Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak urządzić mały wiatrołap w domu?

W małym wiatrołapie liczy się każda przestrzeń i każdą należy odpowiednio zagospodarować.

Wiatrołap to niezwykle ważne miejsce domu. Odpowiada za spowolnienie wymiany ciepła między tym napływającym z zewnątrz domu a jego wnętrzem. W praktyce używa się różnych określeń – przedsionek, ganek, czasem także przedpokój czy hol. Jednak mimo rangi tego pomieszczenia przysparza ono wielu kłopotów aranżacyjnych, szczególnie, jeśli nie należy do dużych. Jest bowiem z jednej strony reprezentatywne, a z drugiej wyłącznie przejściowe. Jak urządzić wiatrołap, by był funkcjonalny i ciekawy?

Jaka jest funkcja wiatrołapu?

0
Wiatrołap to niezwykle ważne miejsce domu.

Jak zostało wspomniane, gwarantuje stabilną wymianę ciepła, stanowiąc oddzielenie bezpośredniego wejścia do domu od poszczególnych pomieszczeń. Zatrzymuje całe zimne czy gorące powietrze, które nie rozchodzi się nagle po pokojach. To dzięki niemu nie wnosi się także brudu do wnętrza domu, ponieważ bardzo często stanowi miejsce, w którym zostawia się buty, kurtki czy parasole. Ale jak urządzić wiatrołap, który nie jest wielki? Co zrobić, by nie wyglądał jak wiecznie zabałaganiony „składzik” i zachęcał do rozgoszczenia się w domu?

Jak urządzić wiatrołap – organizacja przestrzeni

Wiatrołap to miejsce, w którym nie przebywa się przez dłuższy czas, wyłącznie przejściowe, co nie oznacza jednak, że jego aranżacja jest mniej ważna. Wręcz przeciwnie – jest tym pomieszczeniem, które robi pierwsze wrażenie, dlatego warto zadbać nie tylko o to, by zawsze było w nim czysto, ale również by zachęcał i ciekawił swoim wyglądem. Niestety, bywa, że jest mały i ciasny, na rzecz większej powierzchni innych pomieszczeń, więc jego aranżacja bywa wyzwaniem. Jak urządzić wiatrołap, by znalazło się w nim wszystko, co niezbędne?

W małym wiatrołapie liczy się każda przestrzeń i każdą należy odpowiednio zagospodarować. Jeśli tylko pomieszczenie ma jakieś wnęki – zdecydowanie powinno się je wykorzystać. Należy też unikać topornych, wielkich mebli, które niepotrzebnie zabierają przestrzeń, można także wykorzystać drzwi wejściowe jako miejsce na wieszaki. Jeśli zaś chodzi o obuwie – idealnie sprawdzą się wąskie, ale za to wyższe szafki. Dobrym pomysłem jest robienie pawlaczy, a więc szafki montowanej pod sufitem. Można do niego chować to, co nie jest potrzebne na co dzień, a co jednak swoje idealne miejsce ma właśnie w przedpokoju

Jak urządzić wiatrołap, by był wygodny? Przede wszystkim należy zadbać o możliwość pełnego otwarcia drzwi, na oścież, by swobodnie wchodzić i wychodzić z domu, bez konieczności przesuwania rzeczy spod drzwi. To zdecydowanie najważniejsze! Jeśli już na wejściu napotyka się trudności – cała reszta aranżacji nie ma znaczenia. 

Jak urządzić wiatrołap, by wydawał się większy?

Kluczową sprawą w aranżacji małych pomieszczeń jest odpowiednia kolorystka i oświetlenie. Jak urządzić wiatrołap, jeśli jego powierzchnia jest wyjątkowo mała? 

  • Jasne kolory ścian – aranżując mały wiatrołap, należy wykorzystać w nim jasne kolory, które optycznie zwiększają przestrzeń. Wszelkie odcienie bieli, błękitu, beżu czy szarości, a także wszelkie pastelowe barwy są mile widziane. Powinny być zastosowane zarówno na ścianach, jak i podłodze. Jasne kolory świetnie odbijają światło. Wtedy wiatrołap od razu wyda się większy!

  • Oświetlenie – należy unikać wielkich, zwisających lamp, które – choć mogą robić wrażenie – to jednak zajmują sporo miejsca. Dobrym rozwiązaniem do przedpokoju są plafony lub też niezbyt długie lampy w poziomej formie. 

  • Lustra – wiatrołap to miejsce, w którym lustro powinno się znaleźć, więc nie będzie niczym dziwnym zabudowanie nim np. całej ściany, od podłogi do sufitu. Takie lustro będzie nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale przede wszystkim znacznie zwiększy optycznie przestrzeń.

Jak urządzić wiatrołap – praktyczne wskazówki

Czego unikać w aranżacji małego, ciasnego wiatrołapu? Zdecydowanie nie powinno być w nim miejsca na wszelkie „zbieracze kurzu”. Obuwie, odzież wierzchnia, ewentualne parasole, torebki i klucze – oto, co powinno się znaleźć w środku. Warto postawić na wieszaki, np. na klucze czy torebki, które pozwalają zaoszczędzić miejsce na podłodze. Jeśli koniecznie chce się dać do wiatrołapu miejsce siedzące, można się zastanowić nad… krzesłem kinowym w starym stylu, którego siedzisko jest składane. Zajmuje mniej miejsca, a przy tym wygląda wyjątkowo ciekawie! Można także zamontować siedzisko składane do ściany, z którego będzie się korzystało tylko w razie potrzeby, zarówno do siedzenia, jak i jako miejsce do odłożenia na szybko torebki czy zakupów.  

Jest wiele sposobów na to, jak urządzić wiatrołap tak, by nawet przy małej powierzchni wydawał się większy i ciekawszy. Wystarczy kilka prostych trików, by robił dobre wrażenie, był wygodny i spełniał swoją funkcję. 

0
Kluczową sprawą w aranżacji małych pomieszczeń jest odpowiednia kolorystka i oświetlenie.