, jak również wszystkie źródła światła przyniesione przez wiernych, symbolizują Najświętszą Maryję Pannę. Zgodnie z tradycją każdy z uczestników mszy powinien przynieść ze sobą świecę lub lampion; przy światłach tych i zgaszonych lampach kościelnych rozpoczynana jest poranna msza roratnia. 

Lampion adwentowy z tektury – czego potrzebujemy?

Adwentowy lampion, zwłaszcza ten przynoszony do kościoła przez dzieci, najczęściej wykonywany jest z tektury. Do jego wykonania będziemy potrzebować:

  • odpowiedniej grubości tektury lub pudła tekturowego,

  • kleju,

  • bibuły,

  • farby,

  • brokatu.

Do ozdobienia lampionu możemy użyć także innych, dowolnych środków. Popularnym rozwiązaniem jest na przykład przyklejanie do ścianki lampionu potłuczonych, drobnych fragmentów bombki choinkowej. 

Ponadto do wykonania lampionu potrzebne będą narzędzia i akcesoria, takie jak: ołówek, nożyczki lub nożyk do papieru, linijka oraz ekierka. Przyda nam się także gruba nić lub włóczka oraz – oczywiście – źródło światła. 

Wykonywanie lampionu z tektury rozpoczynamy od starannego zmierzenia tektury oraz wykonania na niej odpowiedniego planu lampionu. W tym celu możemy użyć jednego z gotowych szablonów dostępnych w internecie lub spróbować samodzielnie wykonać szkic wszystkich części lampy. 

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że na tekturze konieczne jest rozrysowanie nie tylko elementów lampionu, które widoczne będą po jego końcowym złożeniu, ale także części niezbędnych do połączenia i sklejenia lampy. 

Na wykonanym szablonie możemy następnie naszkicować umieszczone w wybranych przez nas miejscach okienka. Mogą one przybierać klasyczną formę kwadratu lub symboli związanych z Bożym Narodzeniem. Przy użyciu nożyczek lub nożyka możemy więc wyciąć w tekturze wzory choinki, gwiazdek czy anioła. Dla uzyskania ciekawego efektu możemy wykonane okienka zakleić różnokolorową bibułą, tworząc w lampionie swoiste witraże. 

Po wykonaniu i wykończeniu okienek możemy przystąpić do wycinania planu całego lampionu oraz jego składania i sklejania. Niezbędny będzie do tego mocny klej do tektury. Warto także pamiętać o pozostawieniu ruchomej ścianki lampionu lub wykonaniu drzwiczek na tyle dużych, aby mogła zmieścić się w nich świeczka, którą należy umieścić wewnątrz lampy. 

Gotowy lampion możemy w dowolny sposób ozdobić, malując go, spryskując kolorowym sprayem lub sztucznym śniegiem czy oklejając kolorowym papierem. 

Do lampionu możemy zamocować także pętelkę z włóczki, dzięki której, po okresie adwentu, będziemy mogli zawiesić go, tworząc świąteczną dekorację.

Lampion adwentowy – alternatywne światło 

Klasycznym wypełnieniem adwentowego lampionu powinna być niewielka świeczka. Jeśli jednak obawiamy się umieszczać źródło żywego ognia wewnątrz tekturowego lampionu, możemy skorzystać z alternatywnych źródeł światła, dzięki którym osiągniemy równie estetyczny efekt. Może to być chociażby niewielka lampka ledowa o wybranym odcieniu światła, krótki łańcuch ledowych światełek na choinkę bądź sztuczna świeczka zasilana baterią. 

W czasie adwentu w kościele odbywają się szczególne msze święte, zwane roratami, na które wierni przychodzą ze świecami oraz lampionami.