Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Czym ozdobić filar w salonie?

Słup konstrukcyjny w przestronnym salonie

Filary podtrzymujące strop, będące elementem konstrukcyjnym domu, okazują się niezwykle pomocne w sprytnych i nowoczesnych aranżacjach domowych przestrzeni. Umiejętne wykorzystanie ich atutów da zachwycający efekt dekoracyjny, a także możliwość funkcjonalnego wykorzystania z pozoru niepraktycznych stref. Jeśli szukasz inspiracji na ozdobienie filara w salonie to nasz artykuł jest właśnie dla Ciebie. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Praktyczne słupy – czyli czym ozdobić filar w salonie?

Filary jako niezwykle ważne elementy konstrukcyjne domu są częścią wnętrza, której nie sposób się pozbyć. Szczególnie nowoczesne projekty, a także te bazujące na pofabrycznym budownictwie opierają się na słupach, które zapewniają w realizacji ogromną dawkę przestronności. Czasem usytuowane są w miejscach, które mogą zaburzać ustawność w pokoju. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, by stały się nie tylko praktyczne, ale również stworzyły harmonijną całość z resztą aranżacji. Odrobina kreatywności pomoże nam wyczarować zachwycającą, nowoczesną i awangardową stylizację o industrialnym sznycie.

Filar w mieszkaniu pomoże nam w zaprowadzeniu aranżacyjnego ładu. Sprawdzi się zwłaszcza w przestrzeniach usytuowanych na poddaszu, gdzie możliwość dowolnego stawiania ścianek działowych jest bardzo ograniczona. Filar pomoże nam oddzielić od siebie dwie przestrzenie np. aneks kuchenny połączony z salonem lub jadalnią. Takie, wręcz symboliczne odcięcie od siebie stref w mieszkaniu okazuje się niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem. Słupy bardzo często rozmieszczone są symetrycznie, co znacznie ułatwi nam planowanie wnętrza już na etapie projektowym. Jeśli o ilości i szerokości filarów nie mogliśmy zdecydować na etapie wyboru projektu, nic straconego. Odpowiednie i pomysłowe rozplanowanie może dać naprawdę zaskakujący efekt końcowy.

Niezwykle praktycznym sposobem na wykorzystanie filara we wnętrzu będzie jego estetyczne zabudowanie. Jeśli w projekcie posiadamy dwa symetrycznie rozmieszczone słupy to warto wykorzystać je tworząc między nimi półki, dzięki którym stworzymy zachwycającą biblioteczkę lub dodatkowe miejsce do przechowywania. Jeśli możliwy jest montaż okablowania w jego wnętrzu możemy wykorzystać filar i zamontować na nim oświetlenie, które wprowadzi do wnętrza wyjątkową atmosferę. 

Czym ozdobić filar w salonie? – estetyczne sposoby na wykorzystanie filara

Filary mogą być wykonane z przeróżnych materiałów od stalowych, przez betonowe, aż po te wykonane z drewna. Warto wykorzystać pierwotny materiał i stworzyć z jego udziałem zachwycająca bazę naszej stylizacji. W przypadku industrialnych wnętrz stalowy słup pomalowany na czarny kolor okaże się strzałem w dziesiątkę. W przypadku nowoczesnych stylizacji betonowy filar nie będzie potrzebował dodatkowej oprawy. Natomiast drewniany sprawdzi się w aranżacjach rustykalnych, shabby chic czy prowansalskich. Jeśli zdecydujemy się na ozdobienie filara wybierać możemy spośród ogromnej ilości materiałów. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że nie w każdym przypadku możliwe będzie ich użycie. Zwłaszcza słupy w formie walca mogą mocno ograniczyć naszą wymarzoną wizję.

Czym obłożyć filar w salonie? – przegląd dostępnych materiałów

Chcąc zabudować filar w salonie możemy sięgnąć po różnorakie materiały. Naturalne drewno sprawdzi się w stylizacjach w duchu skandynawskim, Eko lub rustykalnym. Zachwycająco wyglądać będzie słup obłożny cegłą w czerwonym kolorze lub delikatną cegiełką pomalowaną na biało. W klasycznych i minimalistycznych wnętrzach wystarczy użyć ozdobnej masy tynkarskiej i pomalować na dowolny kolor. Coraz popularniejsze stają się również ozdobne sztukaterie, dzięki którym możemy w dekoracyjny sposób ozdobić elementy konstrukcyjne w salonie. Ozdobne rozety czy listwy ścienne możemy pomalować na dowolny kolor. Dostępne są również elementy, które możemy dowolnie wyginać dzięki czemu możliwy jest ich montaż nawet na słupie w formie wspomnianego walca. Jeśli słup jest odpowiednio szeroki możemy zawiesić na nim pamiątki z podróży, ramki ze zdjęciami lub niewielkie obrazy, które stworzą w naszym salonie zachwycającą galerię sztuki. 

Ilość sposobów na ozdobienie filara w salonie jest naprawdę duża, w zależności od jego rozmieszczenia, kształtu oraz wymiarów. Warto spojrzeć na jego obecność w projekcie nie jak na przeszkodę, ale jak na wyjątkowy atut, który pomoże nam wykreować doskonałe wnętrze. 

Jak ozdobić filar w salonie w zależności od wysokości pomieszczenia?

Wysokość pomieszczenia Sugestie ozdobienia
Niskie (poniżej 240 cm) - Pomalowanie na jasny kolor
- Przyklejenie tapety w pionowe pasy lub inne wertykalne wzory
- Montaż dużego lustra, które optycznie powiększy pomieszczenie
Średnie (240-260 cm) - Obłożenie cegłą dekoracyjną
- Przyklejenie tapety z delikatnym wzorem lub teksturą
- Umieszczenie fotografii w ramkach lub obrazów
Wysokie (powyżej 260 cm) - Montaż drewnianych paneli
- Montaż elementów sztukateryjnych
- Montaż półek, na których umieścić można ozdoby, książki lub doniczki z kwiatami