Muszkę owocówkę, czyli tak naprawdę Wywilżnę Karłowatą - w środowisku naturalnym spotkać można w pobliżu drzew owocowych, a szczególnie wokół fermentujące tych owoców. Popularna nazwa - muszka owocowa pochodzi stąd, że owady te odżywiają drożdżami z gnijących owoców. Owady te często żerują na produktach takich jak wino, konfitury i ocet.
Muszka owocówka jako taka nie jest szkodnikiem upraw rolniczych, ale w gospodarstwie domowym może być uciążliwym intruzem. Muszka owocówka, mimo że niewielka (2-3mm) i nie żyje zbyt długo (maksymalnie 30 dni) to potrafi narozrabiać w naszej kuchni. Owady te rozmnażają się bardzo szybko i jeżeli stworzymy im korzystne warunki mogą stać się prawdziwa plagą w naszej spiżarni. Oprócz tego, że irytują to dodatkowo powodują skażenie żywności bakteriami i drobnoustrojami.
Rozmnażanie i cykl życiowy muszki owocówki
Muszki owocówki spotkamy wszędzie tam, gdzie fermentują i gniją owoce i warzywa. Składają larwy w pobliżu wilgotnej i fermentującej żywności. Larwy muszek owocówek żerują na powierzchni fermentującego pożywienia. Jedna dorosła muszka owocówka może złożyć do 500 jaj. Muszki owocówki rozmnażają się również w ściekach, miejscach składowania odpadków organicznych, mokrych mopach i ścierkach.
Jak pozbyć się muszki owocówki
Pojawienie się w naszym domu muszki owocówki to znak, że w naszej kuchni czy spiżarni znajduje się fermentująca żywność. Powinniśmy jak najszybciej pozbyć się tego owada, ponieważ roznosi on chorobotwórcze drobnoustroje i zanieczyszcza jedzenie, które spożywamy. Pozbycie się muszki owocówki powinniśmy zacząć od odcięcia źródła ich pożywienia. Jeżeli tylko zauważymy nadgniłe owoce lub warzywa postarajmy się je jak najszybciej pozbyć. Owoce i warzywa przechowujemy w lodówce. Koniecznie należy myć owoce i warzywa w celu usunięcia ewentualnych larw znajdujących się na powierzchni produktu. Ważne jest, aby regularnie wyrzucać śmieci, szczególnie te zawierające organiczne odpadki. Otwarty alkohol, taki jak wino czy piwo starajmy się jak najszybciej zamknąć, a rozlany sok jak najszybciej wytrzeć.
Domowe sposoby na muszki owocówki
Ocet jabłkowy to bardzo prosty sposób na pozbycie się muszki owocówki. Należy nalać niewielką ilość octu jabłkowego do pojemnika, otwór zakryć folią i zabezpieczyć gumką recepturką. W foli robimy kilka małych otworów, aby muszki mogły przedostać się do środka. Zapach octu zwabi muszki do środka pojemnika. Kilka takich pułapek na muszki owocówki należy rozstawić w kilku miejscach kuchni lub spiżarni.
Ocet i płyn do mycia naczyń - do szklanki należy dolać ocet i odrobinę płynu do mycia naczyń. Muszki zwabione zapachem octu wejdą do naczynia, płyn do naczyń zmniejsza napięcie powierzchniowe octu, co sprawi, że muszki szybko się potopią.
Wino lub piwo - to płyny, które uwielbiają także muszki owocówki. Zapach sfermentowanych drożdży przyciąga te owady.
Płomień świecy - ostatni ze sposobów polega na umieszczeniu świecy na spodku wypełnionym wodą. Tak przygotowana pułapkę stawiamy w pobliżu tacy z owocami. Po wyłączeniu światła, muszki zbliżając się do płomienia świecy ulegną spaleniu, a muszki, które przeżyły utopią się w wodzie na spodku, w którym stoi świeczka. Należy pamiętać, aby w pobliżu płomienia świecy nie znajdowały się łatwopalne przedmioty, takie jak firana czy zasłona.