Storczyki to bardzo popularne kwiaty domowe. Swoją popularność zawdzięczają pięknym kwiatom oraz długiemu czasowi kwitnienia. W zależności od odmiany spotkać można dużą różnorodność kwiatów. Z drugiej strony, są one przystępne cenowo. Jednak należy je odpowiednio przesadzać do właściwych doniczek. Złe podejście do tego zadania może skutkować uschnięciem rośliny lub problemem z jej rozwojem. Sprawdź, w jaki sposób najlepiej przesadzać storczyki, aby zachować ich piękno na długi czas.
Storczyk do każdego domu
W wielu domach można spotkać najczęściej uprawianą odmianę storczyka, czyli Phalaenopsis. Jest to łatwo dostępna roślina, a dodatkowo dość tania. W naturalnych warunkach rozwijają się one na pniach oraz dużych gałęziach drzew. Jednak w sklepach dostępne są w małych doniczkach z luźnym podłożem. Jak jednak uprawiać taką roślinę?
Warunki w domu nie przypominają naturalnych warunków rozwoju storczyków. Często brakuje im odpowiedniej ilości światła. Zdarza się nieraz przelać tę roślinę, co szybko prowadzi do gnicia jej korzeni, które uszkodzone szybko doprowadzą ją do zamierania.
Jeśli tylko coś złego dzieje się ze storczykiem, w pierwszej kolejności należy właśnie sprawdzać jej korzenie. Jeśli nie są jędrne i jasnozielone, to należy roślinę przesadzić w nowe miejsce.
Jak przesadzić storczyka?
Warto zacząć od tego, że przesadzanie tej rośliny to podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Należy go przeprowadzać średnio co dwa lata. Wynika to z faktu, że podłoże w doniczce ulega rozkładowi. Z czasem zbija się coraz mocniej, a delikatne korzenie storczyka mają utrudniony dostęp do powietrza. Także skład ziemi z czasem się zmienia. Dlatego też warto wiedzieć, jak przesadzić storczyka, aby utrzymywał on swój piękny wygląd przez wiele lat.
Aby przeprowadzić zabieg we właściwy sposób, należy stosować się do kilku istotnych zasad. Przede wszystkim nie każda pora roku się do tego nadaje, należy także przygotować odpowiednio ziemię w nowej doniczce.
Najlepszy okres do przesadzania storczyków to wiosna. Uszkodzone korzenie w tym okresie regenerują się najszybciej. Jednak nie zawsze warto czekać aż do wiosny. Jeśli korzenie są mocno uszkodzone, a roślina akurat nie kwitnie, można przesadzić ją także w innym czasie.
Do sadzenia storczyków używać należy specjalnego podłoża o bardzo przewiewnej strukturze. Ułatwia to dostęp do powietrza. W skład takiego podłoża wchodzi kora sosnowa, keramzyt oraz torf wysoki, który długo utrzymuje wodę.
Najczęściej wykorzystuje się do storczyków przeźroczyste doniczki z odpowiednim dnem. Dzięki im można regularnie obserwować stan korzeni i szybko reagować w razie problemów.
Zobacz nasze projekty w kategorii Taras ogrodowy
Czas przystąpić do przesadzania storczyka
Jak przesadzić storczyka szybko i skutecznie? Najpierw należy przygotować wszystkie potrzebne materiały. W tym szczególnie doniczkę, podłoże, nożyczki lub sekator. Przed samym przesadzaniem warto też podlać roślinę, aby jej korzenie były bardziej sprężyste i nie złamały się w czasie pracy.
Gdy wszystko jest gotowe, można przystąpić do przesadzania. Ostrożnie i delikatnie wyciągamy storczyka ze starej doniczki. Nie zawsze będzie to łatwe. Jeśli korzenie są zbyt duże, warto przeciąć starą doniczkę, aby ułatwić wydostanie się rośliny.
Z korzeni usuwamy stare podłoże tak, by nie uszkodzić rośliny. Oczyszczone korzenie należy dokładnie obejrzeć i usunąć uschnięte, zgniłe oraz martwe odgałęzienia. Po tym zabiegu storczyk jest gotowy do posadzenia.
Na spód doniczki wsypujemy odrobinę świeżego podłoża. Następnie delikatnie układamy korzenie rośliny i przysypujemy je nowym podłożem. Pamiętać należy, by nie ugniatać ziemi w doniczce. Po pierwsze, w ten sposób łatwo można uszkodzić delikatne korzenie storczyka. Po drugie natomiast, podłoże powinno być luźne i przewiewne. Ubicie go spowoduje, że za kilka miesięcy storczyk znów będzie wymagał przesadzenia.
Po przesadzeniu roślinę podlewamy po kilku dniach, natomiast kilka tygodni później można dodać odpowiedniego nawozu.