Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak odnowić starą szafę, z okleiny, na wysoki połysk w przedpokoju?

Samodzielna renowacja starych mebli ma wiele – żeby nie powiedzieć, że same – zalety!

Choć rynek wnętrzarski kwitnie i co rusz pojawiają się na nim nowe, designerskie meble, coraz więcej osób decyduje się na to, by samodzielnie odświeżać te, które dobrze służyły im przez lata. Odnawianie starych mebli stało się niezwykle popularne, jest także naprawdę spory wybór produktów, dzięki którym można to zrobić. Jak odnowić starą szafę, by wyglądała jak nowa i urozmaiciła przedpokój?

Dlaczego warto odnawiać stare meble?

Dlaczego warto odnawiać stare meble?

Samodzielna renowacja starych mebli ma wiele – żeby nie powiedzieć, że same – zalety! Przede wszystkim, pozwala na oszczędność pieniędzy, bowiem koszty materiałów do odnowy ZAWSZE będą niższe niż zakup nowego mebla. Ponadto, wiele osób zgodnie uznaje, że nowoczesne meble, choć zachwycają wyglądem i designem, często są wyjątkowo niefunkcjonalne – szafy bywają mało pojemne i kiepsko zorganizowane lub też po prostu mimo wszystko nie odpowiadają stylem czy kolorem. Poza tym to, jak odnowić starą szafę czy półkę, naprawdę nie jest trudne, a daje wyjątkową satysfakcję i poczucie tego, że tworzy się coś oryginalnego i unikatowego, własnymi siłami. Ma się również gwarancję, że odnowiony mebel nadal będzie tak samo dobrze służył.

Jeśli zaś chodzi o wady z odnawiania mebli własnymi siłami, do nich należy zdecydowanie czas. Tutaj nie ma co mówić o oszczędności, ponieważ na renowację mebli należy poświęć czasem wiele godzin, licząc się z ewentualną porażką i koniecznością powtórzenia pracy. Jeśli zaś zostanie ona wykonana niedokładnie – z pewnością będzie to widoczne i popsuje cały efekt. O ile więc łatwo iść do sklepu i kupić nowy mebel, o tyle to, jak odnowić starą szafę, wymaga już większego poświęcenia. Ale zdecydowanie jest tego warte!

Sposób na to, jak odnowić starą szafę

Szafy to zdecydowanie najbardziej wdzięczne do odnawiania meble. Dlaczego? Ponieważ mają dużą powierzchnię, więc i nie wymagają zbyt dużo – można powiedzieć – dłubaniny. Należy jednak wykazać się cierpliwością, dokładnością i precyzją. A co może się przydać do odnowienia szafy?

  • Okleina meblowa – jest najpopularniejszym materiałem do odnowy mebli. Dzięki niej można uzyskać wiele efektów, między innymi popularny i modny high gloss. Jej przyklejanie wymaga nieco pracy, ale efekty są zaskakujące – dobrze oklejoną szafę trudno odróżnić od oryginału!

  • Nożyk do tapet – mogą być również nożyczki, ale ważne, by narzędzia były ostre, aby można było równo przyciąć okleinę.

  • Czysty ręcznik/szmatka – przyda się podczas dociskania przyklejanej okleiny, aby jej nie zabrudzić i nie uszkodzić. 

  • Suszarka do włosów – ciepły strumień powietrza może być pomocny w dokładnym dociskaniu okleiny, która pod wpływem temperatury robi się bardziej plastyczna i łatwiej wtedy o precyzję klejenia. 

  • Nóż do docinania okleiny – jeśli nie planuje się oklejania brzegów mebli, warto go mieć, by idealnie dociąć okleinę w tych miejscach. 

  • Opaska/obrzeże meblowe – nie są konieczne, ale przydatne do starannego wykończenia brzegów mebli, jeśli nie oklei się ich okleiną. 

Jak odnowić starą szafę z pomocą okleiny?

Renowacja starej szafy z pewnością będzie prawdziwą przyjemnością dla wszystkich, którzy lubią pobawić się w artystów. Starą szafę należy odpowiednio przygotować poprzez odkręcenie od niej wszelkich uchwytów, a także solidne umycie i odtłuszczenie oklejanych powierzchni. To bardzo ważne, ponieważ pod okleiną będą widoczne wszystkie nierówności, okruszki, pyłki i śmieci! Największą zmianę uzyskuje się, kiedy klasyczną szafę nagle przemieni się w mebel na wysoki połysk – wówczas staje się na wskroś nowoczesna, idealnie wpasowana w najnowsze trendy. Jednak wybierając taką okleinę, jednokolorową, idealnie gładką, trzeba zwrócić szczególną uwagę na czystość powierzchni. 

Jak odnowić starą szafę krok po kroku? Oczywiście należy ją rozkręcić, aby łatwiej było ją nie tylko wyczyścić, ale również dokładnie okleić zarówno jej drzwi, jak i półki wewnątrz, jeśli i one mają zostać odnowione. Oklejaną powierzchnię należy położyć na płaskiej, czystej przestrzeni. Z fragmentu naklejanej okleiny trzeba usunąć folię zabezpieczającą i klejącą stroną przyłożyć do kawałka mebla. Warto pamiętać, by okleiny nie przyklejać kawałkami, a fragmentami odpowiednimi do powierzchni mebla – tylko wtedy uzyska się odpowiedni efekt. Powoli usuwając kolejne fragmenty zabezpieczające, należy dociskać okleinę do powierzchni. Dobrze poprosić kogoś o pomoc, by trzymał np. włączoną suszarkę, dla zwiększenia plastyczności okleiny lub powoli ściągał z niej folię, podczas gdy będzie się dociskało kolejne odklejone fragmenty.

Jak widać, sposób na to, jak odnowić starą szafę i nadać jej zupełnie nowego charakteru, nie jest trudny, choć wymaga cierpliwości i dokładności. Pewne jest jednak to, że odpowiednio naklejona okleina zmieni szafę nie do poznania, a mebel będzie robił ogromne wrażenie!

0
Jeśli zaś chodzi o wady z odnawiania mebli własnymi siłami, do nich należy zdecydowanie czas.