Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak samemu przygotować dekoracje i ozdobić nimi mieszkanie na Halloween?

Lampiony z wydrążonych dyń to tradycyjna ozdoba halloweenowa.

Lampiony ozdobione papierowymi pająkami, babeczki przypominające potworki z wystającymi zębami, pajęczyny na różnych przedmiotach w domu i ogrodzie – halloweenowe dekoracje bywają zabawne i zaskakujące. Podpowiadamy, jak wydrążyć dynię i w prosty sposób przygotować inne nietuzinkowe ozdoby na Halloween, żeby w ostatni październikowy wieczór przeistoczyć swoje cztery kąty w straaaszny dom.

Jak wykroić dynie na Halloween

To, co nieodparcie kojarzy się z Halloween i końcem jesieni, to dynie, którymi coraz więcej osób ma zwyczaj przyozdabiać swoje domy. Wydrążenie dyni i wycięcie w niej odpowiednich otworów nie jest skomplikowane. Wystarczy przeciąć to warzywo na dwie części – mniej więcej 3 cm poniżej ogonka, a następnie za pomocą noża i łyżki wydrążyć, wyjmując zawartość ze środka. Należy jednak pamiętać, żeby zostawić wewnątrz około 1 cm przy skórce, w przeciwnym razie wydrążona dynia będzie zbyt cienka i może się połamać podczas dalej obróbki. Następnie za pomocą noża wycinamy w dyni otwory w kształcie oczu i buzi z zębami. Do środka wkładamy małą świeczkę – i gotowe! Dynię można też pomalować na biało lub czarno i ponaklejać na nią wycięte wcześniej papierowe ozdoby. Halloweenowa dynia najlepiej prezentuje się przy wyłączonym świetle. Wyjęte części warzywa dobrze rozdzielić na pestki, które można ususzyć i zjeść, oraz resztę dyni, z której warto przyrządzić np. pyszną zupę albo dyniowe risotto.

0
Dynie, tak jak papierowe ozdoby halloweenowe, stanowią znakomitą dekorację stołu.

Jak zrobić ozdoby na Halloween z papieru

Pająki, duchy, a może nietoperze – tylko od naszej inwencji zależy, jakie papierowe ozdoby na Halloween zrobimy z papieru. Ich przygotowanie jest proste i nie zabiera dużo czasu. Będą potrzebne nam nożyczki, kolorowy papier w różnych formatach (nie zapomnijmy o kartkach w kolorze czarnym), klej oraz igła z nitką lub cienkim sznurkiem. Tym, którzy mają mniejsze zdolności manualne, przydadzą się też szablony do odrysowywania, które łatwo znaleźć w sieci. Wycięte dekoracje w kształcie pająków czy duchów można rozłożyć na stole jako ozdoby między przekąskami, przykleić do szyby, drzwi albo w innym dowolnym miejscu w domu, również na przedmioty codziennego użytku. Takie wycinanki bez problemu przygotujemy z dziećmi, którym ozdabianie domu na Halloween sprawia wiele radości.

Jak ozdobić pokój na Halloween

Jeśli dysponujemy czasem i lubimy prace ręczne, zdecydujmy się na zrobienie ciekawych dekoracji z pustych słoików. Wystarczy przygotować farbę w sprayu, lakiery do paznokci w ciemnych kolorach i kilka słoików – najlepiej w różnych rozmiarach. Po dokładnym wymyciu i osuszeniu słoików malujemy je farbą w spreju od środka, a następnie od zewnątrz ozdabiamy lakierami, malując nimi np. nietoperza lub czarnego kota – można posiłkować się szablonem, jeśli obawiamy się, czy damy radę bez niego. Gdy słoik wyschnie od środka, umieszczamy wewnątrz wkład elektryczny lub małą świeczkę. Taki lampion możemy ustawić np. na stole lub koło wydrążonej dyni.

Sztuczne pajęczyny z pewnością zaskoczą naszych gości.

Jak ozdobić okno na Halloween

Do ozdobienia okna możemy wykorzystać przygotowane wcześniej lampiony, wydrążone dynie lub ozdoby z papieru w kształcie nietoperza, czarownicy czy ducha. Dynie i lampiony ustawiamy na parapecie, a wycięte dekoracje naklejamy na szybę. Aby dopełnić całości, przygotujmy jeszcze girlandy, które można przyczepić od wewnątrz do ramy okiennej. Girlandy mogą być zupełnie proste, np. w kolorach dyni z pomarańczowej i zielonej bibuły, lub w wybranym kształcie, np. w nietoperze. Żeby je stworzyć, potrzebne będą nożyczki, sznurek, taśma i kilka kartek w kolorze czarnym. Na kartkach odrysowujemy kilkukrotnie wzór nietoperza (szablon w jego kształcie można znaleźć w sieci), wycinamy to, łączymy za pomocą sznurka i taśmą przyczepiamy do ramy okiennej. Podobną girlandę można przygotować też w innej wersji – z duchami wyciętymi z chusteczek higienicznych.

Jak zrobić pajęczynę na halloween

Halloweenowe dekoracje w ogrodzie i na tarasie to coraz częstszy obrazek. Jeśli chcemy ozdobić wejście do domu albo taras w mrocznym, późnopaździernikowym klimacie, możemy wykorzystać wydrążone wcześniej dynie i lampiony, ustawiając je np. na zewnątrz na schodach czy przy drzwiach wejściowych. Jeśli jednak myślimy o tym, by zaskoczyć sąsiadów i gości czymś wyjątkowym, przygotujmy pajęczyny, które oplotą tradycyjne dekoracje. Żeby samodzielnie zrobić pajęczynę na Halloween, trzeba kupić watę – dostępną w każdej aptece lub w sklepie z kosmetykami – a następnie rozciągnąć ją i spryskać lakierem do włosów. Dostępne są też gotowe pajęczyny w spreju, za pomocą których można wyczarować pajęczyny do złudzenia przypominające te prawdziwe.

Halloweenowe babeczki

Cukierek albo psikus? A może babeczka? Jeśli chcemy wyczarować oryginalne słodkie przekąski, które będą też nietuzinkową dekoracją na Halloween, upieczmy muffiny albo pączki z dziurką z naszego ulubionego przepisu. Teraz czas na dekorowanie. To jest moment, który dzieci lubią najbardziej, więc zaprośmy je do kuchni. Przygotujmy biały lukier, polewę z gorzkiej czekolady i pisaki oraz inne gotowe ozdoby, dostępne w sklepach cukierniczych. Możemy polać wypieki białym lukrem, a ciemnym pisakiem namalować na nich nietoperze. Albo po nałożeniu polewy z ciemnej czekolady białym pisakiem narysować małe duszki. Gotowe ozdoby w kształcie trupich czaszek albo oczu i zębów pozwolą nam stworzyć niepowtarzalną ozdobę, którą można schrupać.

0
W sklepach cukierniczych są gotowe ozdoby na Halloween, którymi można udekorować wypieki.