Twardość, odporność na uszkodzenia, estetyczny wygląd oraz niska cena powodują, że kostka brukowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych do wykańczania podjazdów albo ścieżek wokół domów. Niestety, również ona może ulegać zabrudzeniom, tym bardziej że dobrze chłonie wodę i różnego rodzaju zanieczyszczenia. W tym miejscu podpowiemy Ci, jak usunąć olej z kostki brukowej, który jest jednym z jej największych wrogów.
Plamy z oleju a kostka brukowa
Choć czyszczenie kostki brukowej ze zwykłych zabrudzeń nie jest skomplikowane, to istnieją takie zanieczyszczenia, które usunąć jest o wiele trudniej. Należą do nich tłuste plamy – zwłaszcza te, które powstały w wyniku rozlania oleju silnikowego czy podczas grillowania. Bardzo szybko wnika on w pory kostki brukowej i dlatego też pozbycie się go nie jest łatwe – zwłaszcza w przypadku ciepłego oleju. Brak natychmiastowej reakcji może spowodować, że na powierzchni pozostanie tłusta, mało estetyczna plama.
Dlatego też w przypadku powstania plamy z oleju warto reagować tak szybko, jak to tylko możliwe. Najlepiej czym prędzej próbować usunąć ją silnym strumieniem wody z dodatkiem detergentu (zwykle wystarcza płyn do mycia naczyń). Jeżeli to nie pomoże, warto sięgnąć po inne, nieco bardziej radykalne (ale bezpieczne!) metody. Jak usunąć olej z kostki brukowej?
Jak usunąć olej z kostki brukowej? Sprawdzone sposoby
Odpowiedź na pytanie „jak usunąć olej z kostki brukowej?” uzależniona jest przede wszystkim od jej rodzaju. Najprościej pozbyć się plam z kostki zaimpregnowanej, ponieważ dzięki specjalnej powłoce ochronnej jest ona zabezpieczona przed wnikaniem zanieczyszczeń. W większości przypadków wystarczy przetrzeć zanieczyszczone miejsce mokrą szmatką, a jeżeli jest to bezowocne – użyć myjki ciśnieniowej. Większą skuteczność działań uzyskasz, korzystając ze specjalnego środka do mycia betonowych powierzchni.
Nieco inaczej wygląda kwestia tego, jak usunąć olej z kostki brukowej nieimpregnowanej. Jak wspomnieliśmy wcześniej, zanieczyszczenia wnikają w jej pory i osadzają się wewnątrz materiału, dlatego też czyszczenie może okazać się bardzo dużym wyzwaniem. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które pomogą Ci osiągnąć cel. Jeżeli zastosowanie myjki ciśnieniowej nie pomogło, skorzystaj z:
płynów odkażających, jak np. Domestos, które wykazują bardzo silne działanie i mogą być przydatne również do usuwania plam z oleju – wystarczy dodać odrobinę środka do wody (w proporcji 1:3), a następnie dokładnie wyszorować miejsce zabrudzenia;
rozpuszczalników, najlepiej na bazie acetonu lub benzenu – wystarczy polać plamę odrobiną środka i wyszorować miejsce zabrudzenia szczotką ryżową (pamiętaj o rękawiczkach i zachowaniu ostrożności – rozpuszczalnik jest produktem łatwopalnym!);
piasku – niekiedy posypanie go na plamę i pozostawienie na jakiś czas daje znakomity efekt (piasek wchłania olej); po jego usunięciu warto dokładnie przemyć powierzchnię kostki brukowej;
specjalistycznych środków do mycia kostki brukowej, których koszt nie powinien przekroczyć 30–40 zł za butelkę – zwykle okazują się one niezwykle skuteczne i sprawdzą się tam, gdzie zawiodły wyżej wymienione metody.
Niestety, nie zawsze osiągniesz satysfakcjonujący efekt. Zwłaszcza w sytuacji, gdy zareagowałeś zbyt późno i olej zdążył wchłonąć w głąb kostki brukowej. Dlatego też warto reagować natychmiast!
Pamiętaj o impregnacji kostki brukowej!
Wiesz już, jak usunąć olej z kostki brukowej, jednak warto wspomnieć o zabezpieczaniu się na wypadek tego typu sytuacji. Jeżeli chcesz mieć pewność, że pozbycie się plamy będzie bezproblemowe, zaimpregnuj swoją kostkę brukową. Dzięki rozprowadzeniu odpowiedniego środka na całej powierzchni stanie się ona odporna nie tylko na zabrudzenia, ale również na ścieranie, odpryski, czynniki atmosferyczne czy różnego rodzaju uszkodzenia.
W ten sposób zapewnisz sobie wysoką estetykę kostki brukowej na lata i unikniesz jakichkolwiek dodatkowych kosztów w przyszłości.