Jak dobrać moc paneli na dom? Wyjaśniamy, jak dobrać panele do zapotrzebowania!

Zastanawiając się nad kwestią montażu paneli fotowoltaicznych na swoim domu trzeba wziąć pod uwagę nie tylko zapotrzebowanie na energię, ale także moc oraz sprawność samej instalacji.[fot. Kindel Media/Pexels]

Panele słoneczne to obecnie rozwiązanie, które cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze strony właścicieli domów. Instalacja fotowoltaiczna pozwala zaoszczędzić sporo środków, a przy okazji nie wpływa negatywnie na środowisko. Zakup paneli powinien być jednak poprzedzony dokładną analizą dostępnych rodzajów. Jednym z najważniejszych elementów jest moc domowej fotowoltaiki. W jaki sposób dobrać panele do konkretnego zapotrzebowania energetycznego? Wyjaśniamy!

Zapotrzebowanie na energię można określić na podstawie miesięcznych rachunków za prąd. [fot. Kindel Media/Pexel]

Ogromny wzrost kosztów energii elektrycznej sprawił, że coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie na swoim domu paneli fotowoltaicznych, które mogą stanowić zarówno główne, jak i dodatkowe źródło energii. Fotowoltaika sprawdzi się zarówno w przypadku nowej zabudowy, w tym domów pasywnych czy energooszczędnych, jak i w starym budownictwie.

Jak zaplanować instalację fotowoltaiczną?

Całą procedurę trzeba zacząć od zaprojektowania instalacji fotowoltaicznej. Każdy przypadek jest bowiem nieco inny i zawsze trzeba podchodzić do tej kwestii w sposób indywidualny. Oszacowanie odpowiednich parametrów paneli słonecznych jest możliwe dopiero wówczas, gdy przeanalizuje się roczne zużycie prądu w całym domu. Na tej podstawie można dokonać obliczeń, dzięki którym będzie w stanie wskazać optymalną moc paneli. Zapotrzebowanie na energię można określić na podstawie miesięcznych rachunków za prąd oraz przeliczenia zużytych kilowatochodzin (kWh) na używaną w kontekście paneli fotowoltaicznych jednostkę kWp, czyli watt-peak. Za jej pomocą określa się wydajność całej instalacji. Dla przykładu, system fotowoltaiczny o mocy 1 kWp jest w stanie wyprodukować 1000 kWh. Jest to mniej więcej roczne zapotrzebowanie energetyczne dla jednej osoby. W przypadku trzyosobowej rodziny i dobrze izolowanego domu o powierzchni około 100 metrów kwadratowych wystarczające okazują się więc panele o łącznej mocy szczytowej 3 kW. W tej sytuacji potrzebujemy około 9 paneli i powierzchni dachu wynoszącej około 17 metrów kwadratowych.

Jaka moc paneli słonecznych na dom?

W jaki sposób dobrać panele do konkretnego zapotrzebowania energetycznego? [fot. Kindel Media/Pexel]

Zastanawiając się nad kwestią montażu paneli fotowoltaicznych na swoim domu trzeba wziąć pod uwagę nie tylko zapotrzebowanie na energię, ale także moc oraz sprawność samej instalacji. Kluczowe znaczenie ma także wielkość powierzchni dachu, który chcemy pokryć panelami. Przy wyborze mocy paneli słonecznych nie można zapominać o tym, że z czasem ich wydajność po prostu spada. Kupujmy więc urządzenia sprawdzonych, cieszących się dobrą opinią producentów, którzy dają gwarancję długiej eksploatacji instalacji. Szacuje się, że panele z górnej półki nawet po 25 latach będą w stanie zachować wydajność na poziomie nawet 80% stanu pierwotnego. Warto zwrócić uwagę na to, że moc pojedynczego panelu fotowoltaicznego jest często uzależniona także od tego, ile mamy miejsca na dachu na montaż całej instalacji. Kluczowe znaczenie ma tutaj bowiem także obciążenie dachu, przyjmuje się bowiem, że jedno urządzenie waży około 20 kg w przeliczeniu na metr kwadratowy. Na ostateczną moc instalacji wpływają ponadto takie czynniki jak stopień nachylenia paneli względem poziomu (najlepiej, aby kąt wynosił około 35 stopni przy ustawieniu w kierunku południowym); okoliczna zabudowa, drzewa czy kominy, które mogą rzucać cień na panele; natężenie promieniowania słonecznego; dokładne wymiary panelu; aktualne warunki pogodowe; sposób ustawienia modułów względem siebie itp.

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Jak więc widzimy, wybór mocy paneli fotowoltaicznych nie jestem prostym zadaniem i najlepszym rozwiązaniem jest przeanalizowanie wszelkich aspektów, które mogą wpłynąć na końcowy rezultat. W razie takiej konieczności warto poprosić o fachową poradę specjalistów, którzy zajmują się tym na co dzień. Instalacja fotowoltaiczna wiąże się co prawda ze sporym jednorazowym kosztem (kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych), ale w dłuższej perspektywie czasu jest niezwykle opłacalna. W praktyce pozwala bowiem na zaoszczędzenie na energii elektrycznej nawet kilku tysięcy złotych rocznie.

Kluczowe znaczenie ma także wielkość powierzchni dachu, który chcemy pokryć panelami. [fot. Kindel Media/Pexel]