Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak kłaść gładź szpachlową?

Po wyrównaniu ścian za pomocą masy szpachlowej trzeba poczekać, aż wszystko wyschnie.

Gładkie i perfekcyjnie pomalowane ściany są pożądane przez wszystkich, w końcu nikt nie lubi nieestetycznych rys i niedociągnięć. Jak wyrównać ściany tak, aby znowu cieszyć się doskonale gładkimi powierzchniami w mieszkaniu? W tym celu przydatny okaże się gips szpachlowy, który doskonale nada się do uzupełnienia pęknięć. Jeśli natomiast chcemy też od razu osiągnąć efekt perfekcyjnie gładkich ścian, warto dowiedzieć się również, jak kłaść gładź gipsową.

Jak wyrównać ściany krok po kroku – niewielkie pęknięcia

Przed przejściem do tego, jak kłaść gładź gipsową, należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj wykorzystywanych narzędzi.

Jak wyrównać ściany samodzielnie tak, aby cieszyć się idealnym efektem? Na początku trzeba uzupełnić ubytki, które powstały na skutek użytkowania mieszkania. Jeśli to płytkie rysy i pęknięcia, które miały swoje źródło na przykład w uderzeniu drzwiami, meblami w czasie przemeblowania czy powstały przy dziecięcych zabawach, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad i wyposażyć się w gładź szpachlową.

Przed uzupełnieniem ubytków warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i preparaty – szpachelki, pacę, środek gruntujący i gips. Na początku należy wyrównać krawędzie ubytków i usunąć z nich zanieczyszczenia i kawałki tynku. W przypadku dużych pęknięć konieczne może być ich lekkie poszerzenie, aby je odpowiednie oczyścić. Następnie można przystąpić już do uzupełniania ubytków. Po wyrównaniu ścian za pomocą masy szpachlowej trzeba poczekać, aż wszystko wyschnie. W celu osiągnięcia odpowiedniego efektu perfekcyjnie gładkich ścian można posłużyć się również gładzią gipsową, która charakteryzuje się tym, że tworzy bardzo estetyczne wykończenie ścian. Jak kłaść gładź gipsową?

Narzędzia potrzebne do położenia gładzi gipsowej

Przed przejściem do tego, jak kłaść gładź gipsową, należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj wykorzystywanych narzędzi. Ma to związek z faktem, że gips jest silnie korozyjny dla stali, dlatego do kładzenia gładzi gipsowej stosuje się wyłącznie narzędzia plastikowe lub wykonane ze stali nierdzewnej. Do położenia gładzi gipsowej niezbędne są paca do gładzi, szpachla do sztablatury, a także odpowiednia szpachelka, papier ścierny i kostka do szlifowania lub specjalna szlifierka. Do samej gładzi gipsowej potrzebne jest wiadro. Gładź można mieszać ręcznie lub przy użyciu specjalnej mieszarki. 

Jak kłaść gładź gipsową na przygotowaną wcześniej ścianę?

Należy pamiętać, że do kolejnego etapu wykańczania ścian można przejść dopiero po zupełnym wyschnięciu wcześniej obrabianej powierzchni. Czas schnięcia szpachli zależy od konkretnego produktu, a także temperatury i wilgotności w danym pomieszczeniu. Po wyschnięciu wcześniej położonych materiałów można przystąpić do położenia gładzi gipsowej. Pierwszym etapem tego działania jest przygotowanie masy zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.

Jak kłaść gładź gipsową? Po pierwsze, zawsze zaczynamy robić to od sufitu, a dopiero później kładziemy gładź na ścianach, jeśli oczywiście kładziemy gładź w całym pomieszczeniu. Sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku szpachlowania. Gładź gipsową należy nakładać równomiernie. Ważne jest jednak, aby kłaść ją bardzo cienką warstwą, która nie powinna przekraczać 1-2 milimetrów. Prawidłową techniką jest nakładanie jej od narożników ściany, pociągłym ruchem. Następnie należy wygładzić nałożoną masę specjalną szpachlą do sztablatury, która służy właśnie do wyrównywania gładzi położonej na ścianach.

Po całkowitym wyschnięciu masy musimy wyrównać powierzchnię. Należy zrobić to za pomocą papieru ściernego i kostki. Podobnie jak przy nakładaniu gładzi, rozpoczyna się robienie tego od narożników pomieszczenia do środka ścian. 

Alternatywną metodą tego, jak kłaść gładź gipsową, jest nakładanie jej za pomocą wałka. W tym celu musimy zwilżyć wałek, a następnie nałożyć masę równomiernymi ruchami wykonywanymi od góry do dołu i od dołu do góry. Po tym zabiegu trzeba wyrównać powierzchnię szpachlą, a następnie wyszlifować ją papierem ściernym, podobnie jak przy klasycznym sposobie nakładania gładzi.

Dzięki dokładności przy nakładaniu gładzi gipsowej można bardzo niskim kosztem i niewielkim nakładem pracy wyrównać ściany w mieszkaniu i sprawić, że będą wyglądać perfekcyjnie. 

Prawidłową techniką jest nakładanie jej od narożników ściany, pociągłym ruchem.