Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zrobić huśtawkę ogrodową dla dzieci - z palet, bali?

Samodzielne wykonanie huśtawki dla dzieci wymaga sporo pracy, ale satysfakcja z własnoręcznie wykonanej zabawki dla maluchów jest na pewno nie do zastąpienia.

Samodzielne wykonanie huśtawki ogrodowej dla dzieci może być sporym wyzwaniem. Potrzebny będzie odpowiedni materiał – belki czy kantówki – oraz sprzęt, taki jak szlifierka czy wiertarka. Nie obejdzie się również bez dobrego planu i listy zadań. Chcesz się dowiedzieć, jak zrobić huśtawkę krok po kroku? Oto krótki poradnik.

Samodzielne zrobienie huśtawki ogrodowej – jak się zabrać do pracy?

Istnieje wiele różnych rodzajów huśtawek ogrodowych.

Samodzielne wykonanie huśtawki dla dzieci wymaga sporo pracy, ale satysfakcja z własnoręcznie wykonanej zabawki dla maluchów jest na pewno nie do zastąpienia. W pierwszej kolejności musisz określić, jakie parametry ma mieć huśtawka, jakich materiałów i narzędzi potrzebujesz, jak po kolei będą wyglądały prace. Najlepiej sprawdzi się dwuosobowy zespół – niektóre belki są naprawdę ciężkie i będziesz potrzebować pomocy. 

Jak zrobić huśtawkę? Określ, w jakim wieku jest dziecko. Dla młodszych dzieci idealna będzie huśtawka ogrodowa o wysokości od 180 do 220 cm. Huśtawka dla niemowląt może być mniejsza, ale powinna z kolei mieć bezpieczne siedzisko z oparciem. Starszaki ucieszą się z klasycznej otwartej huśtawki, a ci całkiem duzi – z wygodnego hamaka wiszącego albo tzw. bocianiego gniazda zamiast zwykłego siedziska.

Następne zadanie to wybór odpowiedniego miejsca w ogrodzie. Powinno być równe i stabilne, aby zlikwidować ryzyko przewrócenia się sprzętu i narażenia dziecka na przygniecenie. 

Kiedy wybrałeś miejsce, przychodzi czas na dobry projekt. W internecie, na różnych stronach poradnikowych znajdziesz mnóstwo planów i instrukcji krok po kroku. Na pewno znacznie ułatwią Ci pracę. Możesz także poszukać tutoriali wideo na Youtube. 

Jak zrobić huśtawkę ogrodową samodzielnie? Niezbędne materiały i narzędzia

Istnieje wiele różnych rodzajów huśtawek ogrodowych, ale przyjmijmy, że zależy Ci, aby zrobić klasyczny model z jednym siedziskiem. Potrzebujesz czterech drewnianych belek lub bali o sporej średnicy (np. 10 cm) i wysokości ok 2,5 m. Niezbędne też będą dwie drewniane belki o szerokości ok. 1,25 m., belka na huśtawkę oraz siedzisko ze sznurkiem czy łańcuchem (lub deski, z których siedzisko zrobisz samodzielnie). 

Oprócz tego potrzebne są także podkładki do drewna, wkręty, deski usztywniające konstrukcję, obejmy i haki do wkręcenia huśtawki w belkę oraz narzędzia takie jak wkrętarka, piła do drewna i szlifierka, a także impregnat, aby zabezpieczyć całą konstrukcję przed wodą i chłodem. 

W wielu sklepach ogrodniczych i dla majsterkowiczów znajdziesz elementy, które ułatwią samodzielne wykonanie huśtawki ogrodowej i całe zestawy do montażu huśtawek dla dzieci. Należą do nich np. metalowe łączniki do huśtawki, dzięki którym szybko i bez problemu połączysz poszczególne elementy – do wyboru masz łączniki kwadratowe i okrągłe, więc możesz łączyć z ich pomocą i okrągłe bale i kwadratowe kantówki. 

Warto kupić także gotowe zawiesia, czyli poręczne haki przeznaczone do huśtawek. Zawierają one haki czy karabińczyki, dzięki którym huśtawkę zawiesisz szybko i bezpiecznie. Przyda się też kotwa, która pozwoli umocować całość huśtawki i gotowe siedziska. 

Huśtawka ogrodowa krok po kroku

Jak zrobić huśtawkę przy pomocy wymienionych narzędzi i elementów? Jeśli masz gotowy zestaw, naprawdę nie jest to bardzo trudne. Zacznij od nasunięcia na belkę poziomą odpowiednich mocowań z hakami, a potem załóż na oba końce belki łączniki. Wsuń w nie ukośne belki, które będą „nogami” Twojej huśtawki i starannie je dokręć. 

Teraz pozostaje tylko odpowiednie ustawienie huśtawki, ustabilizowanie konstrukcji przy pomocy odpowiednich kotw, dokręcenie ich odpowiednimi wkrętami i zabezpieczenie całości, aby się nie wywróciła. Na końcu montujesz odpowiednie siedzisko i regulujesz jego wysokość. Pamiętaj, aby drewnianą konstrukcję zabezpieczyć drewnochronem lub innym produktem do drewna. Ochronne malowanie należy powtarzać co roku, a metalowe elementy konserwować przy użyciu odpowiednich środków do metalu. Twoja huśtawka jest już gotowa do użytku!

W wielu sklepach ogrodniczych i dla majsterkowiczów znajdziesz elementy, które ułatwią samodzielne wykonanie huśtawki ogrodowej.