Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak kłaść tapetę

Tapeta to jeden z łatwiejszych i ekonomiczniejsze sposobów, aby zmienić wystrój naszego mieszkania. Dzięki tapecie w łatwy sposób możemy odświeżyć mieszkanie i ukryć wszystkie niedoskonałości ścian. Kładzenie tapet nie jest skomplikowaną czynnością. Współczesne tapety są dużo wygodniejsze i łatwiejsze w układaniu. Poniżej postaramy się wyjaśnić krok po kroku jak tapetować mieszkanie, jak odpowiednio przygotować ścianą do położenia tapety i jakich rodzajów klejów i tapet użyć. Zdradzimy także sposoby na położenie tapet w trudno dostępnych miejscach takich jak sufit czy narożnik.

Jak wybrać odpowiednią tapetę

0
Tapety z winylową powłoką idealnie nadają się do kuchni i łazienki.

Współcześnie produkowane tapety można kłaść nie tylko w salonie czy sypialni, ale również w miejscach bardziej narażonych na działanie wilgoci i wysokich temperatur. Nowoczesne tapety z winylową powłoką idealnie nadają się do kuchni czy do łazienki. Atrakcyjna paleta wzorów tapet sprawia, że jesteśmy w stanie wybrać tapetę do każdego rodzaju pomieszczenia. Tapeta może nadać charakter Twojej sypialni, salonowi czy nawet łazience. Ważne jest, aby stylistycznie tapeta pasowała do reszty mieszkania. Dzięki odpowiedniemu wyborowi tapety możemy zaaranżować każde pomieszczenie w naszym domu. Odpowiedni wybór tapety sprawi, że twoje mieszkanie będzie wyglądało jak nowe.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tapet różniących się od siebie nie tylko wzornictwem czy kolorem, ale także wykończeniem i materiałem z jakiego zostały wykonane. Tapety posiadają wiele kolorów, wzorów i tekstur. Bardzo modne są tapety imitujące kamień, drewno i cegłę. Do łazienki znajdziesz tapetę bardziej odporną na wilgoć a w przedpokoju idealnie sprawdzi się trwała tapeta o podwyższonym stopniu ścieralności. Winylowe tapety to idealne rozwiązanie do kuchni, bardzo łatwo można usuwać nich wszelkiego rodzaju plamy i zabrudzenia. Wśród tapet wzorzystych, cieszących się obecnie największą popularnością, każdy znajdzie jakąś ciekawą aranżację. Bardzo popularne są tapety do dziecięcych pokojów. W tej dziedzinie można wybierać spośród 1000 wzorów przedstawiających postacie z ulubionych kreskówek, motywy roślinne i zwierzęce czy pastelowe pejzaże.

Klejenie tapety– technika i narzędzia

0
Przyklejenie tapety na ścianie może okazać się niezwykle proste.

Klejenie tapety nie jest zbyt skomplikowaną czynnością. Jeżeli będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przyklejenie tapety na ścianie może okazać się niezwykle proste. Najlepiej zlecić to zadanie fachowcowi, ale w naszym poradniku podpowiemy jak samemu położyć tapetą na ścianie. Zanim przystąpimy do pracy musimy przygotować powierzchnię, na której położymy tapetę. Zaczniemy od usunięcia starej tapety lub wszystkich elementów wystających ze ściany. Ważne jest, aby klej do tapet miał dobrą styczność ze ścianą. Dlatego warto wcześniej ścianę odkurzyć lub odtłuszczyć. Po wykonaniu tej czynności możemy dodatkowo zagruntować ścianę specjalnymi preparatami. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie papieru gładziowego, który przyklejamy na ścianę. Po wyschnięciu papier taki stworzy powierzchnią, do której z łatwością przykleimy naszą tapetę. Jeżeli nasza ściana jest już przygotowana do klejenia tapety, porozkładajmy rolki z tapetą wzdłuż ściany i przygotujemy odpowiednie narzędzia do wykonania tej czynności. Do położenia tapety będziemy potrzebować tapety, kleju do tapet, pędzla do nakładania kleju, wałka do wygładzania tapety, nóż do tapety, miarkę, poziomicę, ołówek i drabinkę lub podest. Jeżeli mamy już przygotowane wszystkie narzędzia i tapetę oraz odpowiednio wyprowadzone ściany, możemy zacząć nakładać klej na tapetę.

Jak przygotować klej do tapet

Na rynku dostępne są kleje gotowe już do użycia oraz kleje w proszku, które przed użyciem trzeba odpowiednio przygotować. Informacje jak rozrobić dany klej znajdują się na każdym opakowaniu. Istnieją dwie możliwości nakładania kleju. Sposób pierwszy to nakładanie kleju bezpośrednio na ścianę, do której przyklejona będzie tapeta. Sposób drugi to nakładanie kleju bezpośrednio na tapetę. Podczas nakładania kleju na tapetę należy wcześniej odpowiednio dociąć tapetę zostawiając od 3 cm do 5 cm zapasu na tak zwaną zakładkę. Należy pamiętać, aby nie nakładać kleju na zbyt wiele kawałków tapety, gdyż po jakimś czasie materiał z jakiego wykonana jest tapeta może się odkształcić pod wpływem wilgotnego kleju.

Tapetowanie narożników

Nakładanie tapety w każdym pomieszczeniu rozpoczyna się zawsze od miejsc narożnych. Na ścianie za pomocą poziomicy wyznaczamy pionową linię, która będzie końcem krawędzi pasa naszej tapety. Ponieważ szerokość rolki tapety ma 53 cm linię tę zaznaczamy 50 cm od narożnika ściany. 3 cm pozostałej tapety będzie to nasza zakładka. Przy nakładaniu tapety na sufit przyda nam się osoba do pomocy. Nakładanie tapety na sufit wymaga odpowiedniego dociśnięcia tapety. Jedna osoba podaje tapetę, w tym czasie druga osoba może dociskać ją i odpowiednio układać na suficie.

Po nałożeniu pasa tapety na ścianę należy odsunąć się od ściany i ocenić, czy tapeta została nałożona równo. Jeżeli tapeta leży krzywo, mamy jeszcze chwilę, aby oderwać tapetę i poprawić jej ułożenie. Zwróćmy uwagę czy na powierzchni naszej tapety nie pojawiły się wybrzuszenia i pęcherze powietrza. Jeżeli takie występują należy użyć wałka lub specjalnego przyboru do wygładzania tapety. Wygładzanie tapety polega na przyłożeniu wałka lub przyboru do wygładzania tapet na środku tapety i przeciągnięciu nim kierunku krawędzi. Czynność tę należy powtarzać do momentu, aż powierzchnia będzie wyglądała na równą. Ostatnim elementem kładzenia tapety jest przycięcie jej krawędzi. Jeżeli jesteśmy pewni, że tapeta jest idealnie dopasowana do ściany, za pomocą noża do tapet usuwamy zapasowe zakładki.

0
Jeżeli tapeta leży krzywo, mamy jeszcze chwilę, aby oderwać tapetę i poprawić jej ułożenie.