Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak wykonać, ułożyć drenaż wokół domu?

Nadmiar wody gruntowej oznacza, że zaleca się zrobienie drenażu opaskowego.

Wokół domu wciąż zalegają małe jeziorka wody po każdych opadach? A może zauważyłeś, że ściany w piwnicy są wilgotne i dosłownie spływa po nich woda całymi strumieniami? To może oznaczać tylko jedno – konieczne będzie odwodnienie gruntu. Sprawdź jak wykonać drenaż, czy zawsze jest potrzebny i co zrobić z nadmiarem wody gruntowej oraz powierzchniowej. Przeczytaj nasz poradnik, a uchronisz swój dom przed zalaniem!

Czy wiesz, jaki masz grunt wokół domu?

Wybranie systemu odwadniającego zależy od warunków wodno-gruntowych.

Zanim przystąpisz do budowy domu, musisz mieć pewność co do gruntu, na którym chcesz postawić bryłę budynku. Chodzi przede wszystkim o kwestię przepuszczalności wody. Dlatego zawsze warto zlecić specjalistom (geotechnikom i geologom) przeprowadzenie badania gruntu. W naturze ciężko uzyskać jeden rodzaj gleby na danym terenie, zwykle podłoże składa się z kilku warstw o różnych własnościach.

Gdy uzyskasz informację o glebie, będziesz wiedzieć, jak wykonać drenaż w sposób prawidłowy, by uniknąć zawilgocenia ścian oraz podmywania fundamentów, których naprawa jest bardzo kosztowna i trudna. Z jaką glebą możesz mieć do czynienia i w jaki sposób przekłada się to na przepuszczalność wody?

Jeśli w gruncie zawarty jest żwir, pospółka oraz piaski gruboziarniste – podłoże charakteryzuje bardzo dobra przepuszczalność. Piaski o różnych lub średnich ziarnach, a także kruche piaskowce odznaczają się dobrą przepuszczalnością, lessy i piaski drobnoziarniste – średnią. Piaskowce oraz piaski pylaste słabo przepuszczają wodę, natomiast glina oraz ił wykazują zerową przepuszczalność.

Odwierty i badania geotechniczne – po co się je robi?

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego zlecanie badań i oceny warunków wodno-gruntowych Twojej działki są potrzebne. Sporo kosztują i zwykle trzeba takich odwiertów wykonać co najmniej kilka, a jeśli podłoże wykazuje zmienną strukturę warstw podłoża – nawet kilkanaście.

Odpowiedź jest prosta – znając poziom wód gruntowych oraz stopień przepuszczalności wody, jesteś w stanie wybrać najlepszą możliwą lokalizację do postawienia domu na działce. Jeśli zbytnio nie masz wyboru co do lokalizacji – przynajmniej zyskasz wiedzę, która pozwoli Ci ustalić, jak wykonać drenaż wokół domu. Jeśli dom ma mieć piwnice, odwierty wykonuje się na głębokości od 3 do 6 m. Brak podpiwniczenia „spłyca” odwierty do 3 m.

Czym jest drenaż? To dopasowany do potrzeb system odwadniający, dzięki któremu pozbywasz się nadmiaru wody z podłoża wokół domu. Składa się głównie z rurek i studzienek drenarskich, a w przypadku odwodnienia liniowego – korytek i rusztów.

Jak wykonać drenaż?

Wybranie systemu odwadniającego zależy od warunków wodno-gruntowych. Nadmiar wody gruntowej oznacza, że zaleca się zrobienie drenażu opaskowego. Z kolei nadmierna ilość gromadzonej wody powierzchniowej skłania do wykonania odwodnienia liniowego.

Jak wykonać drenaż opaskowy? Należy wokół budynku, możliwie najbliżej fundamentów, zrobić wykop, w którym następnie umieszczamy równolegle do ścian rury drenarskie owinięte otuliną. W miejscu załamania tras umieszcza się studzienki rewizyjne (zbierają osadzający się piasek). Na koniec systemu montuje się studzienkę zbiorczą, która łączy drenaż z rurą kanalizacyjną. Całość zasypuje się obsypką wykonaną ze żwiru, otoczaków albo keramzytu, a następnie przykrywa gruntem rodzimym.

Odwodnienie liniowe stosujemy tam, gdzie mamy do czynienia z nieprzepuszczalnym podłożem (glina, ił), również tym utwardzonym. Ten system składa się głównie z korytek i rusztów. Korytko wkopuje się w podłoże tak, by ruszt znajdował się mniej więcej 3–5 mm poniżej powierzchni terenu. Podczas układania korytek należy pamiętać o zachowaniu spadku (2–3 mm na metr) w kierunku ciągu odwadniającego. Ruszt stanowi widoczny element, dlatego najczęściej wybiera się go pod względem wizualnym. Nie zapominajmy o dopuszczalnych obciążeniach ciągów odwodnieni – system dobieramy także na tej podstawie (np. bierzmy pod uwagę ciężar samochodu podczas codziennego parkowania lub przejazdu do garażu).

Drenaż to dopasowany do potrzeb system odwadniający, dzięki któremu pozbywasz się nadmiaru wody z podłoża wokół domu.