Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Jak dobrze i ze smakiem urządzić nowoczesną łazienkę?

Urządzanie łazienki to niezwykle emocjonujący i wymagający proces. Trzeba wszystko zaplanować, zachowując przy tym spójność aranżacji i funkcjonalność rozwiązań. W koncepcji stawia się przede wszystkim na funkcjonalną i przytulną przestrzeń. Ważna stała się równowaga, przejrzystość i naturalność. Każdy z elementów wyposażenia łazienki jest dokładnie przemyślany. Podpowiemy jak dobrze zaaranżować łazienkę w nowoczesnym stylu, co charakteryzuje ten trend oraz jaką armaturę i dodatki najlepiej wybrać.

Od czego zacząć urządzenie łazienki, żeby była funkcjonalna?

Nowoczesna łazienka jest piękna, komfortowa i funkcjonalna. Aby stworzyć takie wnętrze, należy zacząć od określenia własnych preferencji, przyzwyczajeń i potrzeb. Musimy też pamiętać o podstawowych zasadach ergonomii, pozwalających uzyskać swobodę korzystania z łazienki. Nowoczesna łazienka nawiązuje do natury i oscyluje między minimalizmem a ekstrawagancją. To również czysta, prosta forma, różnorodność faktur i kontrasty. Wśród kolorów dominują szlachetne barwy marmuru, neutralne biele, szarości i czerń oraz zieleń o wielu obliczach: butelkowym, miętowym lub eukaliptusowym. Do palety kolorów projektanci dokładają także róż, wszelkie beże oraz kolory ziemi. W połączeniu z drewnem, szkłem i aluminium tworzą niezwykle nowoczesną aranżację. Ceramikę najlepiej wybierać ze specjalną powłoką ułatwiającą czyszczenie. Dzięki niej brud i osady kamienne nie osadzają się na powierzchni, tylko spływają wraz z wodą. Warto też zastanowić się nad zakupem kabiny prysznicowej z powłoką ochronną, a zaoszczędzony na sprzątaniu czas przeznaczyć na relaksującą kąpiel. Wybierając ceramikę decydujmy się na modele podwieszane, ułatwiające dostęp do podłogi i tym samym utrzymanie jej w higienicznej czystości. Pragmatyczność i przejrzystość to również liczne rozwiązania podtynkowe np. do podwieszanych misek wc i bidetów które możemy zastosować dzięki bogatej ofercie stelaży podtynkowych. 

Jak wybrać odpowiednią armaturę do łazienki?

Ochrona środowiska zajmuje ważne miejsce w świadomości moralnej współczesnego świata. Z tego względu coraz częściej wybieramy ekologiczne i ekonomiczne baterie łazienkowe. Nowoczesna łazienka musi być zatem zaopatrzona w armaturę oszczędzającą wodę i energię. Koniecznie wybierajmy baterie z perlatorem, który z jednej strony ogranicza ilość przepływającej wody, a jednocześnie powoduje zwiększenie objętości strumienia. Modnym rozwiązaniem jest bateria z termostatem, która pozwala na utrzymanie temperatury wody na stałym poziomie. Zapewnia również ochronę przed poparzeniem, a nowoczesna łazienka to bezpieczna łazienka. Szukajmy takich rozwiązań jak baterie z eko-przyciskiem lub sterowanych fotokomórką. Nowoczesność to minimalizm i umiarkowanie. Dlatego tak wzrosła popularność baterii podtynkowych, które idealnie wpisują się w ten trend, sugerujący ograniczenie ilości detali.  Na armaturę łazienkową składa się wiele różnorodnych kształtów, wzorów i kolorów. Królują w niej baterie czarne, złote, miedziane, w kolorze różowego złota i szczotkowanej stali. Czerń jest synonimem elegancji i nowoczesności. Czarna armatura i akcesoria łazienkowe wciąż będą obecne w oryginalnych i modnych łazienkach. Wszystkie elementy należy wybrać od jednego producenta, by uniknąć różnic w odcieniach i wykończeniu.

Armatura w modernistycznej łazience to głównie proste bryły o kwadratowych lub prostokątnych kształtach. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko minimalistycznemu trendowi, są po prostu bardzo praktyczne i funkcjonalne. Deszczownica to z pewnością nieodłączny element nowoczesnej łazienki. Jej minimalistyczny charakter idealnie wpisuje się w tę aranżację.

Źródło www.in360.pl

Dodatki i akcesoria – tego nie może zabraknąć!

Żadna łazienka nie może obejść się bez dodatków i akcesoriów. Haczyki, wieszaki, mydelniczki, dozowniki do mydła, kubeczki, stojaki na papier i szczotki WC najlepiej sprawdzą się w wersji mocowanej do ściany. W nowoczesnej łazience przestrzeń jest bardzo ważna. Akcesoria wiszące oszczędzają miejsce i nie sprawiają problemów podczas czyszczenia. Oczywiście pamiętajmy, aby wszystkie dodatki utrzymać w jednej stylistyce, dlatego poruszajmy się w obrębie tej samej serii. Urządzając nowoczesną łazienkę nie zapomnijmy o lustrach, które sprawią, że nasze wnętrze wyda się większe i bardziej rozległe. Nowoczesna łazienka to również odpowiednie oświetlenie łazienkowe. Najczęściej jako główne, wybierane jest oświetlenie punktowe, kiedyś uważane za dodatkowe.

Dodatki są biżuterią łazienki i muszą harmonijnie współgrać z armaturą. Oprócz dekoracyjnej, pełnią też funkcję praktyczną, dlatego wybierajmy te, które najlepiej odpowiadają potrzebom domowników.

Źródło www.in360.pl

Urządzając nowoczesną łazienkę stajemy przed wieloma dylematami. Przede wszystkim musi to być łazienka pełna rozwiązań proekologicznych. Oszczędność i ekologia to obowiązujące trendy w nowoczesnej łazience. Nowoczesna łazienka to przede wszystkim nie określenie stylu czy mody.

Urządzenie i wyposażenie łazienki w stylu nowoczesnym to dążenie do stworzenia pomieszczenia ponadczasowego, które przez wiele lat będzie odpowiadać na nasze potrzeby oraz pozostanie funkcjonalne, komfortowe i bezpieczne. Reasumując, to nie lada wyzwanie!