Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Pokój młodzieżowy dla dziewczyny

Kiedy nasze dzieci zaczynają dorastać i z okresu dziecięcego przechodzą w okres nastolatka a następnie nie wiadomo, kiedy stają się młodzieżą, ich pokój powoli nabiera nowych funkcji. Obok strefy beztroskiego odpoczynku pojawia się strefa do nauki. Zabawa i relaks powoli wypierane są przez kreatywność i zdobywanie wiedzy i doświadczenia. Pojawia się element buntu, poszukiwań. W naszych dzieciach powoli kształtuje się gust i samodzielność myślenia. To czas, kiedy chcą bardziej decydować o sobie i świadomie podejmować decyzje, włącznie z wszelkimi konsekwencjami. Niech pierwszą ważną i samodzielną decyzją naszego dojrzałego nastolatka będzie to jak wyglądać ma jego pokój.

Prywatny azyl nastolatka

Aby nasze dorastające dziecko poczuło, że jego pokój jest jego azylem, pozwólmy mu zadecydować, jak ma wyglądać to pomieszczenie. Niech będzie to miejsce, gdzie nasz syn czy córka będzie mogło rozwijać swoje pasje, czuć się komfortowo czy zaszyć się w poszukiwaniu bezpiecznej enklawy. To dziecko musi czuć się najlepiej w swoim pokoju, ponieważ to ono będzie spędzało w nim najwięcej czasu. Rolą rodzica jest sprostanie upodobaniom swojego nastoletniego dziecka. Pamiętajmy jednak, aby sięgnąć po rozwiązania wielofunkcyjne, aby pokój można było łatwo zmodyfikować i dopasowywać do wciąż zmieniającego się stylu i gustu naszego nastolatka.

Zabawa, nauka, wypoczynek

Dobrym pomysłem jest podzielić młodzieżowy pokój na 3 strefy: zabawy, nauki i odpoczynku. Idealnie jest znaleźć takie meble, które będą wielofunkcyjne. Takie zadanie powinno spełniać łózko. Łózko nastolatka to nie tylko mebel do spania, ale i często miejsce, gdzie odrabia się lekcje czy spędza czas z koleżankami i kolegami. Niech będzie to wygodna rozkładana sofa albo narożnik. Bardzo modne w młodzieżowych pokojach są piętrowe łóżka lub antresole. To świetne rozwiązanie szczególnie do małych pomieszczeń. Górna platforma antresoli służy do spania, pod nią wydzielona jest część do nauki czy innych aktywności.

Biurko w pokoju nastolatka też powinno być wielofunkcyjnym meblem. Dobrze by było wyposażone w dodatkowe szuflady, nadstawkę na laptopa czy wysuwaną półkę na klawiaturę. Niech będzie to ładny, modny mebel, w nowoczesnym stylu, ale przede wszystkim niech będzie solidny. Wysokość blatu to minimum 75 cm, szerokość blatu dobieramy do wielkości pokoju. Z doświadczenia wiemy, że im większe biurko tym lepsze. Każde biurko potrzebuje wygodnego i stylowego krzesła. Niech będzie to krzesło obrotowe z możliwością regulacji siedziska. Pamiętajmy, że nasze dziecko przy biurku może spędzić wiele godzin. Ergonomia takiego krzesła będzie miała wpływ na wygodę i zdrowie naszego dziecka. Zachowanie właściwej postawy ciała podczas siedzenia na pewno pozwoli nam uniknąć w przyszłości wszelkich wad postaw dziecka.

Pokój dla chłopaka, pokój dla dziewczyny

Powinniśmy mieć na uwadze płeć naszych dzieci. Inaczej będzie wyglądała aranżacja pokoju dla chłopaka, inaczej dla dziewczyny. Nasza dorastająca córka powoli staje się kobietą, dlatego aby uniknąć dziecięcej infantylności w urządzaniu pokoju postawmy na modne od kilku tygodni zestawienie pudrowego różu z jasnym szarym. Poza tym połączenie bieli i szarości sprawi, że pokój ten nabierze eleganckiego, minimalistycznego wyglądu. Dla naszego nastoletniego syna poszukajmy energetycznych i prostych dodatków. Połączmy żółty z antracytowym, taki kontrast i odważne zestawienie kolorów na pewno pobudzi kreatywność niejednego nastolatka.