Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak przechowywać opony w garażu?

Jednym z najlepszych miejsc do przechowywania opon jest piwnica oraz garaż.

Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy na zlecanie przechowywania Twoich opon w warsztacie, możesz składować je w swoim garażu. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby przetrwały czas leżakowania do kolejnego sezonu. Jak przechowywać opony w garażu? Czy znajdziesz odpowiednie miejsce do składowania opon? Sprawdź, czego należy się wystrzegać, a o czym warto pamiętać. Przedłuż życie swoich opon dzięki naszym poradom.

Gdzie przechowywać opony?

Nie zaleca się przechowywanie opon na otwartej przestrzeni, nawet pod przykryciem.

Jednym z najlepszych miejsc do przechowywania opon jest piwnica oraz garaż. Pomieszczenia te powinny spełniać kilka istotnych warunków – jak przechowywać opony? Przede wszystkim wybierz miejsce suche. Wilgoć nie sprzyja składowaniu czegokolwiek. Zwłaszcza felgi mogą ucierpieć od wilgoci, ponieważ zaczną korodować, a to oznacza konieczność ich wymiany na nowe. Opony także są narażone na niszczycielskie działanie wilgoci – guma parcieje, znacznie skracając swoją zdatność do użytku.

Kolejna istotna kwestia – wybieraj miejsce ciemne. Nie zaleca się przechowywanie opon na otwartej przestrzeni, nawet pod przykryciem. Opony składujemy w miejscu o ograniczonym nasłonecznieniu, najlepiej z dala od okien i innych źródeł światła dziennego. 

Na koniec, szukaj miejsca z dala od wszelkiej chemii. Usuń z najbliższego otoczenia wszelkie smary, oleje i rozpuszczalniki. Jeśli zachodzi taka konieczność, zabezpiecz podłoże , aby uniknąć kontaktu opony z ewentualnym rozlanym środkiem chemicznym.

Sposób składowania opon

Gdy już wiemy gdzie, czas zastanowić się nad tym, jak przechowywać opony. Jeżeli składujesz opony bez felg, masz dwie opcje:

  • składujesz luzem, pionowo albo

  • poziomo „na stosie”, czyli jedna na drugiej.

Pod żadnym pozorem nie wolno zawieszać opon bez felg na hakach. Możesz w ten sposób zniszczyć oponę, odkształcając ją bezpowrotnie. Dodatkowo, co kilka tygodni należy opony obracać, co zapobiegnie deformacjom. Opony składowane pionowo przesuwasz, natomiast dolne opony ze stosu przenosisz na górę.

Jeśli z kolei przechowujesz opony kompletne (a więc z felgami), możesz to zrobić:

  • wieszając opony na hakach do opon,

  • ustawiając je poziomo na stosie, np. na stojaku na opony.

Tutaj unikamy haków, które mogą zniszczyć felgi. Nie ma potrzeby przekładania i obracania opon z felgami co kilka tygodni.

Przygotowanie opon do sezonowania

Jak przechowywać opony w prawidłowy sposób? Pamiętaj o tej kolejności, zanim odstawisz opony na kolejny sezon.

  1. Dokładnie oczyść opony. O tym fragmencie nie można zapominać, zwłaszcza po sezonie zimowym, gdy nasze opony narażone są na kontakt z solą i piaskiem. Aby umyć opony, użyj myjki ciśnieniowej, ewentualnie wody z mydłem. Felgi również należy wyczyścić.

  2. Osusz opony. Wilgoć działa niszczycielsko na opony oraz felgi.

  3. Unikaj bezpośredniego kontaktu opon z podłożem. W tym celu najlepiej umieszczać opony na stojaku lub zabezpieczać przestrzeń pomiędzy podłożem a oponą tekturą czy workami.

Szczerze polecamy umieszczenie opon w osobnych workach, najlepiej zapakowanych próżniowo – wystarczy z worka z tworzywa (np. worek na liście) odessać powietrze odkurzaczem. Możesz także włożyć opony do specjalnych pokrowcach, jednak one nie zapewniają szczelności. Chodzi tutaj przede wszystkim o uniknięcie zetknięcia z kurzem i wilgocią. Alternatywnym rozwiązaniem, będącym jednocześnie podwójnym zabezpieczeniem, będzie umieszczenie opon w workach, a następnie – w pokrowcach. Pamiętaj – przed włożeniem opon upewnij się, że zarówno opony jak i worek są całkowicie suche oraz pozbawione wilgoci.

Przed rozpoczęciem kolejnego sezonu sprawdź, jak teraz wyglądają opony. Upewnij się, że w trakcie leżakowania nie doszło do zalania opon, nie rozwinął się grzyb przez nieszczelne worki, nie skorodowały felgi, itd. Jeśli coś wzbudza Twoją niepewność – udaj się do wulkanizatora. To samo dotyczy sytuacji, gdy wymieniasz opony samodzielnie. Po wymianie zgłoś się do specjalisty, który oceni stan opon oraz sprawdzi geometrię kół. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Przed rozpoczęciem kolejnego sezonu sprawdź, jak teraz wyglądają opony.