Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak przycinać róże - kiedy przycinać róże pnące na zimę?

Większość róż pnących kwitnie co najmniej dwukrotnie w każdym sezonie wegetacyjnym.

Przycinanie róż gwarantuje, że rośliny będą rosły bujnie, a kwiaty obficie rozkwitały każdego roku. W przeciwnym razie pnące okazy mogą stać się plątaniną gałęzi z niewielką liczbą kwiatów. Przycinanie róż, choć często uważane za skomplikowane, nie jest trudne, jeśli postępuje się zgodnie z poniższym przewodnikiem tłumaczący wszystkie szczegóły dotyczące tego, kiedy i jak przycinać róże.

Kiedy przycinać róże pnące?

Przycinanie róż gwarantuje, że rośliny będą rosły bujnie.

Róże pnące to rośliny, które dodają ogrodowi zróżnicowanej wysokości roślin i pięknych kwiatów w różnych barwach. Prawie wszystkie okazy pnące oferują więcej niż jeden kwiatostan, a czas na przycinanie to okres od jesieni do zimy, kiedy róża jest w stanie spoczynku — zwykle tuż po przekwitnięciu kwiatów, między grudniem a lutym. Jesienią można dodatkowo skrócić lub podwiązać długie pędy, aby zapobiec ich uszkodzeniu przez silne wiatry. W tym okresie łatwiej jest też zauważyć, co się robi i jak operuje sekatorem, gdy róża nie jest ulistniona. Poza tym kwiat w tym okresie lepiej reaguje na zabiegi, a następnej wiosny powinien bujnie odrosnąć.

Chore gałęzie usuwaj jako pierwsze

Większość róż pnących kwitnie co najmniej dwukrotnie w każdym sezonie wegetacyjnym: najpierw na starszych gałęziach, a następnie na przyrostach w bieżącym sezonie. Przycinanie ich w okresie spoczynku, w połowie lub pod koniec zimy, pozwala uzyskać wiele kwiatów pod koniec sezonu. 

Jak przycinać róże? Najlepiej rozpoczynać przycinanie od usunięcia jak największej ilości liści z każdej róży. Pomaga to zapobiegać chorobom, ponieważ usuwa uśpione zarodniki grzybów, a także pozwala zobaczyć strukturę rozgałęzień róży podczas przycinania. Jeśli któreś ze starszych, zdrewniałych pędów nie kwitły dobrze w poprzednim sezonie, je również należy przyciąć. Wszystkie pędy, które przerosły swoją podporę, powinny być wstępnie przycięte, aby przywrócić je do pionu. Warto też usunąć wszystkie krzyżujące się lub niezręcznie ułożone gałęzie.

Pamiętaj! Zdezynfekuj sekatory przed przejściem do następnej rośliny, zanurzając je w 25-procentowym roztworze wybielacza, przecierając antyseptyczną chusteczką lub spryskując komercyjnym środkiem dezynfekującym. W ten sposób zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się chorób i grzybów na roślinie.

Dokładnie obejrzyj gałęzie i pędy kwiatów

Po przycięciu niepożądanych gałęzi należy się cofnąć i przyjrzeć temu, co pozostało. Wybierz gałęzie, które będą stanowić główny szkielet rośliny w nadchodzącym sezonie. Szukaj silnych, zdrowych pędów z dużą liczbą nabrzmiałych pąków lub pędów bocznych (zwanych lateralami). Potrzeba wystarczająco dużo silnych pędów na różnych wysokościach, aby pokryć podporę od góry do dołu bez krzyżowania się. Wszystkie gałęzie, które nie spełniają tych kryteriów, usuń.

Jak przycinać róże pnące?

Najlepiej zaczynać przycinanie od najniższych pędów. Odczep każdą gałąź po kolei i przytnij ją tak, aby pasowała do podpory, upewniając się, że przycinasz ją wystarczająco daleko, aby uwzględnić nowy wzrost. Następnie skróć każdy z pędów bocznych do dwóch do pięciu pąków, zawsze tnąc około 0,5 cm powyżej i równolegle do pąka. Następnie ponownie przywiąż główną gałąź do podpory, utrzymując ją tak blisko poziomu, jak to tylko możliwe. 

W związku z tym, że róże pnące nie mają czółek, korzonków ani wijących się pędów, które pomagałyby im trzymać się podpór, potrzebują pomocy, aby pozostać na swoim miejscu. W tym celu należy użyć plastikowych opasek zaciskowych, które rozciągają się wraz ze wzrostem pędów. Jeśli po przymocowaniu gałązka nadal wystaje poza podporę, na koniec należy przyciąć jej nadmiar.

Rodzaje obramowań dla róż pnących

Róże kwitnące poziomo 

Róże kwitną najobficiej, gdy ich pędy biegną poziomo, dlatego pnącza przytrzymywane przy ścianach, ogrodzeniach lub kratach radzą sobie najlepiej, gdy wiele długich gałęzi rozchodzi się szerokimi łukami po powierzchni podpory.

Róże w układzie zygzakowatym — wąskie kraty lub ściany

W przypadku ograniczonej przestrzeni lepiej prowadzić róże w zygzakowatym układzie, aby jak największa część pędów znajdowała się w poziomie.

Róże rosnące na słupku

Róże rosnące na słupie czy też filarze zwykle najlepiej wyglądają z dwoma lub trzema pędami owiniętymi łagodnymi spiralami wokół podpory.

Pamiętaj, że celem przycinania pnączy jest obłożenie ich podpór zdrowym, silnym wzrostem, który w nadchodzącym sezonie zaowocuje dużą ilością wysokiej jakości kwiatów. Dlatego warto przycinać róże regularnie i cieszyć się ich pięknem każdego roku.

 

Róże pnące to rośliny, które dodają ogrodowi zróżnicowanej wysokości roślin i pięknych kwiatów w różnych barwach.