Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Budowa szklarni w ogrodzie krok po kroku

Zanim przystąpisz do budowy własnej szklarni, zastanów się, jakiego materiału na konstrukcję będziesz potrzebować.

Szklarnia w ogrodzie jest marzeniem wielu osób. Nic dziwnego, to przestrzeń, w której można w dogodnych warunkach hodować wiele smacznych warzyw, takich jak pomidory czy ogórki. Nie musisz dysponować ogromnym ogrodem, by spełnić to pragnienie. Oto, co należy zrobić, by móc cieszyć się szklarnią. Podpowiadamy, jak wybrać materiał na konstrukcję oraz czym kierować się w doborze pokrycia.

Wybierz materiał na konstrukcję

Folia lub szkło – wybierz pokrycie.

Zanim przystąpisz do budowy własnej szklarni, zastanów się, jakiego materiału na konstrukcję będziesz potrzebować. Zwykle szklarnię buduje się z wykorzystaniem folii. Pamiętaj jednak, że tunel foliowy również wymaga odpowiedniej konstrukcji nośnej. 

Do niezbyt dużych aranżacji można wykorzystać drewno. Konstrukcja taka nie ulega łatwo nagrzaniu, co jest istotne z punktu widzenia szklarni. Należy jednak pamiętać, że drewno nie jest odporne na działanie pleśni czy szkodników. Dlatego, chcąc zbudować konstrukcję z drewna, należy pamiętać o jej odpowiednim zabezpieczeniu impregnatami.

Odporne na działanie wilgoci i niekorzystnych warunków pogodowych są natomiast stelaże wykonane ze stali czy aluminium. Mimo że budowa taka jest zwykle bardziej pracochłonna, to jednak szklarnia oparta na takich fundamentach przetrwa o wiele dłużej niż w przypadku konstrukcji drewnianych. W przypadku mniejszych szklarni poleca się stelaż aluminiowy, natomiast te większe powinny stać na stalowej konstrukcji.

Folia lub szkło – wybierz pokrycie

Nie zapomnij również o wybraniu materiału na pokrycie. Wiele osób decyduje się na wybór folii, która gwarantuje dobry dostęp światła i posiada właściwości zatrzymujące ciepło wewnątrz. Jest to istotne z punktu widzenia potrzeb roślin, które będziesz hodować w szklarni. Taki materiał jest tani i łatwo dostępny. Pamiętaj jednak, że może łatwo ulec uszkodzeniu, np. na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Szklarnia – jak sama nazwa wskazuje – często budowana jest również ze szkła. Do budowy szklarni można wybrać różne typy szkła. Tu sprawdzi się zarówno szkło tonowane, jak i to przezroczyste. Szkło jednak nie jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, a budowa takiej szklarni wymaga odpowiednio mocnej konstrukcji nośnej.

Znacznie bardziej odporna od szkła jest szklarnia z poliwęglanu. Nie tylko świetnie przepuszcza promienie słońca, ale także nie rozkrusza się i chroni przed promieniowaniem UV. Mimo wyższej ceny niż inne tworzywa, ten materiał jest szczególnie polecany tym, którzy pragną zbudować szklarnię na lata.

Budując szklarnię, pamiętaj o wyeksponowaniu jej na słońce. Dzięki temu osiągniesz pożądane rezultaty związane z wegetacją i wzrastaniem roślin. Dlatego nie buduj szklarni w miejscach osłoniętych przez drzewa czy też od strony wschodniej albo północnej. Najlepiej, gdy wyeksponujesz ją na południe. Dłuższa strona ściany powinna przebiegać od wschodu na zachód, by wyłapać jak najwięcej promieni słonecznych.

Jak zbudować szklarnię?

Oto kilka wskazówek, dzięki którym zbudujesz samodzielnie wymarzoną szklarnię. Chcąc zbudować szklarnię, należy zgłosić ten fakt co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem prac – w starostwie lub w urzędzie miasta. Dotyczy to jedynie małych szklarni do 35 m2. Większe wymagają odpowiedniego pozwolenia na budowę.

Chcąc wybudować szklarnię, najpierw trzeba przygotować zarys jej fundamentów i zrobić wykop. W wykopie trzeba umieścić zbrojenie i zalać betonem. Jeżeli nie chcemy, możemy zrezygnować z fundamentów. Jeżeli jednak zależy nam na stabilnej konstrukcji, skorzystajmy z tego rozwiązania. Brak fundamentów sprawi, że szklarnię będziemy mogli w każdym momencie zdemontować.

Zaimpregnujmy nasze pokrycie. Następnie zgodnie z projektem stwórzmy szklarnię. Najlepiej montować każdą ściankę z osobna. Pamiętajmy, by dach naszej szklarni miał odpowiedni kąt nachylenia. Powinien on wynosić 25–35 stopni. W ten sposób do naszej szklarni dotrze jak najwięcej promieni słonecznych.

Wykonajmy drewniany szkielet i zacznijmy mocować ściany. Decydując się na płyty z poliwęglanu, można dociąć je piłą.

Szklane płyty możemy montować za pomocą wkrętów, gdy szyba ma drewniane obramowanie. Szyby można kleić także z wykorzystaniem silikonu lub zapinać klipsami ze stali nierdzewnej.

Pamiętajmy również o tym, by podłoże szklarni było odpowiednie do naszego rodzaju roślin.

Najlepiej wcześniej stworzyć indywidualny projekt, by nasza szklarnia cieszyła oko. Szklarnie to coraz modniejsze rozwiązanie w ogrodach. Warto wyhodować coś własnego w takim miejscu.

Budując szklarnię, pamiętaj o wyeksponowaniu jej na słońce.