Jak siać trawę ręcznie - zakładanie trawnika

Trawy najlepiej czują się bowiem w ziemi o umiarkowanie kwaśnym lub obojętnym pH, między 5,5 a 7.

Trudno jest wyobrazić sobie przydomowy ogród bez trawy. Choć pospolita, trawa stanowi nieodzowny element każdej działki otaczającej budynek mieszkalny, rekreacyjnej i ogródka działkowego. Prawidłowo wysiany i dobrze utrzymany trawnik stanowi swoistą wizytówkę całego ogrodu, dlatego też warto do tej czynności podejść z dużą starannością i świadomością podejmowanych kroków. Jak siać trawę ręcznie, aby efektownie zdobiła ona każdy ogród? Zapraszamy do lektury!

Własny trawnik – od czego zacząć?

0
Dobrze wypielęgnowany trawnik to marzenie wielu osób posiadających ogródek.

Dobrze wypielęgnowany trawnik to marzenie wielu osób posiadających ogródek lub działkę wokół domu. Wbrew pozorom, o ile wysianie trawnika nie jest czynnością skomplikowaną, o tyle utrzymanie go w odpowiedniej kondycji, a co za tym idzie, także wyglądzie, wymaga już nieco więcej zaangażowania. 

Sianie trawy należy rozpocząć od starannego przygotowania podłoża. Etap ten jest kluczowy i ma ogromny wpływ na powodzenie późniejszych prac. Grunt należy dokładnie oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak resztki gruzu, kamienie czy szkło. Ważną czynnością jest także sprawdzenie odczynu podłoża, na którym planujemy wykonanie trawnika. Trawy najlepiej czują się bowiem w ziemi o umiarkowanie kwaśnym lub obojętnym pH, między 5,5 a 7.

Jeżeli pH gleby okaże się nieodpowiednie, należy zastosować specjalny nawóz odkwaszający lub zakwaszający, który doprowadzi ziemię do odpowiedniego, pożądanego poziomu kwasowości. 

Samodzielne zakładanie trawnika – krok po kroku

Kiedy mamy już starannie oczyszczone pole pod trawnik, możemy przystąpić do kolejnego kroku, jakim jest przekopanie gleby. Jeszcze przed rozpoczęciem tej czynności usuwamy jednak wszystkie widoczne korzenie i chwasty z miejsca przygotowanego na trawnik. Proces przekopywania pozwoli na dodatkowe oczyszczenie gleby z niewidocznych wcześniej korzeni, kamieni oraz innych zanieczyszczeń. 

Glebę pod trawnik należy przekopać na głębokość co najmniej 15 centymetrów. Optymalna jest głębokość oscylująca pomiędzy 15 a 25 centymetrów. Do przekopania powierzchni możemy użyć tradycyjnego rydla lub pomóc sobie glebogryzarką, której obsługa nie wymaga użycia tak dużej siły fizycznej.

Na przekopanej ziemi pojawią się większe i mniejsze grudy. Kolejnym etapem będzie ich rozdrobnienie, które ma na celu dodatkowe wyrównanie powierzchni i usunięcie najbardziej uporczywych zabrudzeń. Dzięki starannemu rozdrobnieniu grudek ziemi możemy mieć pewność, że trawa zostanie posiana równomiernie.

Do przekopanej ziemi możemy dodać nieco torfu lub wzbogacającego nawozu, a następnie ponownie delikatnie ją przekopać i wyrównać. Pamiętajmy także o odpowiednim utwardzeniu ziemi przed zasianiem trawy. W przypadku niewielkiego trawnika wystarczy kilkukrotne przejście wzdłuż i wszerz niego i ugniatanie gleby butami. Możemy użyć także specjalnego wału lub beczki.  

Utwardzanie ziemi warto przeprowadzić na stosunkowo wilgotnym gruncie. Dlatego też tę czynność najlepiej jest wykonywać dzień lub dwa po opadach deszczu lub kilka godzin po podlewaniu. 

Wysiewanie trawy – jak to zrobić?

Teraz możemy już przystąpić do właściwego etapu, jakim jest wysiewanie trawy na przygotowanym uprzednio terenie. Obszar warto podzielić na kilka mniejszych części, a w każdej z nich rozrzucić taką samą ilość nasion traw. Nasiona wysiewamy krzyżowo – najpierw w jednym kierunku, następnie w drugim, pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Po rozrzuceniu wszystkich należy starannie przegrabić glebę, przykrywając świeże nasiona nieznaczną ilością wilgotnej gleby. Teraz ponownie utwardzamy ziemię, zabezpieczając tym samym nasiona przed promieniami UV oraz silnym wiatrem. 

Ostatnim etapem jest podlanie wysianej gleby. Dla bezpieczeństwa warto podlewać teren przy użyciu mniejszego strumienia wody, unikając tym samym niepożądanego przemieszczania się nasion. Najlepszy do podlewania świeżo wysianej gleby będzie więc szlauch ze specjalną końcówką, którą możemy ustawić na deszczownicę lub lekką mgiełkę. 

Teraz wystarczy już tylko cierpliwie czekać i regularnie podlewać glebę, a następnie cieszyć się pięknym, zielonym trawnikiem w ogrodzie. 

0
Nasiona wysiewamy krzyżowo – najpierw w jednym kierunku, następnie w drugim, pod kątem dziewięćdziesięciu stopni.