Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Kuchnia w bloku ze stołem

Aranżacja małej kuchni w bloku może spędzać sen z powiek niejednemu właścicielowi małego mieszkania. Mała kuchenna przestrzeń często wynikająca z ograniczeń metrażowy to wyzwanie dla architekta czy osoby zajmującej się wystrojem wnętrz. Urządzenie takiej przestrzeni może być nie lada wyzwaniem, ale może też sprawić ogromną radość i satysfakcję. Sztuką jest zamienienie małej niefunkcjonalnej kuchni w praktyczną i zarazem ładną i stylową przestrzeń. Co więcej nasza mała kuchnia wcale nie musi być miejscem nudnym a kilka trików sprawi, że optycznie powiększymy jej niewielką przestrzeń. Może nawet pokusimy się o małe zmiany w rozkładzie przestrzeni mieszkania. Poniżej kilka propozycji jak skutecznie zaaranżować małą kuchnię w bloku.

Aneks kuchenny – czyli kuchnia połączona z salonem

0
Kuchnia w kształt litery L.

Połączenie kuchni z salonem i stworzenie aneksu kuchennego to bardzo praktyczne rozwiązanie, jednak wymagające od nas trochę większego zaangażowania. Decyzja stworzenia otwartej przestrzeni i połączenia małego salonu z małą kuchnią wymaga od nas odwagi polegającej na podjęciu się wyburzania ścianek działowych i połączeniu strefy kuchennej ze strefą wypoczynku. Częściowe zlikwidowanie ściany, jeżeli na to pozwala architektura, pomieszczenia da nam miejsce na rozdzielenie salonu od kuchni blatem lub małą wyspą. Ewentualnie funkcję taką może pełnić jadalniany stół. Dzięki temu zabiegowi uzyskamy dodatkowe miejsce na przygotowywanie, ale także i na spożywanie posiłków.

Zabudowa w kształcie litery L

W przypadku małej kuchni warto zdecydować się na zabudowę meblową w kształcie litery L. Takie rozlokowanie kuchennych mebli sprawia, że nawet najmniejsza przestrzeń będzie wykorzystana w maksymalnym stopniu. Takie rozmieszczenie kuchennych mebli pozwala nam także na znalezienie wolnej przestrzeni dla niewielkiego, kwadratowego stolika z czterema wsuwanymi krzesłami. Układ mebli w literę L na pewno zwiększy ergonomię i poprawi komfort związanym z podstawowymi kuchennymi czynnościami. W ten sposób tworzymy w naszej kuchni tzw. trójkąt roboczy oraz pozwala nam to na stworzenie kuchni „open space”, która w płynny sposób może łączyć się z salonem i stanowi idealną przestrzeń dla rozwiązań typu wyspa kuchenna.

Jasne kolory w małej kuchni

Zasada stosowania jasnych kolorów w małych pomieszczeniach sprawia, że możemy powiększyć je optycznie. Przestronne i schludne miejsce, nawet w małej kuchni w bloku, jest możliwe do uzyskania, jeżeli naszą kuchnię pomalujemy na bardzo modną biel i szarość. To zawsze topowe zestawienie kolorów na pewno wygląda elegancko i sprawia, że kuchnia nabiera minimalistycznego i nowoczesnego wyglądu. Modne ostatnio są też kuchnie monochromatyczne, utrzymane w jasnych kolorach beżu i szarości. Barwy te idealnie sprawdzą się w stylu skandynawskim, który może okazać się zbawienny dla naszej niewielkiej kuchni.

Styl skandynawski charakteryzuje się prostotą i minimalizmem i jest niezwykle praktyczny. Połączenie jasnych kolorów bieli i szarości z naturalnymi dodatkami takimi jak kuchenne blaty z kamienia czy drewniane fronty mebli sprawią, że nawet mała przestrzeń nabiera wyjątkowego smaku i charakteru. Skandynawska praktyczność i brak przeładowania dodatkami uczyni z naszej małej kuchni miejsce niezwykle funkcjonalne i komfortowe.

0
Mała nowoczesna kuchnia w jasnych kolorach.