Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak przesadzić duże tuje - przesadzanie starych tui

Przesadzanie tui, które rosły w danym miejscu więcej niż pięć lat, należy przygotować do procesu już rok wcześniej.

Tuje, inaczej zwane także żywotnikami, to jedne z najpopularniejszych iglaków, które spotkać można w ogrodzie. Efektowne rośliny z rodziny cyprysowatych w wyjątkowy sposób zdobią ogród czy działkę, gwarantując jednocześnie dawkę prywatności, skutecznie odgradzając jej teren od sąsiadów. Tuje to rośliny, które charakteryzują się nie tylko pięknym wyglądem, ale także charakterystycznym, delikatnym, przyjemnym zapachem. Na forach ogrodniczych często pojawia się pytanie: jak przesadzić duże tuje? Czynność ta nie należy do najprostszych, jednak ścisłe stosowanie się do najważniejszych wskazówek, pozwoli nam osiągnąć jej satysfakcjonujący efekt.

Przesadzanie tui – podstawy 

Tuje, inaczej zwane także żywotnikami, to jedne z najpopularniejszych iglaków.

Jeśli planujemy przesadzanie tui, powinniśmy przede wszystkim dowiedzieć się, która pora roku będzie na to najlepsza. Optymalnym czasem na przesadzenie tui, zarówno młodej, jak i starszej, jest późna wiosna, czyli maj. W tym czasie roślina nie będzie narażona na ewentualne przymrozki, mając jednocześnie odpowiednią ilość czasu na przystosowanie się i aklimatyzację przed nadejściem kolejnej zimy. Jeżeli z jakichś powodów nie możemy przesadzić tui w maju, powinniśmy zrobić to w lipcu lub sierpniu. Przesadzając tuję podczas upalnych, wakacyjnych miesięcy, musimy jednak pamiętać o jej regularnym podlewaniu. 

Tuje to rośliny, które nie zawsze przyjmują się w nowym miejscu, dlatego też tak ważne jest podążanie za najistotniejszymi instrukcjami. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo powodzenia zabiegu, należy przede wszystkim starannie zadbać o wykopanie rośliny z możliwie największą częścią korzenia. Podczas wyciągania tui musimy także uważać, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego – będzie on bowiem pełnił kluczową rolę w etapie aklimatyzacji rośliny w nowym miejscu. 

Przesadzanie dużych tui –  krok po kroku

Przesadzanie tui, które rosły w danym miejscu więcej niż pięć lat, należy przygotować do procesu już rok wcześniej. Konieczne jest bowiem odpowiednie przycięcie korzeni, tak aby roślina mogła wypuścić młode pędy, które pozwolą jej lepiej zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Aby przyciąć korzenie tui, należy w odległości około pół metra od jej pnia, wykopać rów o głębokości między 40 a 60 cm. Korzenie, które widoczne będą w wykopanym przez nas rowie, należy usunąć przy pomocy sekatora ogrodowego lub piłki. Po podcięciu korzeni należy zasypać rowek kompostem i świeżym torfem. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o regularnym podlewaniu tui, szczególnie na kilka dni przed planowanym przesadzeniem. Pozwoli to uzyskać efekt bardziej zwartej, a więc łatwiejszej do przeniesienia bryły korzeniowej.

Teraz możemy już przystąpić do właściwego przesadzania rośliny. Zanim jednak wykopiemy tuję z jej pierwotnej lokalizacji, musimy odpowiednio przygotować dla niej nowe miejsce. Konieczne jest dokładne skopanie ziemi i wykopanie dołka, którego objętość będzie większa niż system korzeniowy tui. Wykopany dół należy wysypać porcją świeżej ziemi oraz kompostem. Należy sprawdzić, czy umieszczona w dole tuja będzie rozwijać się na poziomie zbliżonym do poprzedniego. Po zasypaniu dołu należy obficie podlać tuję, pamiętając o tym, aby regularnie powtarzać tę czynność przez najbliższe tygodnie. 

O tym, czy nasz zabieg zakończył się pełnym powodzeniem, będziemy mogli dowiedzieć się po upływie kilku tygodni. Jeśli nie zauważymy na powierzchni tui suchych, pomarańczowych lub brązowych pędów, to znak, że roślina przyjęła się w nowym miejscu.  

Aby pomóc tui odpowiednio zaaklimatyzować się w nowym miejscu, a także zabezpieczyć ja przed ewentualnymi zagrożeniami, warto pamiętać o istotnych szczegółach, a także podjąć kilka dodatkowych kroków. Bardzo ważne jest, aby zasypać dolną część wykopu kompostem; nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj podłoża, którym zasypiemy przesadzoną już tuję. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie do tego lekko kwasowego podłoża z dodatkiem mielonej kory, która zabezpieczy roślinę przed pojawieniem się groźnych grzybów. Szczególnie dobrze sprawdza się w tej roli kora sosnowa. Po przesadzeniu warto również wprowadzić w świeżą ziemię specjalną mikoryzową szczepionkę, która dodatkowo przyspieszy i ułatwi tui aklimatyzację. 


Tuje to rośliny, które charakteryzują się nie tylko pięknym wyglądem, ale także charakterystycznym, delikatnym, przyjemnym zapachem.