Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jaka fuga do szary płytek - poznaj sprawdzone kolory

Wybór konkretnego koloru fugi powinniśmy uzależnić od własnego gustu oraz oczekiwań względem efektu końcowego kompozycji.

Szarości już od dawna sprawdzają się w wystroju i aranżacji wnętrz. Zarówno jasne, jak i intensywniejsze, ciemne tony wpasowują się szczególnie w nowoczesne wnętrza w stylu minimalistycznym czy industrialnym. Delikatne odcienie można dopasować także do wnętrz w popularnym stylu skandynawskim. Pojawia się też na ścianach oraz podłogach. Kiedy decydujemy się na szare płytki, musimy odpowiedzieć sobie na istotne pytanie – jaka fuga do szarych płytek sprawdzi się najlepiej?

Kolor fugi a charakter wnętrza

0
Uniwersalne szarości ciekawie komponują się z wieloma różnymi kolorami.

 

Wybór konkretnego koloru fugi powinniśmy uzależnić od własnego gustu oraz oczekiwań względem efektu końcowego kompozycji. Warto także wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia, w którym zostaną umieszczone płytki oraz jego styl i ogólny charakter. Inne tonacje fug sprawdzą się bowiem w nowoczesnym salonie, inne natomiast w kuchni czy łazience w stylu skandynawskim. Pierwszym krokiem jest zatem rozejrzenie się po otaczającej nas przestrzeni.

Pamiętajmy także, aby zwrócić uwagę na kwestie praktyczne. Do płytek podłogowych wybierzmy raczej ciemniejszy kolor fugi, bardziej odporny na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Z kolei szare płytki na ścianie możemy z powodzeniem połączyć zarówno ciemną, jak i jaśniejszą fugą. 

Fuga do szarych płytek – sprawdzone połączenia

Uniwersalne szarości ciekawie komponują się z wieloma różnymi kolorami. Szare płytki dają więc możliwość niemal dowolnego wyboru spośród szerokiej gamy barw. W przypadku płytek o jednolitym szarym kolorze bezpiecznym, a zarazem atrakcyjnym wizualnie wyborem będą białe fugi. Takie klasyczne połączenie dobrze sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu. Białe fugi warto wybierać jednak do płytek ściennych, które nie są tak narażone na zabrudzenia, jak płytki podłogowe. 

Połączeniem, które dobrze sprawdzi się zarówno na ścianie, jak i na podłodze, jest duet szarości i czerni. Czarna fuga spójnie dopasowuje się do płytek, zwłaszcza w ciemniejszych odcieniach szarości. 

Szare płytki to bardzo często kafelki o niejednolitym kolorze ozdobione delikatnym wzorem o innym odcieniu. W takim wypadku warto wybrać kolor fugi najbardziej zbliżony do jednego z odcieni widocznych na płytce. Pozwoli to na stworzenie wyjątkowo spójnej kompozycji kolorystycznej. Istotnym walorem szarych fug jest także fakt, że nieznaczne zabrudzenia, wynikające z codziennego użytkowania, są na niej niemal niewidoczne. 

Szare płytki w industrialnych, nowoczesnych wnętrzach to najczęściej duże kafelki, imitujące beton. Do tego typu płytek dobrze sprawdzi się zarówno szara lub czarna fuga, nadająca całości surowego, nowoczesnego charakteru, jak i fuga w nieco cieplejszych odcieniach beżu, a nawet brązu która doda płytkom, jak i całemu wnętrzu nieco przytulności. 

Innym popularnym rodzajem szarych płytek, często spotykanym w nowoczesnych wnętrzach oraz domach w stylu glamour, są płytki imitujące marmur. Tego rodzaju kafelki ciekawie współgrają z klasyczną białą, ale także z ekstrawagancką srebrzystą fugą, która doda wnętrzu oryginalnej elegancji.

Sprawdź również projekty z kategorii Szara łazienka z wc

Kontrastowe duety

Obecnie w wystroju i aranżacji wnętrz możemy pozwolić sobie na znacznie większą swobodę niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Dlatego też jeżeli nie jesteśmy fanami klasycznych, stonowanych i bezpiecznych połączeń takich jak szarość i biel, czy szarość i czerń, możemy zdecydować się na bardziej oryginalne, wyróżniające się połączenie. Szare płytki w nowoczesnych wnętrzach możemy połączyć i podkreślić za pomocą ekstrawaganckiej fugi w kolorze czerwonym. 

Ciekawy efekt możemy także osiągnąć dzięki fudze w kolorze intensywnej, ciemnej zieleni, która w wyjątkowy sposób współgrać będzie z ciemnoszarymi płytkami. Przy wybieraniu kolorowych fug do szarych płytek warto jednak zachować ostrożność, aby nie pójść o krok za daleko i nie przesadzić z efektem. W przypadku tak odważnych połączeń bardzo ważne jest doskonałe wyczucie smaku, które pozwoli na trafne dobranie oryginalnej drugiej barwy do duetu.  

0
Szare płytki to bardzo często kafelki o niejednolitym kolorze ozdobione delikatnym wzorem o innym odcieniu.