Unia Europejska flaga logotyp

Jak dobrać zasłony do koloru ścian?

Imponujące okno w sypialni z odpowiednio dobranymi zasłonami. Aranżacja przygotowana przez Eurofirany.

To jeden z najważniejszych dodatków, które nadają charakter pomieszczeniu. Sprawiają, że wnętrze staje się ciepłe i czuć w nim domową atmosferę. Sklepy z tekstyliami oferują ich ogromny wybór w różnych kolorach, wzorach i fakturach. Mowa oczywiście o zasłonach. Ich odpowiedni dobór często spędza sen z powiek osób urządzających swój dom. Dlatego przygotowaliśmy mini poradnik na temat tego, jak dobrać zasłony do koloru ścian. Przeczytajcie, co radzi fachowiec.

Na co zwracać uwagę

Wybierając zasłony, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszy z nich to powierzchnia pomieszczenia. Zasłony w chłodnych odcieniach sprawiają wrażenie oddalonych – gdy je wybierzemy, optycznie powiększą wnętrze. Natomiast ciepłe kolory zasłon z reguły wpływają na to, że pokój wydaje się nieco mniejszy, niż jest w rzeczywistości, ponieważ zasłony w ciepłych barwach wydają się być bliżej nas. Kiedy decydujemy się na zakup zasłon, oprócz metrażu pomieszczenia, weźmy też pod uwagę jego nasłonecznienie. W pokoju, w którym jest duży dostęp do światła słonecznego, możemy sobie pozwolić na ciemniejsze kolory zasłon - nie będą one przytłaczały wnętrza. Ale najważniejszy z czynników, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając zasłony, to kolorystyka ścian w pomieszczeniu. To ona najczęściej decyduje o tym, w jakich barwach urządzający mieszkanie wybierają zasłony.

Kremowe ściany

Jakie zasłony dobrać do kremowych ścian? To pytanie zadaliśmy Joannie Dziedzic-Czulak, dekoratorce Eurofiran. „Kremowy kolor ścian otwiera przed nami spore możliwości aranżacyjne i pozwala na dość swobodne żonglowanie kolorami zasłon” – tłumaczy pani Joanna. „Do kremowych ścian będzie pasował bowiem właściwie każdy kolor w ciepłej tonacji. Wiele zależy więc od naszych upodobań. Możemy wykorzystać zarówno zasłony beżowe, jak i te w kolorze mocnego, wyrazistego granatu. Z kremowymi ścianami doskonale skomponują się również szarości.”

0
Modna zieleń w salonie. Aranżacja przygotowana przez Eurofirany.

Zielony w różnych odcieniach

A jakie zasłony będą pasowały do zielonych ścian? „Zielone ściany są w ostatnich sezonach bardzo popularne” – zauważa Joanna Dziedzic-Czulak. „Często jednak nie wiemy, jak zaaranżować takie wnętrze i dobrać do niego odpowiednie dodatki. Ważne, by nie bać się wyrazistych, mocnych zestawień kolorystycznych. W towarzystwie zielonych ścian doskonale zaprezentują się zasłony w nasyconych kolorach. Świetnie z zielonymi ścianami wypadnie granat czy bordo. Takie kolory ścian to także doskonała okazja na wykorzystanie zasłon z motywem botanicznym” – zdradza ekspertka.

Co do odważnej tapety

Czy zasłony we wzory są dobrym pomysłem do ścian z tapetą z wyraźnym motywem? – pytamy dekoratorkę Dziedzic-Czulak. „Ściany udekorowane wzorzystą tapetą są znacznie bardziej wymagające niż te pomalowane na jednolity kolor” – uważa pani Joanna. „Połączenie ich z zasłonami zdobionymi wzorem to ciekawy pomysł, jednak wymaga on sporo umiejętności i aranżacyjnego wyczucia. Łatwo jest bowiem przesadzić i wprowadzić do wnętrza poczucie estetycznego chaosu. Jeśli zatem nie mamy doświadczenia i nie wiemy, jak łączyć wzory, warto postawić na bezpieczniejsze rozwiązanie. Najlepiej wybrać jeden z kolorów, które pojawiają się we wzorze tapety i zdecydować się na zasłony właśnie w tym jednolitym kolorze. Dzięki temu uzyskamy bardzo stylowy i harmonijny efekt – radzi dekoratorka.

0
Do wnętrza w kolorach naturalnych znakomicie pasują ciemnoniebieskie zasłony. Aranżacja przygotowana przez Eurofirany.