Kiedy organizujemy uroczystą kolację lub eleganckie przyjęcie, często nie wiemy, jak układać sztućce na stole. Jeżeli rozłożymy je niepoprawnie, możemy narazić się na dużą gafę towarzyską, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi zasadami savoir-vivre’u.
Dlaczego odpowiednie ułożenie sztućców jest ważne?
Odpowiednie ułożenie sztućców na stole przed elegancką rodzinną kolacją, randką lub nieoficjalnym spotkaniem biznesowym jest bardzo ważne. Po pierwsze, to, jak rozłożyć sztućce, jest regulowane przez znane od wielu lat zasady savoir-vivre’u, czyli dobrych manier. Dzięki przestrzeganiu kilku prostych zasad możliwe jest uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji związanych np. z możliwością urażenia kogoś, kto jest wychowany w duchu tradycyjnych zasad dobrego smaku. Tak prozaiczna rzecz jak nieodpowiednie ułożenie sztućców może być wśród niektórych osób odebrane jako obraza lub brak szacunku. Z tego względu lepiej przygotować się zawczasu i zadbać o to, aby drobiazg taki jak nieodpowiednie ułożenie sztućców nie zepsuł miłego wieczoru.
Co więcej, odpowiednie ich rozłożenie to również kwestia estetyczna. Stół, na którym wszystkie sztućce są odpowiednio uporządkowane, tworzy o wiele lepsze wrażenie, niż kiedy ich ułożenie jest przypadkowe. Co więcej, to również kwestia wygody. Dzięki ułożeniu noży, widelców i łyżek w myśl ogólnie obowiązujących zasad możliwe jest uniknięcie wątpliwości związanych z tym, do jakiego dania użyć kolejnych sztućców.
Jak układać sztućce? Zasady uniwersalne
Za każdym razem przed rozłożeniem sztućców na stole należy sprawdzić, czy wszystkie na pewno pochodzą z jednego kompletu, a także czy są w idealnie czyste. Następnie warto je wypolerować, co diametralnie podnosi estetykę przygotowanego stołu, a także opinie gości o posiłku i jego oprawie.
Jak rozłożyć sztućce na stole? Wbrew pozorom, podstawowe zasady savoir-vivre’u w tej kwestii wcale nie są skomplikowane. Ich przeznaczeniem od początku miało być zadbanie o wygodę gości, dlatego sztućce układamy po obu stronach talerza. Co więcej, zawsze rozkładamy je w tej kolejności, w której będziemy spożywać za ich pomocą kolejne dania. Po zewnętrznej stronie kładziemy te sztućce, które będą używane jako pierwsze. Co to oznacza w praktyce? Po prawej stronie zawsze kładziemy nóż stołowy do dania głównego, służący między innymi do krojenia mięsa czy nakładania dodatków w postaci smarowideł. Obok niego układamy łyżkę do zupy. Za łyżką kładziemy nożyk do przystawki. Natomiast po lewej stronie talerza układamy widelce: bliżej talerza ten służący do spożywania dania głównego, a dalej do przystawki.
Nad talerzem umieszczamy zawsze sztućce służące do spożywania deseru. Ze względu na ich niewielki rozmiar, jest to najbardziej logiczne ułożenie.
Jak rozłożyć sztućce? Praktyczne i szczegółowe porady
Wiesz już, jak ułożyć sztućce. Warto pamiętać jeszcze o kilku podstawowych zasadach, które mogą łatwo umknąć w ferworze przygotowań do uroczystego posiłku, a jednak stanowią istotne szczegóły. Należy do nich między innymi fakt, że łyżeczkę deserową kładziemy powyżej talerzyka deserowego. Jej trzon powinien być skierowany w prawą stronę. Z kolei trzon widelczyka musi być skierowany w lewo.
W przypadku, w którym do oficjalnego posiłku podaje się pieczywo, należy przygotować również specjalny talerzyk do pieczywa i osobny nóż, który kładzie się na tym talerzu. Powinien być on ustawiony na wysokości sztućców deserowych. Kolejnym elementem tego, jak rozłożyć sztućce w odpowiedni sposób jest to, że łyżeczka do herbaty lub kawy – zwykle podawanej do deseru – powinna być ułożona na spodku obok filiżanki.
Poza tym, jak rozłożyć sztućce w zgodzie z zasadami dobrego wychowania, warto wiedzieć również, jak ułożyć sztućce po skończeniu posiłku. Warto podkreślić, że łyżeczka do herbaty powinna przez większość czasu leżeć na spodku. Nie możemy pić napoju z łyżeczką w filiżance ani pozostawiać jej tam po wypiciu kawy bądź herbaty. Natomiast sztućce, którymi spożywamy przystawkę, danie główne lub deser należy po skończeniu posiłku położyć równolegle, a ich trzonki powinny być skierowane w prawo. Takie ułożenie sygnalizuje skończenie spożywania danego dania. Natomiast jeśli zamierzasz jeszcze jeść, skrzyżuj sztućce na talerzu.