Sposobów na podniesienie estetyki przydomowych terenów zielonych jest bardzo wiele. Jednym z najlepszych jest bez wątpienia skarpa, która może prezentować się niezwykle efektownie. Warto jednak pamiętać, że ulega ona erozji, dlatego też niezbędne okażą się odpowiednie zabezpieczenia. Jak wzmocnić skarpę? Możesz postawić na geokratę, zasadzić rośliny albo skorzystać np. z murku oporowego. Każde z tych rozwiązań posiada liczne zalety.
Stabilizacja skarpy dzięki geokracie
Zacznijmy od najbardziej profesjonalnej metody, która sprawdza się zwłaszcza w przypadku bardzo dużych skarp i która zapewnia im kilkudziesięcioletnią stabilizację. Mowa tutaj o geokracie, a więc geosiatce komórkowej, która wykonana jest z tworzywa sztucznego i swoim wyglądem przypomina nieco plaster miodu.
Jak wzmocnić skarpę przy użyciu geokraty? Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. Wystarczy wyrównać powierzchnię, przygotować rów do osadzenia geokraty, a następnie ułożyć geotkaninę, która pełni funkcję separacyjną. Na jej powierzchni można bez większych problemów zamocować geokratę – najlepiej przy użyciu odpowiednich, niewielkich prętów stalowych. Całość wystarczy zasypać ziemią. Na tak przygotowanej skarpie będziesz mógł zasadzić rośliny – w tym celu niezbędne będzie wycięcie fragmentu geokraty za pomocą nożyc (np. do cięcia blachy).
Doskonałą alternatywą dla tego rozwiązania jest specjalna mata biodegradowalna, która pozwoli dodatkowo na stworzenie systemu korzeniowego dla roślin. Jej zastosowanie polecane jest zwłaszcza na niewielkich zboczach, np. na działkach, gdzie nie ma ryzyka obsuwania się gruntu. Przed położeniem maty warto również wyrównać płaszczyznę skarpy.
Ochrona przed erozją dzięki roślinności
Geokrata nie jest jedyną odpowiedzią na pytanie „jak wzmocnić skarpę?”. Jeżeli znajduje się ona na przydomowej działce albo w ogrodzie i wydziela konkretną przestrzeń (np. trawnik od części rekreacyjnej), możesz posadzić na niej różnego rodzaju rośliny. Rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza w przypadku niewielkich skarp i zapewni Ci niesamowity efekt wizualny.
To jednak nie wszystko. Rośliny zwiążą korzeniami glebę na skarpie, dzięki czemu ochronią ją przed erozją! Wybór krzewów, bylin i drzewek, z jakich skorzystasz, jest niemal nieograniczony, dlatego polecamy sprawdzenie kilku rozwiązań i efektowne uzupełnienie przydomowych terenów zielonych. Jeżeli chcesz mieć pewność, że prace przebiegną prawidłowo, a system korzeniowy doskonale zabezpieczy skarpę, skorzystaj ze wspomnianej wcześniej maty biodegradowalnej.
Jak wzmocnić skarpę innymi metodami?
Jeżeli chcesz nie tylko zabezpieczyć skarpę przed erozją, ale również zyskać wspaniały efekt wizualny na swoich przydomowych terenach zielonych, możesz skorzystać z alternatywnych rozwiązań. Jak wzmocnić skarpę? Polecamy skorzystanie z jednego z dwóch ciekawych pomysłów.
Pierwszym z nich jest murek oporowy. To rozwiązanie idealne zwłaszcza na tych terenach, gdzie niezbędne okazuje się podwyższenie poziomu działki. Wykonanie ceglanego murka skutecznie zabezpieczy skarpę przed osunięciem i tym samym ochroni znajdujące się na jej drodze drzewa czy krzewy. Jego wykonanie nie jest skomplikowane, a efekt wizualny z pewnością spełni Twój oczekiwania. Do budowy murka polecamy zwłaszcza czerwone cegły klinkierowe.
Drugim rozwiązaniem, stanowiącym doskonałą alternatywę dla cegieł, będzie murek wykonany z gotowych gazonów. Również one doskonale podtrzymają większe masy ziemi, a ich ustawienie zwykle okazuje się o wiele proszę od budowy murka oporowego. Do Twojej dyspozycji są bowiem gotowe gazony w różnych wariantach, które wystarczy ustawić obok siebie w kilku warstwach. Co więcej, możesz obsadzić je roślinami, co zapewni Ci niezwykły efekt wizualny.
Pamiętaj! Jeżeli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie wzmocnić skarpę albo brakuje Ci czasu, możesz skorzystać z pomocy specjalistów. Dzięki temu nie tylko zyskasz bezpieczeństwo na działce czy w ogrodzie, ale również stworzysz wyjątkowy efekt wizualny, który z pewnością spełni wszelkie Twoje oczekiwania.