Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak urządzić salon z jadalnią?

Projektanci wnętrz kładą nacisk na to, żeby salon z jadalnią był nie tylko funkcjonalny, ale też w miarę możliwości przestrzenny.

Urządzasz mieszkanie i zastanawiasz się, jak dobrze zaplanować mały salon z jadalnią? A może planujesz przemeblowanie, żeby zaaranżować bardziej funkcjonalną przestrzeń? Podpowiadamy, jak urządzić salon z jadalnią oraz jak ustawić w nich meble, żeby strefa dzienna była praktyczna i wygodna. Zdradzamy triki projektantów, którzy radzą, jak urządzić mały salon z jadalnią, czy warto rozdzielić te strefy, a także jaki wybrać stół i gdzie go ustawić w zależności od liczby metrów kwadratowych.

Salon z aneksem i jadalnią

Obecnie bardzo wiele mieszkań w nowo wybudowanych blokach ma zaplanowany salon z aneksem kuchennym. Podobnie wygląda sytuacja w domach jednorodzinnych. Dostępne na rynku projekty często przewidują salon połączony z kuchnią – albo na zasadzie aneksu, albo sąsiednich pomieszczeń nieoddzielonych drzwiami. Gdzie wobec tego jest miejsce jadalni? Otóż przestrzeń ze stołem, przy którym spożywa się posiłki, coraz rzadziej jest osobnym pomieszczeniem – taki układ zdarza się często już tylko w dawniej budowanych domach o dużym metrażu. Funkcję jadalni obecnie pełni przestrzeń, w której znajduje się stół z krzesłami. Czasami znajduje się on w salonie, innym razem w kuchni albo pomiędzy kuchnią a salonem. Trzecia opcja jest bardzo funkcjonalna, ponieważ przy takim rozwiązaniu strefa jadalniana stanowi naturalne rozdzielenie salonu i kuchni. Jednak często zdarza się też tak, że stół jadalniany stoi w salonie i jest jego integralną częścią.

Funkcje współczesnej jadalni

Stół z krzesłami miewa różne oblicze. Może być długi i obszerny, z wieloma krzesłami, albo niewielki, rozkładany lub nie. Do wyboru mamy stoły prostokątne, owalne, kwadratowe i okrągłe. To, na jaki się zdecydujemy, zależy od przestrzeni, do której chcemy go dopasować, a także od naszych potrzeb. Podejmując decyzję, odpowiedzmy sobie na kilka pytań. Ile osób będzie korzystało na co dzień ze stołu? Czy chcemy urządzać zasiadane imprezy dla gości? Do czego jeszcze będziemy wykorzystywać stół – czy nie będzie on też pełnił roli biurka, przy którym będziemy czasem pracować albo przy którym nasze dzieci będą robiły prace plastyczne? A także: czy chcemy, żeby stół stanowił serce salonu, stojąc w jego centralnym punkcie, czy może wolimy go schować np. pod schodami albo dosunąć do ściany, żeby nie przyciągał uwagi?

0
W małym salonie z jadalnią doskonale się sprawdzi okrągły stół, jeśli wszyscy domownicy się przy nim zmieszczą.

Jak urządzić mały salon z jadalnią

Jeśli mamy mieszkanie w bloku i dysponujemy niewielką przestrzenią, w której chcemy zmieścić nie tylko stół i krzesła, ale też kanapę, fotel lub fotele, stolik kawowy, strefę telewizyjną, a może też komodę lub szafę – stoimy przed trudnym wyborem, bo prawdopodobnie z części tych mebli będzie trzeba zrezygnować. Obecnie salony coraz rzadziej pełnią funkcję sypialni, więc jeśli tak jest i u nas – gdy sypialnia jest osobnym pomieszczeniem – być może w salonie obejdziemy się bez szafy. Za to z kanapy byłoby nam już trudniej zrezygnować. Tak samo bez stołu z krzesłami trudno funkcjonować. Jeśli w kuchni nie planujemy miejsca, w którym można spożywać posiłki, musi się ono znaleźć w salonie. Przy ograniczonym metrażu więcej osób zdecyduje się na niewielki stół, który może być rozkładany – taka opcja przyda się nam, jeśli zamierzamy przyjmować gości. Żeby nie zastawiać i tak niewielkiej przestrzeni, stół warto ustawić z boku, a nie w centralnym punkcie pomieszczenia. Rozważmy też, czy nie dosunąć go jednym bokiem do kuchennego barku albo ściany – wówczas zajmuje mało miejsca, a gdy przychodzą goście, możemy go przesunąć nieco bardziej na środek i dostawić krzesła rozkładane. Gdy domowników jest niewielu, pomyślmy, czy by nie wstawić do salonu okrągłego stołu, który pięknie się prezentuje i zabiera mniej przestrzeni.

 Jak urządzić salon z jadalnią 20 m kw.

Jak ciekawie i funkcjonalnie urządzić salon z jadalnią o powierzchni 20 m kwadratowych? Projektanci wnętrz doradzają, by aranżację pomieszczenia zacząć od wydzielenia strefy odpoczynku, strefy jadalnianej i ewentualnie strefy telewizyjnej, jeśli na taką się decydujemy. W pierwszej z nich nieodzowne są kanapa albo narożnik, a także – choćby niewielki – stolik kawowy. Pamiętajmy, by tak ustawić sofę, żeby można było, siedząc na niej, wygodnie oglądać telewizję. W strefie telewizyjnej znajduje się też zwykle stolik RTV lub komoda, choć czasem umieszcza się telewizor np. wbudowując go w barek, oddzielający salon od kuchni. Stół z krzesłami powinien stać tak, aby był w miarę możliwości niedaleko od kuchni, a jednocześnie nie stał w ciągu komunikacyjnym. Pamiętajmy przy tym, żeby utrzymać jednolity charakter aranżacji wszystkich trzech stref, w przeciwnym wypadku nasz salon z jadalnią będzie sprawiał wrażenie miejsca urządzonego przypadkowo, a nawet chaotycznie. Możemy natomiast zagrać kolorami, np. malując ściany na różne odcienie – inny w strefie wypoczynkowej, a inny w jadalnianej. Ważne też, żeby nie zastawiać pomieszczenia zbyt wieloma meblami. Zastanówmy się, czy naprawdę i komoda, i szafa, i meblościanka są nam niezbędne. Obecnie coraz częściej projektanci stawiają na wnętrza, które są nie tylko funkcjonalne, ale też przestrzenne. Dlatego jeśli nie dysponujemy zbyt dużym metrażem, wybierzmy te meble, które są nam naprawdę potrzebne. 

0
Nowoczesny salon z jadalnią w stylu eko.