Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Feng shui - sypialnia - na co zwrócić uwagę ustawiając meble w sypialni, feng shui co to

Feng shui jest systemem starożytnych chińskich praktyk związanych z poprawą samopoczucia w miejscu, w którym się znajdujemy.

Feng shui jest chińskim sposobem na aranżację przestrzeni w taki sposób, by żyć w zgodzie z naturą. Ostatnio coraz częściej mówi się o plusach urządzania pomieszczeń zgodnie z tą sztuką, co może świadczyć o pozytywnym wpływie odpowiedniego umiejscowienia rzeczy na nasze samopoczucie. Jak można zagospodarować swoje wnętrze według zasad feng shui oraz co zyskamy dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu mebli i innych przedmiotów?

Feng shui – co to?

Każde miejsce w Twoim mieszkaniu ma inne znaczenie.

Feng shui jest systemem starożytnych chińskich praktyk związanych z poprawą samopoczucia w miejscu, w którym się znajdujemy. Celem feng shui jest zadbanie o dobry przepływ energii nazywanej przez Chińczyków „Qi”. Taka energia jest obecna w każdej osobie oraz w całej materii, a więc celem feng shui jest osiągnięcie harmonii z otaczającą przestrzenią.

Warto zwrócić uwagę na pięć elementów tej filozofii. Są to: ziemia, woda, metal, powietrze, drewno oraz ogień. Dla zachowania równowagi każdy z tych komponentów jest niezbędny. Chcąc urządzić sypialnię w tym stylu, nie można zapominać o każdym z nich.

Jak wprowadzić „żywioły do sypialni?

Ziemia kojarzy się z takimi kolorami jak brązowy, żółty czy pomarańczowy. Według filozofii feng shui z żywiołem ziemi należy łączyć także ciężkie przedmioty oraz kwadratowe kształty. Aby wprowadzić ten komponent feng shui do sypialni, można to zrobić, umieszczając na środku kwadratowy, żółty dywan w północno-wschodniej i południowo-zachodniej części pokoju. Wodę mogą symbolizować niebieskie dodatki albo grafika z niebieskim obrazkiem, które znajdą swoje miejsce w południowej i wschodniej części sypialni. Element drewna uzyskasz przez zielone rośliny doniczkowe, a ogień poprzez sięgnięcie po trójkątne kształty oraz czerwone i pomarańczowe kolory, umieszczone w południowej i wschodniej części pokoju. Metal symbolizuje natomiast białe, szare i metaliczne barwy, które powinny zajmować obszar na zachodzie i północnym zachodzie pomieszczenia.

Podziel przestrzeń – mapa bagua

Każde miejsce w Twojej sypialni ma inne znaczenie. Postaraj się podzielić przestrzeń na 9 równych kwadratów i patrz na nią, jakbyś wchodził do pokoju. Miejsce przy drzwiach to „kariera”. Po prawej stronie od drzwi znajdują się „podróże”, dalej „kreatywność, dzieci”, a na końcu „związki”. Natomiast po lewej – „wiedza”. Dalej po lewej znajduje się „rodzina, zdrowie”, a na końcu „dobrobyt”. Przez środek, idąc od drzwi, znajduje się „kariera”, „Tao”, „sława, dobre imię”.

Aby wpłynąć na sukces w każdej dziedzinie, należy w tych miejscach usytuować przedmioty z nią związane. W przestrzeni zarezerwowanej dla wiedzy można umieścić półkę na książki, a w miejscu związanym z dobrobytem np. biżuterię.

Dbaj o ułożenie łóżka

Łóżko jest najważniejszym elementem w sypialni. Ma symbolizować spokój i stabilność. Dlatego zgodnie z zasadami feng shui powinno być wykonane z naturalnych materiałów. Wyznający tę filozofię krytycznym okiem patrzą także na rozkładane łóżka, np. sofy, ponieważ zakładają one tymczasowość i brak poczucia bezpieczeństwa, co jest sprzeczne z feng shui. Każda osoba śpiąca na łóżku musi mieć równy do niego dostęp. Dlatego łóżka nie powinno umieszczać się bokiem do ściany. Nie wolno ustawiać go zgodnie z feng shui bokiem do okna. Łóżko powinno mieć swobodną przestrzeń z trzech stron. Z tego powodu nie należy lokować łóżka we wnęce, gdyż energia nie ma wówczas miejsca na opływanie mebla. Łóżko nie powinno stać na piętrze nad pustym garażem czy inną pustą przestrzenią. Nie można ustawiać go także w linii prostej do drzwi.

W sypialni w stylu feng shui nie ma miejsca na kąty. Dlatego warto ukryć je za pomocą puff czy szafek, które umieścimy w rogach. Meble, które stoją przy łóżkach, nie powinny mieć kąta ostrego. Lepiej wybrać półokrągłe blaty.

Zachowaj umiar

Należy zadbać o to, by nad łóżkiem nie znajdowały się lampy. Co więcej, zrezygnujmy z ustawiania na komodzie czy w innym miejscu zdjęć naszych bliskich, ponieważ może to wywołać niepokój, że ktoś nas obserwuje. Światło najlepiej, by było lekko przytłumione. Dzięki temu łatwiej będzie nam zasnąć.

Feng shui jest nie tylko interesującą sztuką aranżacji wnętrza, ale także starożytną filozofią. Warto korzystać z jej zdobyczy urządzając sypialnię.

Feng shui jest nie tylko interesującą sztuką aranżacji wnętrza, ale także starożytną filozofią.