Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak urządzić mały salon z aneksem kuchennym o powierzchni 30m2?

Czarno-biała aranżacja salonu z aneksem. Strefa kuchenna i wypoczynkowa zostały tu rozdzielone stołem z krzesłami.

Salon z aneksem kuchennym to bardzo popularne rozwiązanie w blokach, ale często też w domach jednorodzinnych. Połączenie kuchni z salonem jest praktyczne, funkcjonalne i sprawia, że zaoszczędzamy na przestrzeni, bo w jednym pomieszczeniu znajdują się co najmniej dwa: salon i kuchnia, a zwykle również miejsce pełniące funkcję jadalni. Jak urządzić salon z aneksem kuchennym o powierzchni 30 m2? Podpowiadamy, jakie wybrać lampy, jaką podłogę, jak ustawić narożnik w salonie z aneksem kuchennym i jakie kolory pasują do takiej przestrzeni.

Układ kuchni

Aneks kuchenny w salonie może przybierać różne formy. Często, jeśli przestrzeń jest ograniczona np. do 30 m2, a domowników nie ma wielu, kuchnię umiejscawia się wzdłuż jednaj ze ścian. Wówczas zajmuje mało miejsca i dzięki temu strefa salonu może być większa. Ale gdy mieszkanie będzie użytkowane przez dużą rodzinę lub gdy domownicy lubią gotować, w związku z czym potrzebują większej kuchni, możną ją urządzić w kształcie litery L. Dodatkowo – w obu przypadkach – możliwe jest wstawienie niewielkiej wyspy kuchennej, dzięki której zwiększy się powierzchnię blatów kuchennych. Jeszcze inna opcja to kuchnia w kształcie litery U. Przy takim układzie jeden z boków kuchni jest często w formie barku, który oddziela strefę kuchenną od wypoczynkowej. Do barku można od strony salonu dostawić krzesła, by domownicy spożywali w tym miejscu np. śniadania. Ale barek od strony salonu może też być ścianką telewizyjną, miejscem na biokominek lub nowoczesną meblościanką.

0
Narożnik ustawiony plecami do barku.

Jak ustawić narożnik w salonie z aneksem?

Niewielki salon z aneksem kuchennym to przestrzeń, która ze względu na swój metraż ma wiele ograniczeń. Liczne aranżacje pokazują takie salony z małą kanapą. Tymczasem jest jak najbardziej możliwe, by na 30m2, w których znajduje się kuchnia i pokój dzienny, zmieściła się nie mała kanapa, ale wygodny narożnik. Najczęściej ustawia się taką sofę narożną przy oknie pod ścianą, naprzeciwko aneksu lub bokiem do niego. Przy takim ustawieniu zyskuje się sporą przestrzeń w salonie, na której można wstawić jeszcze np. mały stolik kawowy i stół z krzesłami. Innym pomysłem jest ustawienie narożnika plecami do aneksu – w wersji z kuchnią w kształcie litery U narożnik może stykać się z barkiem.

Lampy do salonu z aneksem kuchennym

Jak oświetlić salon z aneksem kuchennym? Przestrzeń złożona z kilku stref – kuchennej, wypoczynkowej i jadalnianej – wymaga kilku punktów świetlnych. Oświetlenie górne powinno znajdować się nad każdą z nich, by nie doszło do sytuacji, gdy np. stół z krzesłami jest w półcieniu. Wszystkie trzy lampy górne powinny współgrać ze sobą i resztą aranżacji, co nie znaczy, że muszą być identyczne. Oprócz oświetlenia górnego w salonie z aneksem kuchennym powinny znajdować się dodatkowe źródła światła, takie jak lampa stojąca i ewentualnie boczne oświetlenie kinkietowe w salonie oraz listwy ledowe w kuchni.

Podłoga w salonie z aneksem

Jaka podłoga sprawdzi się w salonie z aneksem kuchennym? Jeszcze kilka lat temu w aranżacjach salonów z aneksem kuchennym dominowały dwie różne podłogi – najczęściej były to płytki podłogowe w kuchni i parkiet lub panele w pokoju dziennym. Odpowiednie ich dobranie było nie lada sztuką – trzeba było tak to zrobić, aby granica między nimi nie raziła, czyli by były na tyle do siebie podobne, żeby w jakiś sposób korespondowały ze sobą, najlepiej kolorem lub motywem. Obecnie projektanci doradzają inne rozwiązanie, które w ostatnim czasie zyskało na popularności. Są to panele winylowe lub laminowane panele podłogowe, które kładzie się na całej powierzchni salonu i aneksu. Takie panele są wyjątkowo odporne na zabrudzenia, zmiany temperatury i działanie wody, dlatego świetnie sprawdzają się w kuchni. A ponieważ wyglądają bardzo estetycznie, znakomicie prezentują się również w salonie.  

Kolory w salonie z aneksem

Zdarza się, że temat doboru kolorów do salonu z aneksem kuchennym spędza sen z powiek wielu osobom planującym remont. Czy utrzymać całą powierzchnię w jednolitej kolorystyce czy może lepiej rozdzielić strefę salonu i kuchni, wybierając bardziej zdecydowaną barwę, np. do strefy kuchennej? Oba rozwiązania są jak najbardziej możliwe i często praktykowane. Jeżeli chcemy urządzić salon z aneksem w stylu skandynawskim lub nowoczesnym, można wszystkie ściany pomalować w odcieniach bieli lub szarości, a zróżnicować strefy jedynie poprzez odcień mebli – np. w kuchni wstawić szafki w kolorze ciemnobrązowym, a w salonie w odcieniu jaśniejszego brązu. Dla lubiących bardziej zdecydowane rozwiązania, projektanci wnętrz polecają użycie jednego mocnego koloru w którejś ze stref, np. wstawienie jaskrawożółtej tapety, zabezpieczonej szkłem ochronnym, w przestrzeni między blatami a górnymi szafkami w aneksie oraz krzeseł w tym samym odcieniu przy stole, stojącym pomiędzy kuchnią a salonem.

0
Salon z aneksem można zaaranżować w zdecydowanych barwach.