Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak usunąć żywicę z ubrania?

Każdy z nas podczas wizyty w lesie miał do czynienia z żywicą. W naturze żywica to substancja, która umożliwia regenerację rośliny poprzez zarośnięcie uszkodzenia drzewa. Żywica to mieszanina nierozpuszczalnych w wodzie związków, w której dominują terpenoidy i towarzyszące im związki fenolowe. Terpenoidy są pochodnymi terpentyny. To właśnie terpentyna będąca składnikiem żywic drzew iglastych odpowiada za intensywny zapach żywicy. Rośliny wydzielają żywicę w postaci gęstej i lepkiej substancji. Czasem ta substancja nabiera konsystencji i dzięki swojej lepkości staje się bardzo trudna do usunięcia. Zwykłe pranie może nie wystarczyć, aby usunąć zabrudzenia z żywicy z ubrania.

Metody usuwania żywicy z ubrań

Prasowanie

Z odsieczą przychodzą nam domowe sposoby usuwania żywicy z ubrania . Jednym z tych sposobów jest prasowanie. Aby pozbyć się żywicy z naszego ubrania użyjmy żelazka. Ustawmy temperaturę żelazka na najwyższą temperaturę, która bezpieczna będzie do rodzaju ubrania, z którego usunąć chcemy żywicę. Wierzchnią i spodnią warstwę plamy obkładamy bawełnianymi ściereczkami lub papierem do pieczenia. Następnie prasujemy ubrania. Wskutek działania wysokiej temperatury żywica zmienia postać na płynną i wsiąka w ściereczki lub papier. Metoda usuwania żywicy za pomocą żelazka jest zbliżona do metody usuwania plam z wosku na ubraniach.

Zdrapywanie

Kiedy zywica całkowicie zamarznie, usuwamy ją z ubrania.

Kolejnym sposobem na usunięcie plam z żywicy z naszego ubrania jest zdrapanie żywicy. Jednak zanim przystąpimy do tej czynności nasze ubranie należy włożyć do zamrażarki lub opcjonalnie na zaplamione miejsce przyłożyć kostki lodu wcześniej zawinięte w foliowy woreczek. Kiedy żywica całkowicie zamarznie, zazwyczaj następuje to po kilkunastu minutach, próbujemy usunąć zamarzniętą plamę za pomocą plastikowego nożyka. Aby skutecznie usunąć całą zamrożoną żywicę możemy użyć taśmy klejącej, za pomocą, której usuniemy drobniejsze fragmenty plamy.

Najpierw olej, później alkohol

Na plamy z substancji żywicopochodnych świetnie działają różnego rodzaju tłuszcze, w tym olej. Nawet zwykłe masło może poradzić sobie z żywiczną plamą. Bezpieczniejszym jednak będzie olejek herbaciany który tak bardzo nie niszczy tkanin jak inne oleje. Nakładamy olej herbaciany lub masło, na plamę po czym przykrywamy tą plamę bawełnianą ściereczką i zostawiamy na godzinę. Następnie oczyszczamy plamę za pomocą czystej ściereczki lub wacika a pozostałą po żywicy i olejku zabrudzenie wyczyścimy octem wymieszanym z wodą w proporcjach 1: 3.

Pasta z proszku do prania

Do usunięcia plamy z żywicy możemy też zastosować pastą z proszku do prania i wody. Proszek do prania i wodę mieszamy w równych proporcjach. Tak przygotowaną pastę nakładamy na plamę za pomocą szczoteczki i pozostawiamy na 30 minut. Po wypłukaniu tkaniny plama powinna zniknąć. Po zastosowaniu każdej z tych czterech metod musimy pamiętać o tym, aby nasze ubranie wyprać i wysuszyć. Jeżeli któraś z wcześniejszych metod nie zadziałała, próbuj każdej z nich aż do skutku. Jeżeli osiągnąłeś zamierzony efekt sprawdź czy żywica nie pobrudziła twoich rąk. Aby umyć ręce użyj masła lub oleju do smażenia. Energicznie wcieraj go w ręce miejscach zabrudzonych a następnie spłucz i umyj używając mydła.

Po wypłukaniu tkaniny plama powinna zniknąć.