Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną?

Aby przekształcić działkę rolną w budowlaną, muszą zostać podjęte dwie decyzje – o odrolnieniu działki oraz o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej.

Chcesz zamieszkać na wsi i szukasz właściwej działki? Nie wiesz, czy na działce rolnej możesz postawić dom? Masz działkę o przeznaczeniu rolnym i zamierzasz zmienić sposób jej użytkowania? W tym artykule dowiesz się, jak przekształcić działkę rolną na budowlaną, jakie są przepisy, ile trwają formalności i jaki jest koszt odrolnienia działki.

Czym się różni działka rolna od budowlanej?

0
Nie każdą działkę rolną można zmienić w budowlaną.

Jeśli chcesz postawić dom, potrzebujesz działki budowlanej. Według przepisów jest to nieruchomość, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w infrastrukturę spełniają wymagania niezbędne do budowy domu lub innego obiektu budowlanego. Tyle, jeśli chodzi o prawo, a jak wygląda to w praktyce?

W dużym skrócie działka taka nie może spełniać funkcji rolnej. Nie mogą to być grunty orne, sady, pastwiska czy łąki. Jeśli chcesz na takiej działce postawić jakiś budynek, musisz ją przekształcić na działkę budowlaną. 

O co chodzi z przekształceniem działki rolnej w budowlaną?

Przekształcenie działki rolnej na budowlaną to jej odrolnienie i uznanie za odpowiednią do budowy domu. Decyzja ta należy do władz administracyjnych i zależy od powierzchni działki. Przepisy dla indywidualnych inwestorów, którzy chcą odrolnić niewielki kawałek ziemi i postawić dom, są dużo prostsze, a wymagania łatwiejsze do spełnienia niż możliwość odrolnienia dużych terenów np. pod budowę osiedla przez dewelopera. 

Które działki rolne można przekształcić na budowlaną?

Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną? Po pierwsze, musisz wiedzieć, że nie każdą działkę rolną można zmienić w budowlaną. Zgodnie z przepisami wolno odrolnić nieużytki i grunty, które mają klasę IV, V albo VI, czyli są mało przydatne do produkcji rolnej. Odrolnienie ziemi wyższej klasy niż IV jest możliwe tylko za zgodą ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Decyzję o odrolnieniu gruntów niższych klas podejmują władze gminy lub miasta.

Aby indywidualny inwestor i właściciel działki rolnej mógł ją przekształcić łatwo na działkę budowlaną bez oglądania się na kwestię klasy ziemi, musi ona spełniać inne wymagania. Działka rolna powinna mieć więc powierzchnię nie większą niż 500 m2, a minimum połowa powierzchni gruntu powinna znajdować się w obszarze zwartej zabudowy. Inny konieczny warunek to położenie w odległości nie większej niż 50 m od innej, najbliższej działki budowlanej, oddalenie od drogi publicznej o nie więcej niż 50 m. Jeśli Twoja działka spełnia wszystkie te wymogi, a jednocześnie ma klasę od I do III, nie musisz ubiegać się o zgodę ministerstwa. 

Jak wygląda proces odrolnienia działki? Jakie są kolejne etapy?

Aby przekształcić działkę rolną w budowlaną, muszą zostać podjęte dwie decyzje – o odrolnieniu działki oraz o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej. Najpierw musisz legalnie nabyć ziemię, co nie jest teraz łatwe, ponieważ od 2019 roku obowiązują przepisy mówiące o tym, że inwestor, który nie jest rolnikiem, może kupić ziemię nie większą niż 1 hektar. Przy większej powierzchni trzeba uzyskać zgodę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który ma też prawo pierwokupu w przypadku działek o metrażu większym niż 30 arów. 

Kolejny krok to sprawdzenie, czy działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli tak, trzeba złożyć wniosek o zmianę przeznaczenia gruntu (w urzędzie gminy). Jeśli działka nie jest w MPZP, musisz złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy (w urzędzie gminy), a później (już w starostwie) wniosek o wyłącznie gruntów z produkcji rolnej. Dopiero po uzyskaniu wszystkich dokumentów i decyzji, wolno ci rozpocząć proces budowy domu. 

Jak długo trwa i ile kosztuje wydanie decyzji o przekształceniu działki rolnej w budowlaną?

Wniosek o wydanie warunków zabudowy działki trwa maksymalnie 2 miesiące. Tyle samo trwa także oczekiwania na decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej. Musisz więc przygotować się na kilka miesięcy oczekiwania. 

Przekształcenie działki rolnej na budowlaną jest też niestety drogie. Musisz to dokładnie przemyśleć, zanim zaczniesz się zastanawiać, czy i jak przekształcić działkę rolną na budowlaną. Stawki za trwałe wyłączenie gruntów rolnych z produkcji zależą od klasy ziemi. Cena za hektar ziemi I klasy może wynieść nawet ponad 400 tys. zł. Z kolei za hektar ziemi klasy piątej płaci się ponad 100 tys. zł. Oprócz tego są jeszcze inne opłaty roczne. Cały proces może okazać się znacznie bardziej kosztowny niż zakup teoretycznie droższej, ale już przekształconej działki budowlanej. 


0
. Odrolnienie ziemi wyższej klasy niż IV jest możliwe tylko za zgodą ministra rolnictwa i rozwoju wsi.