W większości mieszkań i domów pralkę możemy znaleźć w łazience lub kuchni. Zdarza się oczywiście, że jest to jedyne możliwe rozwiązanie, jednak w przypadku większej ilości miejsca w domu czy mieszkaniu warto wydzielić i zaaranżować specjalne miejsce na pralnię, gdzie umieścimy wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria. Jak urządzić pralnię w domu? Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek!
Domowa pralnia – dlaczego warto?
Nawet w przypadku niewielkiej przestrzeni do zagospodarowania zdecydowanie warto stworzyć swoją własną, domową pralnię. Pomieszczenie to pozwala na ulepszenie domowej organizacji i ułatwienie oraz przyspieszenie wykonywania codziennych zadań. Urządzenie domowej pralni sprzyja także lepszej aranżacji łazienki, w której najczęściej umieszczana jest pralka. Miejsce, które zyskamy dzięki usunięciu sprzętu z pomieszczenia, możemy wykorzystać w dowolny, wybrany przez siebie sposób.
Stworzenie domowej pralni jest szczególnie wskazane w przypadku niewielkich łazienek czy kuchni, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Sprawdzi się ona także w domach zamieszkiwanych przez liczne rodziny; pozwoli na znacznie swobodniejsze korzystanie z łazienki.
Pralnia w domu – od czego zacząć?
Tworzenie domowej pralni warto przede wszystkim rozpocząć od wybrania odpowiedniego miejsca na to praktyczne pomieszczenie. Musi to być przestrzeń zarówno o odpowiednim metrażu, jak i dobrej wentylacji, która zapobiegnie powstawaniu problemu pleśni i grzybów w często wilgotnej pralni. Warto wybrać więc pokój wyposażony w kratkę wentylacyjną lub okno.
Istnieje kilka miejsc w domu, gdzie pralnia dobrze się sprawdzi. Jednym z nich są okolice sypialni i łazienki. Wydzielając pralnię między tymi pomieszczeniami, znacznie usprawnimy i ułatwimy sobie korzystanie z niej; unikając tym samym chodzenia z noszonymi czy świeżo wypranymi ubraniami przez całe mieszkanie, czy dom.
Innym miejscem, w którym możemy stworzyć domową pralnię, jest strych. Najczęściej przestronny i rzadko używany może dzięki temu zostać wykorzystany w ciekawy i praktyczny sposób. Równie dobrze sprawdzi się w tej roli także jedno z pomieszczeń w piwnicy.
Poszukując miejsca na domową pralnię, warto jednak pamiętać, aby w danym pomieszczeniu panowały odpowiednie warunki. Temperatura w pralni nie powinna być zbyt niska, w powietrze wilgotne – warunki te zdecydowanie nie sprzyjają schnięciu ubrań.
Aby mieć pewność, że pomieszczenie w odpowiedni sposób spełniać będzie swoją rolę przez długi czas, warto zwrócić także uwagę na powierzchnię podłogi i ścian w przyszłej pralni. Zarówno ściany, jak i podłoga powinny bowiem charakteryzować się wysoką trwałością i odpornością na intensywną eksploatację oraz niekorzystne warunki.
Urządzanie domowej pralni – o czym musimy pamiętać?
Kiedy już wiemy, gdzie i jak urządzić pralnię w domu, warto zatroszczyć się o jej odpowiednie wyposażenie. Przydadzą nam się zarówno pojemne kosze lub pojemniki na używane ubrania, półki na niezbędne akcesoria, jak i podstawowy sprzęt.
Jeżeli zależy nam na usprawnieniu procesu prania i przygotowywania ubrań do ponownego noszenia, warto oprócz pralki wyposażyć pralnię także w praktyczną, nowoczesną suszarkę. Taki zestaw pozwoli nie tylko skutecznie pozbyć się zabrudzeń i śladów noszenia z ubrań, ale także skutecznie wysuszyć je w kilkanaście minut, bez konieczności czasochłonnego wieszania ich na tradycyjnej suszarce.
Do wyposażenia domowej pralni będziemy potrzebować także wszystkich niezbędnych detergentów, takich jak: proszek, żel lub kapsułki do prania, płyn do płukania, odplamiacz czy wybielacz. Warto mieć pod ręką także specjalne ściereczki zbierające kolor z farbujących w trakcie prania ubrań i piłki lub kulki do usuwania włosów z odzieży.
Praktycznym wyborem będą także przydatne organizery, dzięki którym z łatwością poukładamy wszystkie nasze akcesoria i detergenty, jak również posortujemy czyste ubrania. Domową pralnię warto wyposażyć także w deskę do prasowania i żelazko - dzięki temu szybko i sprawnie, bez konieczności opuszczania pomieszczenia kompleksowo przygotujemy nasze ubrania do ponownego noszenia.