Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak rozrobić klej do tapet flizelinowych, proporcje, ile wody?

Należy także pamiętać, że z czasem klej będzie wysychał, a jego zdolności wiążące będą słabnąć.

Co kilka lat potrzebny jest duży remont pomieszczeń w domu. Wiąże się to przede wszystkim z odnowieniem ścian. Najwięcej osób decyduje się na odmalowanie pomieszczenia na ten sam lub inny kolor. Jednak wiele osób zdecydowana jest na kładzenie tapet. Mają one wiele zalet. Jednak przy ich montażu należy zastosować odpowiedni klej. Złe jego przygotowanie może spowodować późniejsze problemy z odpadaniem tapety od ściany. W jaki sposób przygotować się do klejenia tapet?

Przygotowania przed tapetowaniem

0
W jaki sposób przygotować się do klejenia tapet?

Pracę należy zacząć od przygotowania odpowiednich narzędzi. W czasie kładzenia tapety potrzebne będą:

  • miarka,

  • ołówek,

  • nóż,

  • poziomica,

  • szczotka,

  • wałek do tapet,

  • nożyczki,

  • wiadro do kleju,

  • pędzel do kleju,

  • przygotowany stół do tapetowania,

  • miękka gąbka.

Warto zapewnić sobie także odpowiednią ilość czasu i miejsca, aby praca szła sprawnie i nie była co chwilę przerywana z różnych powodów. Może to skutkować zaschnięciem kleju i potrzebą przygotowania nowej mieszaniny.

Odpowiednie podłoże do tapetowania

W kolejnym kroku należy przygotować ściany do tapetowania. Zanim dowiesz się, jak rozrobić klej do tapet i w jakiej proporcji, będziesz musiał zająć się przygotowaniem podłoża pod ten klej. Ściany muszą być gładkie, suche, odtłuszczone, niealkaliczne oraz zagruntowane specjalnym preparatem. Szczególnie ważne jest zneutralizowanie alkalicznych tynków betonowych oraz cementowo-wapiennych, ponieważ pominięcie tego kroku może skutkować przebarwieniami tapet. Jednak dotyczy to przede wszystkim nowych budynków.

W czasie remontu najważniejsze jest zagruntowanie ścian preparatem do gruntowania. Zapewni to większą trwałość i wytrzymałość tapety. Ochroni też ścianę przed niepożądanymi reakcjami.

Jeśli na danej ścianie są jeszcze stare tapety, należy je usunąć z pomocą ciepłej wody, która osłabi wiązanie kleju. Przydatny może być także specjalny preparat do tego celu. Przy grubych warstwach warto ponacinać je w kilku miejscach, aby ułatwić penetrację płynu do odklejania tapet lub ciepłej wody. Jeśli stara tapeta rozdwoiła się i na ścianie pozostała ciągła, niezniszczona warstwa papieru dobrze przylegającego do ściany, może ona posłużyć jako dobry podkład pod nową.

Przed tapetowaniem należy także wypełnić pęknięcia oraz otwory w tynku. Po wyschnięciu szpachli takie miejsca należy oczyścić i wyrównać.


Przygotowanie kleju

Jak przygotować klej do klejenia tapet? Przede wszystkim należy się kierować zaleceniami producenta. W każdym przypadku bowiem proporcje mogą być inne. Stosowanie się do ogólnej zasady może spowodować złe wymieszanie się kleju. Skutkować to będzie szybkim odklejeniem się tapet i potrzebą ponownego remontu.

W jednych preparatach należy stosować proporcję 1 dawki kleju do 80 dawek wody. W innym przypadku opakowanie posiada odmierzoną ilość proszku na litr wody (szczególnie produkty typu "klej na jedną rolkę tapety"). Jednak w każdym przypadku na opakowaniu powinna być przedstawiona dokładna instrukcja mieszania kleju z wodą ze wskazaniem ilości poszczególnych składników.

Należy także pamiętać, że z czasem klej będzie wysychał, a jego zdolności wiążące będą słabnąć. Nie warto mieszać wszystkiego naraz, jeśli prace mogą przeciągnąć się na cały dzień. Lepiej przygotować sobie ilość kleju na najbliższe kilka godzin pracy.

W końcu można przystąpić do tapetowania

Tapetowanie powinno się zacząć od narożnika pomieszczenia od strony okna. Przed nałożeniem kleju należy dokładnie wymierzyć, jak pas będzie potrzebny oraz wyciąć go z rolki. Warto jeszcze raz przymierzyć wszystko przed położeniem, aby upewnić się, że nie powstał gdzieś jakiś błąd.

Istotne są także gniazdka oraz przełączniki. Odmierzanie ich i wycinanie przed nałożeniem tapety jest bardzo trudne. Dlatego warto zdjąć pokrywy wszystkich takich elementów. Przed tym jednak bezwzględnie należy wyłączyć bezpieczniki w domu. Po nałożeniu tapety na miejscu gniazdka lub przełącznika należy naciąć nożykiem odpowiedni otwór.

Po zakończeniu prac warto przez kilka dni unikać przeciągów i nie ciągnąć tapety. Klej zwiąże prawidłowo dopiero w ciągu tygodnia. W tym czasie będzie on trzymał nieco słabiej.


0
Należy także pamiętać, że z czasem klej będzie wysychał, a jego zdolności wiążące będą słabnąć.