Czerwone wino to wyjątkowy trunek! Idealny na spotkania towarzyskie, do obiadu, na spokojny, relaksujący wieczór w domu. Smakowanie czerwonego wina ma same zalety – jest źródłem cennych dla zdrowia antyoksydantów, idealnie także komponuje się z posiłkami. Niestety, wyjątkowość czerwonego wina tkwi także w trudnościach z usunięciem plam po nim! Jak sprać czerwone wino z tkanin, czy nie uszkodzić powierzchni i materiałów?
Plamy z czerwonego wina – jak im zapobiegać?
To oczywiste – nie rozlewać! Ale przecież każdy wie, że bywają nieprzewidywalne sytuacje, podczas których z łatwością można uronić kapkę wina, która – co również oczywiste – spadnie nie na podłogę, a na dywan, kanapę, obrus czy ulubioną bluzkę. Zamiast więc zastanawiać się, jak sprać czerwone wino, można się postarać zapobiegać plamom.
Zanim otworzy się butelkę wina, na jej szyjce można związać serwetkę, która wchłonie wszelkie krople podczas nalewania. Może być z materiału lub papierowa. Warto wykorzystać taką, która dodatkowo będzie ozdobą!
Na domowych imprezach warto korzystać z podkładek pod kieliszki. Dzięki temu uniknie się plam z czerwonego wina na obrusie.
Podczas przyjęć typu „stand up”, warto trzymać kieliszek na serwetce, która może się przydać np. w razie szturchnięcia przez kogoś czy też w przypadku dolewania wina – ewentualne krople spadną na serwetkę.
Warto wiedzieć
Świeże i mokre plamy z czerwonego wina znacznie łatwiej usunąć niż te, które są już zaschnięte i mają trochę czasu. Dlatego jeśli już dojdzie do tego, że plama z czerwonego wina pojawi się na bluzce, kanapie czy innej tkaninie – należy pamiętać, by była stale mokra, zanim dojdzie do prób jej usuwania.
Domowe sposoby na plamy z czerwonego wina
Plama z czerwonego wina, nawet na białym materiale, to jeszcze nie koniec świata! Liczy się jednak szybkość działania – im dłużej będzie ona na tkaninie, tym trudniej o jej spranie. Dlatego należy od razu interweniować. Dobrym sposobem na plamy z czerwonego wina jest… białe wino lub szampan. Można nimi polać plamę, a następnie wyprać tkaninę. Jak zostało wspomniane, warto pamiętać, by plama z czerwonego wina była stale wilgotna i nie dopuścić do jej zaschnięcia. Należy też pamiętać, by nie wcierać plamy w materiał – można z niej odsączyć nadmiar płynu, delikatnie dociskając papierową lub materiałową serwetkę. Jak sprać czerwone wino domowymi sposobami? Warto mieć zawsze w zanadrzu sól, sodę oczyszczoną, wodę utlenioną i kwasek cytrynowy – mogą być pomocne w nagłych sytuacjach.
Jak sprać czerwone wino z ubrań?
Najlepiej od razu ściągnąć zabrudzone ubranie, by namoczyć plamę. Można to zrobić z pomocą wspomnianego białego wina lub też samej wody, a także odrobiny wody utlenionej (warto sprawdzić na innym, niewidocznym fragmencie materiału, jak na niego zadziała!) z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub płynem do prania.
Najpopularniejszym sposobem na to, jak sprać czerwone wino, jest zasypanie plamy solą lub sodą oczyszczoną, które wchłoną ciecz i barwnik z materiału. Jeśli plamy są zaschnięte, można wykorzystać papkę z sody i wody, nałożyć ją na plamę i pozostawić na kilka godzin, zraszając co jakiś czas. Potem należy wypłukać tkaninę w czystej wodzie i wyprać jak zwykle w pralce.
Jeśli ma się wątpliwości co do tego, jak sprać czerwone wino z delikatnych, szlachetnych materiałów – lepiej powierzyć te zadanie specjalistom i oddać odzież do pralni chemicznej. Można także spróbować specjalistycznych środków, jeśli nie ufa się domowym sposobom. Zawsze jednak należy stosować się do instrukcji i sprawdzić wpływ produktu na ubranie.
Jak sprać czerwone wino z dywanów i mebli?
W przypadku dywanów sprawdzą się dokładnie takie same sposoby, jak w przypadku ubrań. Należy więc pamiętać o tym, by nie dopuścić do całkowitego zaschnięcia plamy, delikatnie odsączyć nadmiar cieczy i zasypać solą, sodą lub papką z sody i wody. Warto także użyć specjalnego odplamiacza do dywanów, którzy może wspomóc domowe sposoby w tym, jak sprać czerwone wino. Przy używaniu soli i sody należy pamiętać, by po całym zabiegu dokładnie odkurzyć dywan.
Jeśli chodzi o to, jak sprać czerwone wino z kanapy – w tym wypadku nie powinno się dopuścić do zbytniego namaczania plamy, ponieważ płyny mogą wniknąć w głąb kanapy, a wysychanie będzie wyjątkowo długim procesem. Nie zalewa się więc kanapy wodą, ale oczywiście należy ją uprać, poprzez delikatne pocieranie i zmiękczanie plam, np. z pomocą papki z wody i sody, zasypanie kwaskiem cytrynowym lub mieszanką wody z szarym mydłem.
Sposobów na to, jak sprać czerwone wino jest sporo i z pewnością każdy warto wypróbować, zanim spisze się ulubioną bluzkę na straty lub też wyda majątek na nową kanapę.