Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak uszczelnić drzwi wejściowe zewnętrzne?

Nieszczelne drzwi pozbawione są swojej pierwotnej funkcji, jaką jest odpowiednia ochrona wnętrza domu czy mieszkania.

Drzwi zewnętrzne to wizytówka każdego domu, ale także jego skuteczna ochrona. Niezwykle ważne jest więc zachowanie ich w odpowiednim stanie i pożądanej kondycji. Regularnie przeprowadzana konserwacja drzwi wejściowych gwarantuje odpowiednią izolację termiczną i akustyczną domu, a co za tym idzie – także komfort wszystkich jego mieszkańców. Jak prawidłowo uszczelnić drzwi wejściowe?

Skutki nieszczelnych drzwi

Przede wszystkim warto pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu drzwi wejściowych.

Nieszczelne drzwi pozbawione są swojej pierwotnej funkcji, jaką jest odpowiednia ochrona wnętrza domu czy mieszkania. Wnętrze nie posiada więc pożądanej izolacji termicznej oraz akustycznej, co w znaczący sposób przekłada się na wygodę i komfort życia domowników. Nieprawidłowa izolacja drzwi wejściowych z czasem przekłada się także na konieczność wydawania większych sum na ogrzewanie domu, co prowadzi do nadszarpnięcia domowego budżetu. 

Drzwi z nieszczelną, uszkodzoną uszczelką stopniowo wypaczają się coraz bardziej, co najczęściej skutkuje koniecznością wymiany całej stolarki. Znacznie korzystniej jest więc na bieżąco uszczelniać drzwi oraz regularnie, w razie potrzeby, wymieniać w nich uszczelkę. 

Jak wybrać odpowiednią uszczelkę do drzwi zewnętrznych?

Równie ważny jak regularna konserwacja drzwi i wymiana uszczelki jest dobór odpowiedniego jej rodzaju do konkretnej stolarki drzwiowej. Do ciężkich drzwi zewnętrznych warto wybrać mocną i dobrze amortyzującą uszczelkę, która nie tylko je uszczelni, ale także zapobiegnie ich trzaskaniu, co znacznie przedłuży ich żywotność. 

Ponadto uszczelka wybrana do drzwi wejściowych powinna odznaczać się wysokimi właściwościami izolacyjnymi, skutecznie chroniąc domowników przed chłodem oraz niepożądanymi hałasami z ulicy. 

Najlepszym wyborem są mocne i trwałe uszczelki wykonane z odpornej na zużycie oraz uszkodzenia gumy silikonowej. Wykonana z silikonu uszczelka charakteryzuje się także odpornością na zmienne warunki atmosferyczne oraz mocne promienie słoneczne. Dzięki swojej wyjątkowej wytrzymałości uszczelki te będą w stanie chronić drzwi wejściowe przez długi czas. 

Jak uszczelnić drzwi wejściowe?

Przede wszystkim warto pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu drzwi wejściowych. Umożliwia to wyłapanie w porę ewentualnych nieprawidłowości i konieczności wymiany uszczelki. Na ogół przyjmuje się, że najlepszym czasem na sezonową konserwację i uszczelnienie drzwi zewnętrznych jest koniec lata. Przed rozpoczęciem sezonu zimowego dobrze jest sprawdzić szczelność drzwi, aby chłodne zimowe powietrze nie miało okazji nieprzyjemnie nas zaskoczyć. 

Za pomocą miękkich, wilgotnych ściereczek przecieramy całą powierzchnię stolarki, sprawdzając stan jej poszczególnych elementów i nakładając na nie odpowiednie środki konserwujące. Po dokładnym przemyciu całości drzwi sprawdzamy centymetr po centymetrze ich szczelność, przesuwając dłonią wokół ich obramowania. Jeżeli w żadnym miejscu nie czujemy chłodnego powiewu, oznacza to, że w drzwiach nie występują znaczące nieszczelności. W takim wypadku wystarczy jedynie zabezpieczyć drzwi specjalnym uszczelniającym środkiem do uszczelek. 

Jeżeli natomiast w trakcie sprawdzania drzwi poczujemy na dłoni chłodny powiew, to znak, że konieczna będzie wymiana uszczelki. Nie jest to proces skomplikowany, dzięki czemu możemy z powodzeniem wykonać go samodzielnie. Pracę rozpoczynamy od usunięcia starej uszczelki za pomocą cienkiego, ostrego nożyka do tapet lub nożyka kuchennego. Pamiętajmy o starannym usunięciu pozostałości. Następnie konieczne jest staranne oczyszczenie wszystkich płaszczyzn, do których przylegać będzie nowa uszczelka. Nierzadko konieczne jest także ich odtłuszczenie. 

Dopiero po dokładnym wyczyszczeniu drzwi możemy przystąpić do mocowania nowej uszczelki. Odmierzamy i docinamy potrzebną długość uszczelki, pamiętając o tym, aby ich końcówki przyciąć pod kątem 45 stopni, tak aby możliwie najlepiej przylegały do siebie. Teraz pozbywamy się ochronnej warstwy z tej części uszczelki, która pokryta została klejem. Ostrożnym, lecz pewnym ruchem przyklejamy poszczególne uszczelki do powierzchni drzwi.

Po zamocowaniu wszystkich uszczelek zamykamy drzwi i starannie sprawdzamy skuteczność swojej pracy. Jeżeli nie czujemy przewiewów, oznacza to, że nowe uszczelki zostały zamocowane prawidłowo i w odpowiedni sposób będą chronić wnętrze domu oraz jego mieszkańców. 

Równie ważny jak regularna konserwacja drzwi i wymiana uszczelki jest dobór odpowiedniego jej rodzaju do konkretnej stolarki drzwiowej.