Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak urządzić pokój dla 2 nastolatków?

Pokój dla dwóch nastolatek o spójnej stylistyce z przewagą różu.

Masz niewielki pokój, który chcesz przeznaczyć dla dwójki nastoletnich dzieci? Jak na kilku lub kilkunastu metrach kwadratowych zmieścić dwa łóżka, dwa biurka, pojemną szafę i przestrzeń na różne przedmioty osobiste? Na to pytanie szuka odpowiedzi wielu rodziców, którzy muszą się zmierzyć z remontem, gdy ich pociechy z maluchów stają się starszakami, a potem nastolatkami. Zdradzamy sprawdzone sposoby architektów wnętrz, jak zaaranżować niewielki, wąski pokój, tak aby każde z dzieci miało swoje odrębne miejsce, w którym będzie mogło spać, odrabiać lekcje, odpoczywać, a nawet organizować spotkania towarzyskie.

Osobne strefy

Aranżację pokoju nastolatków najlepiej zacząć od zaplanowania strefy odpoczynku, strefy przechowywania oraz miejsca do nauki. Na niewielkiej przestrzeni dosyć trudno rozmieścić wszystkie te obszary tak, by każde z dzieci miało osobne biurka, szafy i łóżka, ale nie jest to niemożliwe. Wszystko zależy od liczby metrów kwadratowych, jakimi dysponujemy i układu pokoju. Jeśli jest ustawny, łatwiej go zaaranżować. Jednak nawet mały, wąski pokój w mieszkaniu w bloku można urządzić tak, żeby każde z naszych dorastających dzieci miało osobne miejsce dla siebie. A jest to szczególnie ważne, gdy nasze pociechy dorastają i lubią coraz więcej czasu spędzać w swoim pokoju.

Miejsce do odpoczynku

Ustawienie łóżek w pokoju nastoletniego rodzeństwa jest nie lada wyzwaniem. Producenci mebli młodzieżowych oferują różne rozwiązania. Możemy wybierać między osobnymi łóżkami jednoosobowymi oraz łóżkami piętrowymi. Te ostatnie są dostępne w kilku opcjach. Oprócz tradycyjnej, znajdziemy w sklepach wersję łóżka piętrowego z wysuwaną szufladą, w której mieści się materac i pościel dla drugiej osoby, a także łóżka piętrowego, które na górze ma spanie, a na dole miejsce na biurko. Pamiętajmy, że dla jednego dziecka możemy wybrać to ostatnie, a dla drugiego zwykłe jednoosobowe z materacem bliżej podłogi. Zanim podejmiemy decyzję, jakie kupić łóżka, skonsultujmy to z naszymi dziećmi. Może się bowiem okazać, że któreś z nich nie chce spać na górze albo wręcz przeciwnie – marzy o tym.

0
Osobne biurka to praktyczne rozwiązanie w pokoju rodzeństwa.

Wybór biurka

Biurko to przestrzeń, przy której nastolatki spędzają sporo czasu – nie tylko odrabiając prace domowe, ale też realizując różne pasje i spędzając czas przed komputerem. Dlatego wybór miejsca na biurko powinien być przemyślany. Specjaliści radzą, by w miarę możliwości ustawiać je tak, żeby móc korzystać ze światła słonecznego. Pamiętajmy, że lepiej, aby osoby praworęczne miały okno na wprost lub po swojej lewej stronie. A jeśli nasza pociecha jest leworęczna, to światło powinno padać z naprzeciwka albo z prawej strony. Przy dwójce dzieci trzymanie się tej reguły nie zawsze jest możliwe. Czasem trzeba zaaranżować pokój tak, że biurko stoi daleko od okna i nawet w dzień korzysta się ze sztucznego oświetlenia. Tak czy inaczej, starajmy się zorganizować strefę pracy tak, aby była jak najbardziej wygodna. Postawmy na duży blat, zwłaszcza jeśli ma na nim stać również komputer. Warto zdecydować się też na kontenerek pod biurkiem oraz szufladę pod blatem – pomieszczą one skarby naszych pociech. Pomyślmy o tym, by dwa biurka ustawić koło siebie albo, zwłaszcza gdy nie mamy zbyt wiele przestrzeni, wybrać jeden długi blat, a dwa krzesła i osobne kontenerki. Gdyby taki układ – koło siebie – był niemożliwy – dwa biurka trzeba ustawić osobno, w różnych miejscach, np. w sąsiedztwie łóżka.

Oddzielić przestrzeń

Ponieważ w nastoletnim wieku osobna przestrzeń nabiera szczególnego znaczenia, warto dać swoim pociechom choć odrobinę miejsca, w którym każde z nich w razie potrzeby będzie mogło wejść w swój własny świat. Być może warto częściowo przedzielić pokój, tak by wyodrębnić przestrzeń każdego dziecka. Możemy to zrobić przy pomocy niewielkiego regału zamkniętego lub otwartego, dzięki któremu zyskamy miejsce na różne przedmioty, np. książki. Jest to bardzo praktyczne i zarazem estetyczne rozwiązanie, ale na pewno nie jedyne. Aby rozdzielić przestrzeń, można też użyć parawanów, zasłon, ścianek gipsowych, a nawet drzwi przesuwnych, oczywiście jeśli pokój rodzeństwa jest odpowiednio duży.

Oświetlenie i dodatki

Gdy dzielimy pokój na strefy – osobne dla każdego z nastolatków lub strefy odpoczynku i nauki – każdą z nich należy odpowiednio oświetlić. Poza głównym oświetleniem zadbajmy o to, by przy biurkach znalazły się lampki, a koło obu łóżek zamontujmy osobne kinkiety lub lampki nocne. Jeżeli przestrzeń dwójki dzieci jest rozdzielona np. regałem, warto zastosować również dwa odrębne punkty oświetlenia górnego, w przeciwnym wypadku część pokoju może znajdować się w półcieniu. Do oświetlenia, regałów, biurek i łóżek dobierzmy też dodatki. A jakie? Na to pytanie z pewnością najlepiej odpowiedzą same dzieci. Akcesoria powinny być zgodne z ich gustem i potrzebami, a jednocześnie – nawet gdyby każdy z nastolatków chciał wybierać dodatki sam dla siebie – musimy pamiętać o spójnej i przemyślanej stylistyce wspólnego pokoju. 

0
Pokój dwóch nastolatków z osobnymi łóżkami jednoosobowymi.