Chcesz położyć płytki gresowe w swojej łazience, kuchni czy przedpokoju? Nie musisz zatrudniać fachowca do ich cięcia, bo za pomocą prostych narzędzi możesz wykonać tę czynność samodzielnie. Zastanawiasz się, jak ciąć płytki gresowe? Oto kilka podpowiedzi, dzięki którym zrobisz to w prawidłowy sposób, uwzględniając właściwości takiego materiału. Przedstawiamy trzy metody cięcia tego rodzaju płytek.
Specyfika materiału
Gres jest materiałem, który łatwo może ulec uszkodzeniu w wyniku cięcia. W związku z tym jego przycinanie należy przeprowadzać ostrożnie, by nie dopuścić do powstania odprysków. Z drugiej strony, gres wyróżnia się dużą odpornością na ścieranie, działanie temperatur, wilgoć i jest dość twardy. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zamontowanie go w miejscach często użytkowanych, takich jak kuchnia, łazienka czy taras w przypadku płytek mrozoodpornych.
Metody i kąty cięcia płytek gresowych
Wyróżnia się kilka sposobów cięcia płytek gresowych. W pierwszym z nich do przecięcia płytki wykorzystuje się przecinarkę do glazury. Druga metoda wiąże się z użyciem noża szklarskiego. Trzecia i najbardziej dokładna opiera się na zastosowaniu piły tarczowej.
Co istotne, decydując się na cięcie płytek gresowych, musisz najpierw określić, jaki będą one miały kształt. Jeżeli masz do dyspozycji płytki kwadratowe, możesz wykonać na nich cięcia ukośne pod kątem 45 stopni. Nie można zapomnieć także o tzw. cięciu zwykłym, które nazywane jest także prostym lub prostopadłym. Wiele przestrzeni wymaga płytek o nieszablonowym kącie nachylenia. Zazwyczaj są to powierzchnie i konstrukcje o nietypowym odchyleniu. Właśnie z tego powodu wymagają tak zróżnicowanych cięć. Nie obawiaj się jednak – i tu możesz podziałać z płytką. Należy wówczas dostosować ją do własnych doraźnych potrzeb. Zwykle takie płytki umieszcza się np. w narożnikach albo miejscach na dopływy.
Jak ciąć płytki gresowe – podpowiedzi
Popularną techniką jest cięcie płytek przecinarką do glazury. Inna znana nazwa tego urządzenia to gilotyna. Do opracowania płytek potrzebna Ci będzie także szlifierka kątowa. Chcąc ciąć płytki, musisz najpierw wyznaczyć linię cięcia. Potem po wyznaczonej linii wykonaj płytkie i proste cięcia. W kolejnym kroku należy mocno docisnąć gilotynę do płytki i przełamać ją wzdłuż przecięcia. Teraz możesz użyć szlifierki kątowej do tego, by opracować boki płytek. Wygładź je. Gotową płytkę możesz umieścić w wyznaczonym miejscu.
Jeżeli zamierzasz ciąć płytki gresowe z wykorzystaniem noża szklarskiego, proces ten rozpocznij od wyrysowania linii cięcia. Dobrym sposobem jest narysowanie jej za pomocą ołówka. Teraz użyj rysika albo noża szklarskiego i przetnij powierzchnię. Następnie energicznie przełam płytkę. Jeżeli zauważysz na niej nierówności, pozbądź się ich, korzystając z pilnika wolframowego. Brzegi płytki powinny być dobrze oszlifowane. Dopiero wtedy można ją zamontować.
Innym sposobem na przygotowanie płytki jest wykorzystanie piły tarczowej. Jeżeli zależy Ci na najlepszych efektach, będzie to najbardziej precyzyjne urządzenie. Pamiętaj jednak, że jej koszt jest dość wysoki i warto w nią inwestować, gdy decydujesz się na bardziej hurtowe cięcie płytek.
Jeżeli posiadasz piłę tarczową z tarczą nieruchomą, do Twoich zadań należy przesuwanie płytki wzdłuż krawędzi. Natomiast, gdy Twoja piła tarczowa ma tarczę ruchomą, wówczas nie należy przesuwać płytki, a jedynie urządzenie. Taka piła pozwala na obcięcie płytki pod kątem 45 stopni. Co więcej, korzystając z takiego urządzenia, Twoje płytki będą mieć ładne boki i nie trzeba będzie ich dodatkowo oszlifowywać.
Pamiętaj, że oba typy pił tarczowych – zarówno ta z tarczą nieruchomą, jak i ta z tarczą ruchomą – tną na mokro. Niewątpliwą zaletą takich urządzeń jest fakt, że nie generują one zbyt dużej ilości pyłu, dzięki czemu pracując tym sprzętem, nie musisz zakładać specjalnego filtra na twarz w celu ochrony dróg oddechowych przed zanieczyszczeniami.
Cięcie płytek gresowych może być dla niedoświadczonych osób ogromnym wyzwaniem. Jednak, gdy do pracy podejdziesz z precyzją i starannością, z pewnością osiągniesz odpowiednie rezultaty. Dokładność oraz skupienie są tu kluczem do sukcesu.