Budując łazienkę, musimy zapewnić ujście brudnej wody. W tym celu konstruuje się między innymi odpływy liniowe, które grawitacyjnie powodują spływanie zużytej wody do sieci kanalizacyjnej lub szamba. Aby takie rozwiązanie działało prawidłowo, należy pamiętać o odpowiednich spadkach.
Odpływ liniowy podłogowy naścienny
Istnieją dwa główne rozwiązania w zakresie odpływów liniowych.
Podłogowe. Są to podłużne elementy montowane bezpośrednio w podłodze. Nie zajmuje on dużo miejsca i może być montowany w dowolnym miejscu łazienki.
Ścienny. Montuje się go na zbiegu ściany oraz podłogi. Przy lekkim nachyleniu podłogi woda spływa nim swobodnie i może być odprowadzona do kanalizacji.
Dużo częściej stosowane są odpływy liniowe podłogowe, ponieważ ich aranżacja jest dużo łatwiejsza. W wielu przypadkach może być nawet niewidoczny po wykończeniu łazienki. Posiadają również większą przepustowość.
Rozwiązanie ścienne natomiast przydatne jest przy ogrzewaniu podłogowym, kiedy to typowe odpływy liniowe mogą być trudniejsze do zamontowania.
Kształt odpływów liniowych
Najczęściej wykorzystuje się podłużne odpływy liniowe. Mają one optymalny kształt, który zapewnia największą skuteczność w stosunku do długości. Jednak w niektórych sytuacjach korzystniejsze jest wbudowanie innych kształtów, jak na przykład elementów łukowych lub narożnych. Niestandardowe kształty odpływów są szczególnie potrzebne przy tworzeniu nowatorskiego wystroju łazienki.
Zalety i wady odpływów liniowych
Omawiane rozwiązanie posiada zarówno swoje zalety, jak i wady. Do tych pierwszych należą:
nowoczesny i ciekawy design,
komfort użytkowania,
lepsze zagospodarowanie przestrzeni.
Natomiast wśród wad odpływów liniowych można wyróżnić:
większe koszty instalacji,
trudności w czasie montażu,
wymaga zaprojektowania jeszcze przed zbudowaniem łazienki.
Jak zamontować odpływ liniowy w swojej łazience
Jeśli nie wiesz, jak zamontować odpływ liniowy, wystarczy, że zastosujesz pięć prostych kroków.
Krok pierwszy: upewnij się, że masz odpowiednie warunki
Odwodnienie liniowe wymaga specyficznych warunków, aby mogło funkcjonować prawidłowo. Sprawdź koniecznie, czy je spełniasz, zanim zainstalujesz odpływ liniowy. Jaki spadek jest wymagany? Minimalnie wynosi on od 2% do 3%. W niektórych przypadkach wykonanie odpowiedniej wylewki może być kosztowne, a dodatkowo może zbyt mocno zmniejszyć dostępną wysokość pomieszczenia.
Pamiętać również należy o montażu odwodnienia. Zabudowa taka może wynieść nawet do 80 mm wysokości, w zależności od producenta. Przeciwskazaniem może być także charakterystyka konstrukcji stropowej. Warto skonsultować się z glazurnikiem lub innym specjalistą, zanim podejmiesz decyzję o montażu odpływu liniowego.
Krok drugi: wybierz odpowiedni zestaw odpływu liniowego
Przy wyborze odpowiedniego zestawu należy uwzględnić najważniejsze parametry pracy. Warto dowiedzieć się jaki jest przepływ posiadanej słuchawki prysznicowej. Odwodnienie liniowe musi sobie poradzić z odprowadzeniem takiej ilości wody.
Krok trzeci: zamontuj odpływ i przygotuj wylewkę
Na końcu zamontować można kasetę z syfonem oraz kratkę. Należy pamiętać, by znajdowała się ona milimetr poniżej poziomu płytek. Następnie, zgodnie z wytycznymi producenta, przygotuj wylewkę. Minimalny spad musi wynosić wspomniane 2 milimetry, jednak w wielu sytuacjach zalecany jest nieco większy.
Krok czwarty: nie zapomnij o hydroizolacji
Przy zastosowaniu odpływów liniowych bardzo ważna jest hydroizolacja. Przykładowym rozwiązaniem może być folia w płynie, którą rozprowadza się pędzlem lub wałkiem. Uzupełnieniem folii na podłodze są kołnierze dołączone do zestawu z kasetą odwadniającą. Pozwoli on ustabilizować izolację, a w ten sposób zapobiegnie przeciekaniu wody.