Istnieje kilka sposobów na to, by pozbyć się wosku ze szkła. Należy jednak pamiętać, że niektóre z nich mogą spowodować uszkodzenie tego tworzywa. Dlatego wszelkie czynności trzeba wykonywać bardzo delikatnie, by nie zepsuć szklanego przedmiotu. Jak zatem można wyczyścić np. szklany świecznik czy szklane naczynie, w którym znajduje się zabrudzenie woskiem? Oto kilka znanych metod.
Jak usunąć wosk ze szkła? Sposób z ciepłą wodą
Jedną z metod na pozbycie się wosku ze szklanej powierzchni jest umieszczenie szklanego przedmiotu w ciepłej wodzie. Taka rzecz powinna być zanurzona w cieczy przez kilkanaście godzin. Wosk samoczynnie odklei się od szkła i wypłynie na powierzchnię. Mimo że trzeba poświęcić trochę czasu na pozbycie się w ten sposób wosku, to jednak jest to czynność bezpieczna dla szkliwa, które w takich warunkach raczej nie powinno pęknąć.
Szklany przedmiot, w którym dotąd znajdował się wosk, teraz wystarczy dokładnie wymyć płynem do naczyń albo wodą z mydłem. Następnie dokładnie wytrzyj tworzywo i odłóż.
Spróbuj zmiękczyć wosk
Jeżeli powyżej opisana metoda wydaje Ci się zbyt pracochłonna, zastanów się nad innym sposobem na pozbycie się wosku. Zdecydowanie mniej czasu poświęcisz, gdy szklany przedmiot, np. świecznik, umieścić w garnku z zimną wodą i zaczniesz podgrzewać takie naczynie na niewielkim ogniu. W efekcie wosk zmięknie i stanie się półpłynny. Taką substancję o wiele łatwiej będzie Ci usunąć niż gdybyś musiał walczyć z twardym woskiem. Aby ta metoda zadziałała, musisz pamiętać o tym, by moc palnika była niewielka. Nie możesz także narażać przedmiotu na szok temperaturowy. Nie wolno więc wkładać zimnego szkła do gorącej wody, bo może to skończyć się jego pęknięciem.
Wykorzystaj drewniane narzędzia
Zastanawiasz się nad innymi sposobami na to, jak usunąć wosk ze szkła? Aby pozbyć się wosku, możesz także użyć do tego celu drewnianych szpatułek albo patyczka. Jest to proces dość pracochłonny, w którym niestety trzeba połączyć delikatne działanie z precyzją. W innym przypadku efekty mogą nie być zadowalające albo szkło pod wpływem nacisku może pęknąć. Dlatego nie jest to sposób dla osób, które szybko się denerwują. Najlepiej wykorzystać tę metodę, gdy do usunięcia mamy dość miękki wosk. W innym przypadku może to być bardzo wymagające zadanie.
Umieść szkło w zamrażalniku
Kolejnym sposobem na pozbycie się wosku ze szkła jest włożenie takiego przedmiotu do zamrażalnika. Najlepiej trzymać szkło w takim miejscu przez około godzinę. Po tym czasie wosk powinien odkleić się od powierzchni. Dlaczego? Otóż pod wpływem niskiej temperatury wosk się kurczy i kruszy, dzięki czemu osiągamy efekt, na którym nam zależało. Należy pamiętać, że ta metoda wiąże się z ryzykiem pęknięcia szkła. Dlatego bardzo istotne jest tu zachowanie ostrożności. Po wyjęciu przedmiotu z zamrażalnika, należy odczekać, aż wosk nieco się odmrozi. Wtedy dopiero można podjąć się usuwania go ze szkła. Jeżeli na szkle pozostają resztki z wosku, możemy przetrzeć takie naczynie za pomocą bawełnianej szmatki i pokryć oliwką albo octem. Następnie pozostałości możemy zmyć pod wodą.
Drobne ślady wosku – jak się pozbyć?
Nierzadko odrobina wosku skapnie ze świeczki na szklaną powierzchnię. Wystarczy wówczas poczekać, aż wosk zaschnie i oderwać ręcznie kawałek wosku lub użyć w tym celu patyczka. Powierzchnię możemy natomiast pokryć oliwką lub octem. Ilość wybranego środka powinna być śladowa.
Świeczki nie tylko wprowadzają miłą, romantyczną atmosferę do wnętrza, ale mogą również być źródłem zabrudzeń, których trudno się pozbyć. Znajomość kilku metod usuwania wosku ze szkła przyda się każdemu. Niemal każdy z nas dysponuje szklanymi pojemnikami, w których świeczki już się wypaliły albo świecznikami. Aby móc ich ponownie użyć niezbędne jest ich oczyszczenie z wosku. Tylko wtedy takie szkło będzie wyglądało estetycznie. Co więcej, wiedza o tym, jak wyczyścić wosk jest niezbędna, gdy świeczka przypadkowo zabrudzi szklany stolik. Wiedząc, co robić, możemy szybko pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń.