Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy dla chłopaka?

Nawet jeśli pokój młodzieżowy chłopaka ma niewiele metrów kwadratowych i ściany ze skosami, można go ciekawie urządzić.

Twój syn rośnie i zmieniają się jego potrzeby? Zapewne z jego pokoju zniknęły wszystkie misie, a zestawy z klocków lego nie zajmują już honorowego miejsca. Ale to nie jedyne zmiany. Kiedy twój syn staje się nastolatkiem, jego pokój też się przeobraża. Na ubrania trzeba przeznaczyć więcej przestrzeni, na biurku musi się znaleźć miejsce na komputer, a rozmiar łóżka powinien być taki sam jak dla dorosłego. Podpowiadamy, jak urządzić i jak pomalować mały pokój młodzieżowy dla chłopaka. Zachęcamy do zapoznania się ze wskazówkami fachowców.

Kolorystyka w pokoju chłopaka

Jak pomalować pokój młodzieżowy dla chłopaka? Nastoletni chłopcy często lubią mocne, zdecydowane kolory. Chętnie przebywają w przestrzeni, w której ściany są w ciemniejszych barwach. Natomiast pastelowe błękity czy jasną miętę zaczynają uważać za barwy zbyt infantylne, dedykowane młodszym dzieciom. Planując kolory do pokoju nastoletniego chłopca, musimy wziąć pod uwagę jego preferencje. Jednak to tylko jeden z czynników, jakie należy uwzględnić, gdy planujemy remont pokoju dorastającego syna. Ważna jest też powierzchnia i dostęp światła słonecznego do pomieszczenia. Jeśli pokój jest mały, a dostęp światła ograniczony, to pomalowanie pokoju na przykład na kolor ciemnoszary lub czarny sprawiłoby, że pomieszczenie wydawałoby się jeszcze mniejsze. Dlatego nawet jeżeli nasz syn upiera się przy ciemnych kolorach, pomalujmy tak tylko jedną ścianę, a resztę zaaranżujemy w jaśniejszych barwach. Zdecydowane kolory dobrze będą się też prezentowały na dodatkach. Sprawdzony przepis na ciekawie dobrane kolory w pokoju młodzieżowym chłopaka to na przykład: szarość i biel z czarnymi dodatkami, jasnoszare ściany i wyrazisty akcent kolorystyczny (np. w formie fototapety lub naklejki na jednej ze ścian), ciemny błękit i beż z jaskrawymi dodatkami w ulubionym kolorze chłopca.

0
Meble w pokoju starszego chłopca można kupić w zestawie lub ograniczyć je do kilku niezbędnych sprzętów, takich jak łóżko, biurko i szafa na ubrania.

Meblowanie pokoju

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy dla chłopaka? W pokoju nastoletniego chłopca musi się znaleźć miejsce na łóżko o pełnowymiarowej długości, biurko, na którym zmieści się komputer, wygodne krzesło, pojemna szafa na ubrania, a także komoda lub szafka do przechowywania gier planszowych i innych skarbów należących do chłopca. Jeśli nasze dziecko lubi czytać, pamiętajmy też o półce na książki. O ile tyle miejsca, przy łóżku przydałaby się też szafka nocna. Jak zmieścić te wszystkie meble w pokoju o ograniczonej liczbie metrów kwadratowych? Gdy pokój nastolatka jest naprawdę niewielki, zdecydujemy się na najpotrzebniejsze meble, czyli: łóżko, biurko i mebel na ubrania oraz półki wiszące, na których dziecko będzie mogło umieścić swoje ulubione przedmioty. Planując rozmieszczenie mebli, przyjrzyjmy się najpierw, gdzie może stanąć łóżko. Najlepiej, żeby nie było to tuż przy drzwiach wejściowych do pokoju ani pod samym oknem. Teraz zastanówmy się, gdzie będzie dobre miejsce na biurko. Jeżeli nasze dziecko jest praworęczne, światło powinno padać na blat z prawej strony lub na wprost. Duże sklepy meblowe oferują czasem bezpłatną usługę projektowania – wystarczy podać dokładne wymiary pokoju, a program graficzny podpowiada, jak można wstawić meble z oferty sklepu. Warto przetestować taką opcję, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych mebli.

Dodatki w pokoju nastolatka

Jakie wybrać dodatki do małego pokoju nastolatka? Najpierw przyjrzyjmy się oknu. Czy najlepszym rozwiązaniem będą zasłony, rolety czy żaluzje? Jeśli zdecydujemy się na zasłony, a może też na firanki, dobierzmy je kolorystycznie do wystroju wnętrza. W podobnym kolorze możemy kupić krzesło do biurka i nawleczki na poduszki. Ciekawym pomysłem do pokoju nastolatka jest też pufa sake albo przyścienna drabinka gimnastyczna. O ile dysponujemy miejscem, pomyślmy o jej zamontowaniu. Wspólnie z synem ustalmy, jakie plakaty i grafiki chciałby on zawiesić na ścianę i czy będą się one dobrze prezentowały w ramkach. Zostaje jeszcze kwestia dywanu. Wybierzcie wspólnie taki, który będzie podobał się wszystkim – i rodzicom, i nastolatkowi.

0
Dodatki w pokoju nastolatka mogą mieć stonowane lub przeciwnie – bardzo zdecydowane barwy.