Oświetlenie LED cieszy się rosnącą popularnością. Fakt ten wcale nie jest zadziwiający, kiedy weźmiemy pod uwagę bardzo wysoką energooszczędność i długą żywotność diod LED. Oświetlenie to oferowane jest w wielu różnych formach, barwach i rozmiarach. Jedną z opcji są taśmy LED. Dzięki łatwemu montażowi, energooszczędności oraz możliwości ukrycia w zakamarkach stają się coraz częściej wybieranym elementem dekoracyjnym wielu mieszkań. Sprawdźmy, jak przykleić taśmę LED do sufitu.
Oświetlenie LED – zalety
Lampy LED-owe opierają swoje działanie na zastosowaniu diod elektroluminescencyjnych. Charakteryzuje je bardzo wysoka energooszczędność. W porównaniu ze zwykłymi lampami żarowymi o mocy 60 W, 10-watowa lampa LED będąca jej odpowiednikiem pozwala na oszczędność rzędu około 50 złotych rocznie przy założeniu, że będziemy używać oświetlenia średnio 5 godzin dziennie. Są to jedynie szacunki, jednak kwota 50 złotych w skali roku nie jest ogromna. Biorąc pod uwagę oświetlenie całego mieszkania lub domu, okazuje się, że dzięki oświetleniu LED nasz budżet rodzinny może zostać powiększony nawet o setki złotych. Również długa żywotność (do nawet kilkunastu lat) diod LED przemawia za ich użyciem. Jest to inwestycja na lata, przyjazna dla naszych portfeli i środowiska.
Jedną z najpopularniejszych obecnie metod dekoracyjnego oświetlenia z wykorzystaniem diod elektroluminescencyjnych są taśmy LED. Efekty, jakie można uzyskać dzięki takiej taśmie, są powalające, jednak przy ich montażu warto pamiętać o kilku szczegółach, które pozwolą uniknąć typowych pomyłek. Zatem, jak przykleić taśmę LED do sufitu?
Jak przykleić taśmę LED do sufitu? Gdzie ją umieścić?
Nie ma jednego i idealnego miejsca umieszczenia taśmy LED. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwanych efektów. Jednak najpopularniejszym miejscem do montażu jest zazwyczaj sufit. Stosować można przy tym wiele rozwiązań, poniżej zostały omówione dwa najpopularniejsze. O czym warto pamiętać przy przyklejeniu taśmy LED do sufitu? Przede wszystkim postarajmy się, aby była ona jak najmniej widoczna. Taśma sama w sobie nie wygląda atrakcyjnie, a dodatkowo światło bezpośrednio płynące z diody, jest ostre i nieprzyjemne dla oczu. Warto zadbać, aby diody zostały ukryte, dzięki czemu światło docierające do domowników będzie rozproszone i nie będzie razić.
Montaż taśmy LED na gzymsie
W przypadku posiadania przez nas sufitu podwieszanego i gzymsu najgorszą część pracy mamy za sobą. O ile przyklejenie samoprzylepnej taśmy LED na wyczyszczony wcześniej sufit trudne nie jest, o tyle samodzielne wykonanie sufitu podwieszanego z uwzględnieniem gzymsu posiadającego odpowiednie załamanie na taśmę LED, byłoby zadaniem trudnym. Przyklejając taśmę, starajmy się, aby była ona skrzętnie ukryta przed wzrokiem, dzięki czemu naszych oczu nie będzie drażnić ostre światło diod. Osiągniemy elegancki efekt rozproszonego światła rozchodzącego się dookoła sufitu. Montaż taśmy LED w suficie podwieszanym pozwala łatwo schować zasilacz LED, można po prostu wsunąć go w otwór rewizyjny.
Montaż taśmy LED na listwie
Jak przykleić taśmę LED do sufitu na listwie? Jeśli w projekcie sufitu nie został uwzględniony gzyms z załamaniem, w którym moglibyśmy ukryć taśmę LED, to nie ma się co martwić. Nic straconego. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele list oświetleniowych. Są to konstrukcje o najróżniejszych kształtach i rozmiarach. Dzięki temu, że są wykonane z twardego styropianu, dodatkowo wzmacnianego kwarcem i żywicą, są lekkie i wytrzymałe. Tego typu listwę można umieścić przy podłodze, na ścianie lub na suficie. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwanego efektu.
Mocowanie takiej styropianowej listwy nie jest zbyt trudne i spokojnie może wykonać je osoba bez większego doświadczenia w pracach remontowych. W internecie dostępnych jest wiele filmików instruktażowych. Na pewno potrzebować będziemy piły kątowej 45–90 stopni, klej montażowy oraz masę do łączeń. Listwę za pomocą piły odpowiednio przycinamy, a później „na sucho” przykładamy do miejsca, w którym chcemy ją przytwierdzić, sprawdzamy, czy dobrze przylega. Jeśli tak, to nakładamy klej montażowy i mocujemy listwę w wybranym miejscu. Listwy nie mogą ściśle przylegać do siebie i do powierzchni, powinniśmy zostawić około 1 do 2 milimetrów szczeliny, którą ostatecznie wypełnimy masą do łączeń.