Dobór odpowiedniego rozmiaru narzuty nie jest łatwy. Jej długość uzależniona jest bowiem od dodatkowych czynników, przede wszystkim sposobu założenia. Dlatego też warto podejść do tego tematu na spokojnie. Wymierzyć dokładnie łóżko, a następnie doliczyć odpowiednie wartości. W ten sposób uda się uniknąć błędów polegających na zakupieniu za długiej lub krótkiej narzuty na łóżko.
Rodzaj narzuty w zależności od wystroju
Jaka narzuta na łóżko 160x200 sprawdzi się najlepiej? Zależy to między innymi od wystroju wnętrza. Do wyboru mamy przede wszystkim:
Narzutę pikowaną, która jest grubsza i zapewnia więcej ciepła. Dlatego też przeznaczona jest przede wszystkim na okres zimowy.
Pled. cienka narzuta, która idealnie nada się na lato oraz wiosnę. Ich głównym zadaniem jest zakrycie pościeli i funkcja dekoracyjna.
Przy wyborze odpowiedniej narzuty należy dobrać także kolor oraz wzór. Ciekawym rozwiązaniem są narzuty, które mają inny kolor na każdej stronie. W ten sposób mając jeden produkt, posiada się jednocześnie dwa warianty kolorystyczne. Wzory pozwalają natomiast dodać nieco życia. Uzupełniają także wystrój sypialni.
Warto również rozważyć różne materiały na narzuty. Najczęściej spotkać można naturalne tkaniny, które łatwiej utrzymać i są przyjemniejsze w dotyku.
Jak można założyć narzutę na łóżko
Istnieją zasadniczo dwie główne metody zakładania narzuty:
Wierzchnio, czyli ścielenie narzuty na wierzch łóżka w taki sposób, aby jej boki opadały swobodnie aż do podłogi.
Pod materac. W tym przypadku końce narzuty zawija się pod materac, dzięki czemu zakrywa ona tylko pościel.
Sposób zakładania narzuty ma ogromny wpływ na długość zamawianego produktu. Jednak jest to tylko jeden z aspektów, które należy wziąć pod uwagę.
Jaki wymiar powinna mieć narzuta?
Aby określić dokładny rozmiar narzuty, jaka będzie potrzebna, należy dokładnie zmierzyć całe łóżko. Warto sprawdzić takie wymiary, jak:
Rozmiar łóżka. Wysokość i szerokość, jak na przykład omawiane łóżko 160x200.
Wysokość łóżka od ziemi do drabinki podtrzymującej materac.
Wysokość materaca, z którego się korzysta.
Wysokość pościeli (często zapomina się o tych kilku centymetrach, przez co pozostaje spora szczelina między podłogą i narzutą, co może zepsuć cały zamysł).
W czasie pomiarów warto zastanowić się nad każdym elementem. Jeśli istnieją już plany wymiany materaca w niedalekiej przyszłości, warto wziąć pod uwagę wysokość kupowanego modelu. Należy także przyjąć do obliczeń grubość pościeli, która najczęściej będzie wykorzystywana. Jeśli narzuta ma służyć cały rok, a w zimie używa się grubszej kołdry, warto przyjąć jej grubość do dalszych wyliczeń.
Posiadając już wszystkie wyniki, można pomyśleć, jak dobrać narzutę na łóżko 160x200. Na tym etapie należy zdecydować, w jaki sposób będzie zakładana narzuta.
Narzuta zakładana wierzchnio
W przypadku luźno spływającej narzuty do podstawowego wymiaru (160x200) należy dodać dwukrotność łącznej wysokości materaca, pościeli oraz łóżka. Wynika to z faktu, że narzuta musi zakryć łóżko z obu stron. Jeśli łączna wysokość wynosi przykładowo 50 cm, to minimalny rozmiar narzuty to 260x300. Warto dodać do wyniku po 10 cm zapasu na wszelki wypadek.
Jeśli łóżko posiada zagłówek lub podnóżek, to z jednej lub obu stron narzuta nie będzie musiała opadać. W takim przypadku długość produktu będzie wynosić odpowiednio 260 cm lub 210 cm. Podobnie w sytuacji, gdy łoże stoi pod samą ścianą, narzuta będzie zwisać tylko od strony przejścia, więc do szerokości łóżka wystarczy dodać tylko jedną wysokość. Wtedy szerokość narzuty wyniesie 220 cm.
Narzuta zawijana pod materac
Jeśli narzuta ma zostać schowana pod materac, sytuacja mocno się upraszcza. Do każdego wymiaru łóżka wystarczy dodać wysokość pościeli oraz materaca. Dodatkowo kupowany produkt musi być dłuższy o fragment, który będzie pod materacem, więc należy dołożyć po około 10 cm z każdej strony. Dla łóżka 160x200 i wysokości materaca wraz z pościelą 25 cm minimalne wymiary wyniosą 230x270.