Jak sfinansować zakup auta? Porównanie różnych rozwiązań

Abonament na samochód to nic innego jak jedna z alternatywnych form leasingu. [fot.Sourav Mishra/Pexels]

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez samochodu. Pojazdu używamy zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej, a wiele osób przejeżdża miesięcznie tysiące kilometrów. W związku z tym jednym z często pojawiających się pytań jest to, które dotyczy możliwych sposobów sfinansowania zakupu auta. W poniższym artykule porównujemy najpopularniejsze rozwiązania, wskazując na ich mocne oraz słabe strony.

Nie każdego stać na zakup samochodu za gotówkę. [fot. Pexels]

Nie każdego stać na zakup samochodu za gotówkę, dlatego coraz popularniejszym wyjściem jest znalezienie atrakcyjnej oferty finansowania pojazdu. Jedne sposoby prowadzą do nabycia auta na własność, inne z kolei pozwalają na jego użytkowanie przez dany okres. Warto przyjrzeć się temu tematowi nieco bliżej i już dziś zastanowić się, które rozwiązanie będzie w danym przypadku najbardziej opłacalne.

Jak sfinansować zakup samochodu - najważniejsze informacje

Wszystko zależy tak naprawdę od osobistych wymagań i możliwości samego zainteresowanego. Inne rozwiązanie sprawdzi się bowiem w przypadku osoby prywatnej, a inne jeśli chodzi o przedsiębiorcę. Na atrakcyjność konkretnej formy finansowania wpływa ponadto wiele innych czynników, w tym przede wszystkim to, jak długo chcemy użytkować samochód, czy zależy nam na nabyciu go na własność, czy auto ma być nowe, czy też używane, bezpośrednio od producenta czy z komisu i wiele innych. Dopiero po odpowiedzeniu sobie na takie pytania, można przejść do wyboru sposobu finansowania zakupu pojazdu.

Kredyt samochodowy

Jedną z pierwszych myśli jeśli chodzi o sposób zdobycia środków na zakup samochodu jest zaciągnięcie tradycyjnego kredytu w banku. W tym przypadku można skorzystać z oferty kredytu samochodowego, który jest często korzystniejszy pod kątem oprocentowania od kredytu konsumpcyjnego. Rozwiązanie to z jednej strony pozwala na zdobycie pieniędzy na dogodnych warunkach, elastyczność w wyborze okresu spłaty, wysokości raty, jak i całej kwoty zobowiązania. Największą wadą kredytów samochodowych jest jednak stosunkowo wysoki koszt, na który składają się m.in. opłaty manipulacyjne, prowizja, ubezpieczenie itd. Nie można również pominąć sporej ilości formalności, jakie trzeba spełnić, aby móc myśleć o uzyskaniu wsparcia. Ponadto, kredytodawca najczęściej narzuca konkretny, nie zawsze w pełni opłacalny, pakiet OC/AC. Warto także pamiętać, że do momentu spłaty należności, właścicielem pojazdu pozostaje bank.

Leasing konsumencki

Leasing najczęściej kończy się wykupem pojazdu. [fot. Megapixelstock/Pexels]

Leasing konsumencki różni się znacznie od tego, który oferowany jest podmiotom gospodarczym. Osoba prywatna przede wszystkim nie czerpie korzyści podatkowych z tytułu uiszczania rat leasingowych. Do głównych zalet leasingu konsumenckiego można zaliczyć w szczególności niewielką ilość formalności do spełnienia - jest ich znacznie mniej niż np. w przypadku kredytu. Poza tym, zobowiązanie leasingowe nie obniża zdolności kredytowej, ponieważ nie jest ujmowane w historii kredytowej danej osoby. W przeciwieństwie do innych form finansowania leasing konsumencki wiąże się z szeregiem dodatkowych kosztów oraz znacznymi ograniczeniami, jeśli chodzi o takie kwestie jak samodzielny wybór ubezpieczyciela czy serwisowanie pojazdu. Leasing najczęściej kończy się wykupem pojazdu przez użytkownika, ale nie jest to regułą i wszystko zależy od warunków umowy.

 

Auto w ramach abonamentu

Abonament na samochód to nic innego jak jedna z alternatywnych form leasingu. Głównym założeniem takiego rozwiązania jest równa rata, ale bez możliwości wykupu pojazdu przez abonenta. Opcja ta sprawdzi się przede wszystkim w przypadku finansowania pojazdu w krótkim okresie i tylko wtedy, gdy mowa o droższych modelach. Z abonamentem wiąże się bowiem najczęściej konieczność wniesienia opłaty wstępnej, której wysokość wynosi nawet 50% ceny nowego samochodu. Warto ponadto zwrócić uwagę na wszelkie ograniczenia takie jak choćby limit kilometrów.

Wynajem długoterminowy samochodu

Wynajem pojazdów z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W porównaniu do pozostałych sposobów finansowania auta, w przypadku wynajmu formalności są ograniczone do niezbędnego minimum, a relacja na linii właściciel-wynajmujący jest niezwykle elastyczna. Oznacza to, że w łatwy sposób, na zasadzie porozumienia, można zmienić warunki umowy w zależności od potrzeb obu stron. Podmiot wynajmujący auto musi zadbać o wszelkie kwestie, takie jak m.in. serwis, naprawy, wymianę opon czy ubezpieczenie, a obowiązkiem wynajmującego jest jedynie uiszczenie opłaty miesięcznej oraz kosztów paliwa.

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez samochodu. [fot. Garvi St. Miller/Pexels]