Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak profesjonalnie położyć silikon?

Specjalne preparaty dostępne na rynku w łatwy sposób usuwają uszczelnienie.

Jak kłaść silikon tak, aby zadbać o odpowiednie wykończenie urządzeń sanitarnych? Warto dowiedzieć się, jak położyć silikon w odpowiedni sposób, by spełniał swoją funkcję przez lata i nie wymagał ponownego aplikowania po krótkim czasie. Kolejnym istotnym zagadnieniem jest to, czy można nakładać silikon na silikon. Przed przystąpieniem do uszczelniania urządzeń sanitarnych należy zapoznać się z tym, jak korzystać z silikonu sanitarnego.

Zastosowanie silikonu

Silikon stosuje się do wypełniania szczelin, pomiędzy armaturą a blatami czy ścianami.

Przed przystąpieniem do uszczelniania urządzeń sanitarnych, należy zapoznać się z tym, jak korzystać z silikonu sanitarnego i jakie jest jego zastosowanie. Silikon sanitarny znajduje zastosowanie przede wszystkim w łazienkach i kuchniach. Jego zadaniem jest uszczelnienie szczelin przy m.in. brodziku prysznicowym, zlewie, umywalce. Ponadto stosuje się go do wypełniania szczelin, pomiędzy armaturą a blatami czy ścianami. Przez to uniemożliwiamy rozwój grzybów w wilgotnych szczelinach. Silikon sanitarny stanowi z tego względu bardzo ważny element każdego remontu, ponieważ jest używany w dużych ilościach przy wykańczaniu łazienek i kuchni. 

Niekiedy musi być też uzupełniony, ponieważ poprzednio położona warstwa preparatu jest już zużyta. Najczęściej sygnałem do zmiany okazuje się nalot lub pojawiający się grzyb na warstwie uszczelniacza. Z tego względu warto wiedzieć, jak usunąć i jak położyć silikon sanitarny w odpowiedni sposób i co trzeba zrobić, aby odpowiednio przygotować do tego powierzchnię. 

Czy można nakładać silikon na silikon?

W niektórych przypadkach stara warstwa silikonu delikatnie pęka, ale nie jest jeszcze widocznie zużyta. Wtedy pojawia się pytanie, czy można nakładać silikon na silikon. Niestety ten sposób nie jest korzystny. Przy zaobserwowaniu oznak zużycia utwardzacza powinno się każdorazowo usunąć starą warstwę silikonu i założyć nową. 

Czemu to takie ważne? Jeśli nałożymy silikon na zużytą lub uszkodzoną poprzednią warstwę, tego typu utwardzenie okaże się po prostu bardzo nietrwałe. Z tego względu niedługo i tak będzie potrzebna wymiana na nowy. Dlatego warto dowiedzieć się, jak położyć silikon i zastosować się do tych wskazówek już na etapie, w którym zaobserwujemy wady obecnie położonego w szczelinach uszczelnienia. 

Jak położyć silikon? Praktyczne wskazówki

W przypadku, gdy najpierw trzeba usunąć starą warstwę silikonu sanitarnego i przygotować szczeliny do przyjęcia nowej, należy wykazać się szczególną ostrożnością. Pierwszym krokiem w takiej sytuacji powinno być użycie ostrego, niewielkiego nożyka, którym powoli i dokładnie wytniemy starą warstwę uszczelniacza. Jeśli szczelina jest na tyle mała, że usunięcie silikonu w sposób mechaniczny jest utrudnione lub wręcz niemożliwe, warto zdecydować się na zrobienie tego przy pomocy środków chemicznych. Specjalne preparaty dostępne na rynku w łatwy sposób usuwają uszczelnienie, którego pozostałości zbiera się za pomocą szpachelki. Po usunięciu starej warstwy wystarczy wyczyścić szczelinę i można przystąpić do nakładania nowego silikonu sanitarnego.

Jak kłaść silikon po usunięciu starej warstwy uszczelniacza lub po raz pierwszy? Na początku warto zabezpieczyć powierzchnię wokół styku szczeliny. Najłatwiejszym sposobem, by to osiągnąć, jest użycie zwyczajnej taśmy malarskiej – nie jest to jednak konieczne. Następnie można przystąpić do aplikacji silikonu sanitarnego, najlepiej za pomocą szpachelki lub specjalnego pistoletu do silikonu. Wybór odpowiedniego narzędzia zależy od preferencji, ponieważ położenie silikonu sanitarnego za pomocą szpachelki jest zdecydowanie prostsze. Jeśli jednak podczas kładzenia nowej warstwy liczy się czas, warto dowiedzieć się, jak położyć silikon za pomocą specjalnego pistoletu. To rozwiązanie zdecydowanie zmniejsza długość wykonywanej czynności.

Po wybraniu narzędzia należy rozpocząć pracę nad wypełnianiem szczeliny silikonem. Pierwsza warstwa uszczelniacza powinna być grubsza niż miejsce, które chcemy wypełnić. Później można łatwo ją wyrównać, najlepiej za pomocą szpachelki przeznaczonej do tego typu prac. 

Przy zaobserwowaniu oznak zużycia utwardzacza powinno się każdorazowo usunąć starą warstwę silikonu i założyć nową.